Jak polować na daniele?

Joanna | 2023-03-17

Polowanie na daniele to kolejna z najbardziej ekscytujących form łowiectwa. Jednakże wymaga ono odpowiedniego przygotowania, zarówno w kwestii umiejętności, jak i sprzętu. Jak polować na daniele w Polsce? Jakie najważniejsze czynniki należy wziąć pod uwagę podczas polowania na tę zwierzynę? Kiedy przypada okres polowań? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania, które zwiększą szansę na skuteczne i satysfakcjonujące polowanie.

Charakterystyka daniela

Daniel to gatunek jelenia, który charakteryzuje się smukłą sylwetką i eleganckim wyglądem. Samce osiągają zwykle wysokość w kłębie do około 105 cm i wagę od 65 do nawet 120 kg, podczas gdy samice, zwane łaniami, są nieco mniejsze. Wierzch ich futra jest zazwyczaj ciemnobrązowy z jasnymi plamkami, a na szyi i piersi mają charakterystyczne białe znaczenie.

Daniel to zwierzyna, która ma bardzo wyostrzone zmysły, dzięki czemu jest bardzo ostrożna, a co za tym idzie — trudna do upolowania. Posiada doskonały słuch i węch, dzięki czemu z łatwością wykrywa zagrożenia. Potrafi wykryć człowieka z odległości kilkuset metrów, a przy najmniejszym podejrzeniu o niebezpieczeństwie natychmiast ucieka. Jest również bardzo szybki i zwinny, co umożliwia mu unikanie niebezpieczeństw. Ze względu na swoją ostrożność, polowanie na daniele wymaga nie tylko umiejętności i doświadczenia, ale również odpowiedniego przygotowania.

Polowanie na daniele

Występowanie danieli w Polsce

Daniele występują na terenie całej Polski w różnych miejscach, jednakże przede wszystkim w lasach i na terenach leśnych. Najwięcej danieli można spotkać na zachodzie kraju oraz na Mazurach i Mazowszu.

Kiedy przypada sezon na polowanie na daniela?

Na terenie Polski, istnieją różne okresy, podczas których można polować na daniele. W zależności od rodzaju zwierzyny, sezon polowań może wyglądać następująco:

Okres polowań na daniele byki trwa od 01.09 do 28.02, podczas gdy polowanie na daniele łanie jest dozwolone od 01.09 do 15.01. Polowanie na daniele cielęta również odbywa się w okresie od 01.09 do 28.02.

Jak polować na daniele? Skuteczne metody

Istnieje wiele skutecznych metod polowania, które sprawdzają się przy każdej zwierzynie, nie tylko przy danielach. Jak jednak skutecznie polować na daniele? Sprawdź i wypróbuj poniższe metody!

  • Podchód to jedna z najstarszych metod polowania na daniele. Polega on na cichym i powolnym przemieszczaniu się w pobliżu miejsca, gdzie spodziewamy się zobaczyć zwierzynę. Podchód ten wymaga od myśliwego dużo cierpliwości, uważności oraz umiejętności kamuflażu w otoczeniu lasu;
  • Metoda wabienia to kolejna skuteczna technika polowania na daniele. Polega ona na wykorzystaniu specjalnych urządzeń, które wydają dźwięki zbliżone do odgłosów danej zwierzyny — daniela lub jelenia. To przyciąga zwierzynę, która chce sprawdzić, co dzieje się w pobliżu i pozwala na zbliżenie się na stosunkowo małą odległość;
  • Metoda zasiadki polega na ukryciu się na specjalnie przygotowanym stanowisku i czekaniu na pojawienie się zwierzyny. Metoda ta wymaga dużo cierpliwości, ponieważ myśliwy musi spędzić wiele godzin na jednym miejscu, by móc zobaczyć zwierzynę i wykonać skuteczny strzał.

Niezależnie od wybranej metody polowania na daniele, ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz etyki myśliwskiej. Myśliwi powinni również pamiętać o ochronie przyrody i zachowywaniu równowagi.

O czym pamiętać, polując na daniele?

W polowaniu na daniele mogą pomóc dodatkowe akcesoria. Zwierzyna ta łatwo się płoszy, gdy tylko dostrzeże człowieka, dlatego warto zadbać o kamuflującą odzież. Jeżeli chodzi natomiast o broń, to warto wybrać model o kalibrze 7×64 lub 7 x 65R, a także kulę, która waży co najmniej 9-10 g. Dobrym wyborem są także dodatkowe akcesoria, jak lunety termowizyjne, które dostępne są w sklepach myśliwskich.

Najnowsze wpisy