Polowanie na zające – najważniejsze informacje

Joanna | 2022-11-01

Zając to ssak z rodziny zającowatych, który licznie występuje na terenie Polski. To zwinna i szybka zwierzyna, która stanowi cel wielu myśliwych. Początkowo zwierzyna ta przynależała do grupy gryzoni, jednak uznano, że z uwagi na dwie pary siekaczy w górnej szczęce, można zakwalifikować je do wspomnianej już rodziny zającowatych. Czy w Polsce wolno polować na tę zwierzynę? Jak powinno wyglądać prawidłowe polowanie na zające? Dowiedz się, jak polować na zające krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

Zając i jego charakterystyka

Zając to dość niewielka zwierzyna, która może ważyć maksymalnie 6 kg. Występuje na terenie całej Europy, w tym dość licznie w Polsce. Nie da się ukryć, że zając to bardzo szybkie i zwinne zwierzę. Jest on również wytrwały. Potrafi biec szybko, a także pokonywać duże odległości. Wyróżniają go także duże uszy, dzięki którym posiada on niezwykle dobry słuch, a także wąsy, dzięki którym jest w stanie zwinnie poruszać się w głębokich trawach, a także zaroślach, nawet w całkowitej ciemności. Wszystko to sprawia, że polowanie na zająca nie jest wcale proste i wymaga od myśliwego dużych umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Zanim przejdzie się do polowania, warto zapoznać się z charakterystyką danej zwierzyny, aby wiedzieć, czego można się po niej spodziewać. Czy możliwe jest polowanie na zające w Polsce? 

polowanie na zające

Polowanie na zające w Polsce — okres ochronny

Polowanie na zające w Polsce jest legalne, jednakże istnieje okres ochronny, podczas którego nie można polować na tę zwierzynę. Został on określony w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 29 czerwca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne. Zgodnie z tą ustawą, na zające szaraki i dzikie króliki można polować od dnia 1 listopada do dnia 31 grudnia, natomiast w drodze odłowu — do dnia 15 stycznia. W przypadku łowienia zajęcy i królików, przy pomocy ptaków łowczych, okres polowań przypada od dnia 1 września do dnia 31 stycznia. Okres ochronny to coś, co należy przestrzegać — warto więc każdego roku zapoznawać się z aktualnym kalendarzem polowań.

Na jakie zające wolno polować?

W Polsce polowanie na zające jest legalne, ale jedynie na zające szarki. Wyłącznie ten gatunek zająca jest gatunkiem łownym. W Polsce występuje również zając bielak, jednakże podlega on ścisłej ochronie gatunkowej, ponieważ jego liczebność jest niewielka. Dobry myśliwy powinien potrafić odróżnić te gatunki, aby nie przyczyniać się do wymierania różnorodnych gatunków zwierząt.

Jak polować na zające? Metody

Na zające można polować wyłącznie za pomocą metody pędzeń. Polega ona na płoszeniu zwierzyny i zaganianiu jej na linię myśliwych, których musi być co najmniej sześciu. Istotne jest również to, że do zajęcy wolno strzelać wyłącznie śrutem myśliwskim nr 1, 2 lub 3. Zakazane jest polowanie z broni o lufach gwintowanych.

Na każdą zwierzynę poluje się przy pomocy innych metod. Wynika to z faktu, że każda zwierzyna jest inna i posiada różne mocne i słabe strony. Polowanie na zająca wymaga wiedzy i umiejętności, dlatego też trzeba się do niego odpowiednio przygotować, nabywając odpowiednią odzież, broń czy też akcesoria, które mogą sprawić, że polowanie będzie skuteczne. Zobacz również, jak powinno wyglądać polowanie na dziki w Polsce oraz polowanie na ptaki.

Najnowsze wpisy