Jak polować na łyski?

Joanna | 2023-03-28

Łyski to częsty obiekt polowań w naszym kraju. Aby jednak robić to prawidłowo, niezbędne jest poznanie tych zwierząt, ich sposobu życia oraz miejsc występowania. Sprawdźmy, jak polować na łyski w sposób skuteczny i dający satysfakcję. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Co warto wiedzieć o łyskach?

Łyski to ptaki, w przypadku których brak jest dymorfizmu płciowego. Z zasady jednak samce są większe od samic, ze średnią wagą około 900 gramów. Samice ważą natomiast średnio około 700 gramów. Pod względem budowy, dorosłe osobniki mają czarne upierzenie, a także charakterystyczny, biały dziób i blaszkę w tym samym kolorze na czole. Młode osobniki są natomiast nieco jaśniejsze, a blaszka ma ciemniejszy kolor. Ze względu na budowę, łyski mogą przypominać kaczki lub derkacze.

Ptaki te żywią się przede wszystkim roślinami wodnymi latem oraz zwierzętami wodnymi w okresie zimowym i jesiennym. Jest to możliwe dzięki nurkowaniu, nawet do 6,5 metra głębokości.

Pamiętaj: Znajomość fizjonomii ptaków jest bardzo istotna, w Polsce występuje bowiem ponad 460 ich gatunków, natomiast polowanie jest możliwe na tylko 13 z nich. Poza łyskami, ptaki łowne w Polsce to m.in. bażanty, kuropatwy, gołębie grzywacze, gęsi gęgawe, a także cyraneczki.

 Polowanie na łyski

Występowanie łyski zwyczajnej w Polsce

W Polsce łyska występuje niemalże na terenie całego kraju, poza wysokimi górami. Często można spotkać ją w obszarze Wielkich Jezior Mazurskich. Generalnie jednak zasiedla nieduże, płytkie zbiorniki, cechujące się obecnością wynurzonych roślin. Często wybiera także brzegi jezior oraz stawów. Co istotne, tylko pojedyncze osobniki zimują w naszym kraju, natomiast pozostałe udają się do cieplejszych części Europy, a także w kierunku południowej Azji oraz północnej Afryki.

Dzięki liczności tych ptaków oraz ich występowaniu w wielu miejscach Polski, polowanie na łyski może być niezwykle ciekawe i intensywne.

Interesujesz się myślistwem? Sprawdź także jak polować na daniele.

Czy można polować na łyski?

Tak, polowanie ma łyski jest dozwolone przez prawo, obecnie nie jest to bowiem gatunek chroniony. Okres ten jest możliwy od połowy sierpnia to połowy grudnia, a wszystko to z podstawowymi uprawnieniami.

Co istotne, ptaki te dość niechętnie zrywają się do lotu, dlatego też można polować na nie nawet gdy nie są w locie. Wymaga to jednak dużej precyzji, przede wszystkim dlatego, że śrut może odbić się od tafli. Dlatego odległość polowania wynosi średnio 40 metrów, zaś użytkowana broń to zazwyczaj gładkolufowa.

Z naszego bloga dowiesz się także, jak przygotować się do polowania, aby zgromadzić niezbędne akcesoria i odzież.

Jakie są metody polowania na łyski oraz inne ptaki?

Polowanie na ptaki w Polsce może odbywać się w sposób indywidualny, zbiorowy oraz z psem. Dobór metody zależy w dużej mierze po prostu od preferencji danego myśliwego, choć jak wspominaliśmy już wcześniej, niezbędna jest do tego celu zgoda. Poszczególne metody polowań na ptactwo to:

  • na dreptaka – wymogiem jest posiadanie psa. Wówczas poprzez wykonanie stójki możliwe jest dotarcie do zwierzęcia,
  • pochód – wymaga śledzenia śladów zwierzyny oraz sposobu poruszania się, aby podejść do ptaka oraz strzelić z bliskiej odległości. Zazwyczaj wykorzystywana w przypadku gęsi,
  • czaty – wymaga posiadania stanowiska do obserwacji, aby zapoznać się z konkretnym gatunkiem ptaka,
  • z podjazdu – polega na wykorzystaniu podjazdu (zazwyczaj sań lub pojazdu konnego), aby znaleźć się blisko siedliska łyski lub innego ptaka oraz oddać strzał. Co istotne, w przypadku tej metody nie wykorzystuje się pojazdów takich jak quady czy skutery.

Polowanie na łyski – podsumowanie

Polowanie na łyski nie należy do łatwych, ale daje spore możliwości dzięki rozległym obszarom, na których ptaki te występują. Warto więc poznać bliżej ich środowiska życia, zwyczaje i siedliska po to, aby proces był skuteczniejszy. Trzeba pamiętać także o czasie, gdy takie polowania są możliwe. Do zasad w tym zakresie należy oczywiście bezwzględnie się stosować.

Najnowsze wpisy