Ubrania i buty dla myśliwych — jak wybrać?

Joanna | 2022-07-01

Szukając odpowiedzi na pytanie, jakie ubrania dla myśliwych będą najlepsze na polowanie, warto zwrócić uwagę na asortyment oferowany w sprzedaży przez sklepy wyspecjalizowane w tej dziedzinie. Garderoba myśliwego różni się przecież od standardowych ubrań wybieranych na wycieczkę do lasu. Dobrze dobrana odzież oraz buty dla myśliwych dają gwarancję komfortowej, skutecznej i przede wszystkim bezpiecznej pracy. Jakie części garderoby należy zakupić przed rozpoczęciem polowania? Dlaczego dedykowana odzież dla myśliwych ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa i higieny pracy? Zapraszamy do przeczytania artykułu na ten temat.

Odpowiednie buty dla myśliwych gwarancją wygody i komfortu pracy

Dobrze dobrane obuwie jest niezbędne, jeżeli mowa o właściwym przygotowaniu do leśnej wyprawy. Niedopasowane buty mogą wyrządzić wiele szkód dla zdrowia myśliwego oraz skuteczności wykonywanych czynności. Mogą przede wszystkim przenieść koncentrację użytkownika z polowania na uporczywe poczucie dyskomfortu i ból wywołany uwieraniem i naciskiem na stopy. Wielogodzinne poruszanie się w zbyt ciasnym obuwiu ogranicza też przepływ krwi w nogach oraz odpowiada za pojawienie się odcisków, żylaków oraz zaburzeń czucia, co w najgorszym wypadku może skutkować nawet zapaleniem stawów. 

ubranie dla myśliwych

Specjalistyczne buty dla myśliwych są więc niezbędne. Chronią stopy przed podrażnieniami i przemakaniem oraz przyczyniają się do wysokiego komfortu pracy w trudnych warunkach. Dobre obuwie myśliwskie powinno mieć dopasowaną wyściółkę oraz kilkuwarstwowe podeszwy z antypoślizgowym bieżnikiem, dodatkowo dobrze przepuszczać powietrze, ale bez rezygnacji z wodoodporności. Dobrym wyborem będzie więc zakup skórzanych butów z dodatkiem cordury, która jest wytrzymała i odporna na przetarcia. Buty dla myśliwych wyposażone w membrany paroprzepuszczalne również należą do jakościowych produktów, w które warto zainwestować. Czasem jednak warunki nie pozwalają na obuwie inne aniżeli kalosze, które gwarantują poczucie komfortu w każdej sytuacji. Dużą ich zaletą są wymienne ocieplacze, które pozwolą na użytkowanie o każdej porze roku. Obuwie przeznaczone na lepsze warunki to także wygodne spodniobuty lub lżejsze wodery.

Jakie powinny być pozostałe ubrania dla myśliwych?

Wybierając ubrania dla myśliwego, należy zwrócić uwagę na wszystkie podstawowe elementy. Należą do nich dedykowane spodnie, koszule, kurtki, bielizna oraz dodatki. Wśród spodni i koszul można wybierać wiele wariantów kolorystycznych, jednak do najczęściej kupowanej odzieży zaliczamy motywy khaki, które charakteryzują się dopasowaniem do leśnego otoczenia. 

Najwygodniejsze spodnie, na które warto się zdecydować to bojówki z kieszeniami na drobne akcesoria, takie jak lunety termowizyjne czy inne akcesoria do termowizji. Natomiast odpowiednie koszule myśliwskie to modele jednokolorowe lub w kratę o charakterze kamuflującym. Poza ubraniem roboczym warto mieć w swojej szafie także elegancki zestaw odzieży, który sprawdzi się w czasie oficjalnych spotkań. Co natomiast z kurtką? W tym przypadku należy zwrócić uwagę na to, aby strój był odporny na wiatry, nieprzemakalny i przepuszczający powietrze. Kurtki powinny być szczególnie dostosowane do pory roku oraz aktualnych warunków atmosferycznych. 

buty dla myśliwych

Niemniej ważna jest oczywiście bielizna zapewniająca poczucie komfortu. To ona przylega bezpośrednio do skóry w najbardziej delikatnych miejscach ciała. Dobra bielizna chroni przed wyziębieniem oraz przegrzaniem, a także ogranicza nadmierną potliwość miejsc intymnych oraz stóp. Akcesoria to dodatkowo skarpety myśliwego, które powinny posiadać wzmocnienia, zmniejszać ryzyko bezpośredniego kontaktu skóry z obuwiem i pojawiających się przez to otarć.

Ubranie dla myśliwych to jednak nie wszystko. Konieczna jest m.in. ochrona głowy poprzez wygodne kapelusze lub czapki. W okresie zimowym warto mieć przy sobie także parę ciepłych rękawic. Pozostałe akcesoria należą do elementów dodatkowych. To między innymi pasy, plecaki, nerki, torby lub pokrowce pozwalające na przechowanie rzeczy osobistych, lub żywności w czasie pracy. Wybierając się na polowanie, warto jednak ograniczyć obecność dodatkowego bagażu, który utrudnia dyskretne poruszanie się po lasach.

Najnowsze wpisy