Jak przywabić zwierzynę? Sprawdzone sposoby

Joanna | 2023-04-21

Wielogodzinne czatowanie i oczekiwanie na zwierzę podczas polowania nie zawsze przynosi efekty. W takiej sytuacji przydatne jest wabienie zwierząt, które musi być jednak dobrze dopasowane do gatunku, a także prawidłowo zastosowane. Jak zwabić zwierzęta? Jakie akcesoria mogą w tym pomagać i w jakie warto się wyposażyć? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji na ten temat.

Aromatyczne przywabiacze na różne gatunki

Zwierzyna jest bardzo podatna na działanie różnego rodzaju zapachów. Dlatego, aby ją zwabić, warto zdecydować się na zastosowanie specjalnych, intensywnych aromatów. Dzięki nim zwierzęta będą znacznie chętniej opuszczać swoje kryjówki, co powinno ułatwić polowanie i znacznie skrócić czas oczekiwania.

Wabienie zwierząt tą metodą dobrze sprawdza się np. jeleni. Przykładem będzie syntetyczna uryna jelenia, mająca wzbudzić u zwierzęcia ciekawość i zaprowadzić w kierunku myśliwych. Takim środkiem zazwyczaj spryskuje się więc podeszwy butów, a także nanosi na zarośla. Wówczas wystarczy już tylko czekać na działanie takiego produktu!

Wabienie zwierzyny łownej tą metodą to także doskonały sposób na borsuki oraz lisy. Zastosowanie tych produktów jest podobne i również wykazują one wysoką skuteczność, przy czym spraye działają raczej krótko, tylko w dniu, kiedy prowadzone jest polowanie.

Ciekawym przykładem produktu z tej kategorii jest dodatkowo bardzo treściwa pod względem konsystencji smoła bukowa. Smaruje się nią krzaki oraz drzewa, a taki zapach może utrzymywać się w sprzyjających warunkach nawet do kilkunastu dni. Świetnie sprawdza się jako wabik na dziki, a także zwierzynę płową. Warto przy tym zaznaczyć, że jest ona w 100% naturalna, a także w pełni bezpieczna zarówno dla środowiska, jak i zwierząt. Trzeba jednak wybierać produkt wysokiej jakości, najlepiej ze sprawdzonego sklepu myśliwskiego oferującego stricte takie gadżety.

Jak zwabić zwierzęta? Odpowiedni ubiór

Wabiki dźwiękowe

Kolejna gama akcesoriów pozwala wydawać różnego rodzaju dźwięki, które przyciągają zwierzynę łowną. Wydają one dźwięki takie, jak konkretny gatunek zwierzęcia, na który przeprowadzane jest polowanie. W przypadku drapieżników będą to także odgłosy konkretnych gatunków. Natomiast przykładowo lisy wabią odgłosy przypominające pisk myszy. Takie produkty również można znaleźć w sklepach myśliwskich i co istotne, można używać ich wielokrotnie i przez długi czas. Zazwyczaj są to także specjalne rogi i tuby, które warto mieć w wyposażeniu podręcznym wybieranym na polowanie.

Potrzebujesz dodatkowych porad dotyczących konkretnych zwierząt? Sprawdź, jak polować na łyski oraz jakich błędów w tym zakresie nie popełniać.

Czego nie robić podczas wabienia zwierzyny łownej?

Nawet najlepsze metody się nie sprawdzą, jeśli myśliwi nie zastosują dodatkowych, odpowiednich kroków. Najważniejsze jest to, aby wtopić się w otoczenie oraz być cierpliwym. Zwierzyna nie może odczuć, że w pobliżu jest człowiek, bowiem będzie można łatwo ją odstraszyć.

Warto więc zadbać o odpowiedni stój myśliwski idealnie wtapiający się w tło, a także profesjonalny ekwipunek. W przypadku tego ostatniego najlepiej wybrać broń z tłumikiem, co w przypadku strzału pozwoli zredukować jego odgłos. Dzięki temu nie odstraszymy znajdującej się w pobliżu zwierzyny.

Natomiast do obserwacji i cierpliwego oczekiwania na zwierzynę warto wybrać lornetki termowizyjne sprawdzające się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Taki gadżet będzie dodatkowo bardzo przydatny, aby szybciej zauważyć, jakim szlakiem porusza się zwierzę oraz czy zmierza w naszym kierunku.

Z naszego bloga dowiesz się także, jak wybrać wabik na jelenie oraz jakie metody są najskuteczniejsze.

Jak widać wabienie zwierząt jest możliwe i skuteczne, o ile zastosuje się odpowiednie, przeznaczone stricte do tego celu metody. Aromatyzery zapachowe oraz głosowe wabiki są najskuteczniejsze, a przy tym niedrogie. Warto więc w nie zainwestować, jeśli chcemy polować szybciej oraz skuteczniej.

Najnowsze wpisy