Wabik na jelenie — jak wybrać?

Joanna | 2022-12-12

Jako jednego z przedstawicieli zwierzyny płowej można wskazać jelenia szlachetnego. To zwierzyna, która zamieszkuje zwykle duże kompleksy leśne w pobliżu zbiorników wodnych. Jeżeli chodzi o zmysły jelenia, to posiada on bardzo wyostrzony zmysł słuchu, a także wzroku. Jest niezwykle czujny, ale i również płochliwy. Charakterystyka ta sprawia, że nie jest to najłatwiejsza zwierzyna do upolowania. Warto więc zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które ułatwią polowanie i sprawią, że będzie skuteczne. Jaki wabik na jelenie wybrać? Które dźwięki przywołują jelenia? Poznaj odpowiedzi na najistotniejsze pytania z tego zakresu!

Czy wabiki myśliwskie są skuteczne?

Wśród myśliwych można znaleźć bardzo wielu zwolenników stosowania wabików myśliwskich. Czym spowodowany jest ten fakt? Dlaczego tak wielu myśliwych się w nie zaopatruje?

Głównym powodem, dla którego wabiki myśliwskie cieszą się aż taką popularnością, jest fakt, że ich działanie jest bardzo skuteczne. Wabiki emitują dźwięki lub zapachy, które przywołują konkretną zwierzynę. Dzięki temu jej wytropienie, a następnie upolowanie jest uproszczone.

wabiki na jelenie

Jakie wabiki na zwierzynę można wyróżnić?

Istnieje kilka różnych rodzajów wabików na zwierzynę, które mogą zostać zastosowane przez myśliwego podczas polowania. Wyróżnić więc można:

  • zapachowe wabiki myśliwskie;
  • dźwiękowe wabiki na zwierzynę.

Dostępne są one zwykle w wielu sklepach myśliwskich. Warto mieć jednak na uwadze, że nie tylko dźwiękowe i zapachowe wabiki są skuteczne, ale i również naśladowanie dźwięków przez myśliwego.

Jak wabić jelenie?

Jak nauczyć się naśladować dźwięki jelenia? Nie jest to wcale takie trudne, jak może się to wydawać. Na samym początku warto zaznajomić się z dźwiękami, jakie wydawane są przez młode byki poszukujące łani, dźwięki pogoni za rywalem, a nawet ryk oznajmiający zwycięstwo nad przeciwnikiem. To właśnie one mogą stanowić skuteczny sposób przywołania jelenia na tereny, w których koczuje myśliwy.

Warto jednak zaznaczyć, że metoda jest skuteczna jedynie podczas okresu godowego. Wymaga ona dużych umiejętności od myśliwego, w tym znajomości gatunku, a także umiejętności naśladowania dźwięków i odgłosów zwierzyny. Nie wszyscy myśliwi chętnie wabią jelenie za pomocą własnego głosu. W takim wypadku warto przyjrzeć się akcesorium, jakim jest elektroniczny wabik na jelenie.

Jaki wabik na jelenie?

Wyjaśniliśmy już, że istnieją dwa rodzaje wabików na jelenie — dźwiękowe oraz zapachowe. Zarówno jedna, jak i druga opcja jest bardzo skuteczna i pozwala na przywołanie zwierzyny do siebie. Warto sięgnąć także po elektroniczne wabiki na jelenie, które nie są tanie, aczkolwiek skuteczne. Należy pamiętać jednak o tym, aby zachować czujność, ponieważ polowanie na jelenie wcale nie jest tak proste, jak może się wydawać. To czujna zwierzyna, którą łatwo można spłoszyć.

Myśliwym rekomendujemy zaopatrzenie się nie tylko w odzież, broń i wabiki, ale i również wszelkie inne przydatne akcesoria. W tym celu warto przyjrzeć się bliżej takim sprzętom jak: kamery termowizyjne, celowniki termowizyjne, monokulary termowizyjne oraz nasadki. Przyjrzyj się im bliżej i wybierz skuteczne akcesoria na polowanie dla siebie!

Najnowsze wpisy