Jak przygotować się do polowania?

Joanna | 2022-11-29

Polowanie wymaga od myśliwych nie tylko wiedzy, umiejętności czy doświadczenia, ale i również uprzedniego, odpowiedniego przygotowania. Do każdej pracy trzeba się właściwie przygotować, a zawód myśliwego niczym się w tym zakresie nie wyróżnia. Jak przygotować się do polowania, aby przebiegało ono pomyślnie? Co jest niezbędnym wyposażeniem myśliwego? Poznaj odpowiedzi na te oraz szereg innych pytań. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jak przygotować się do polowania krok po kroku?

Zarówno amatorzy polowania, jak i również profesjonalni myśliwi nie powinni pomijać kroku, jakim jest przygotowanie do polowania. To właśnie dzięki temu etapowi polowanie może zakończyć się sukcesem. O czym należy więc pamiętać? Co koniecznie trzeba mieć przy sobie?

Odzież myśliwska

Wbrew pozorom, to właśnie odzież myśliwska stanowi jeden z ważniejszych elementów osób, które wybierają się na polowanie. Powinno dostosować się przede wszystkim do warunków, w jakich się poluje – dobór odpowiedniej kolorystyki może pomóc w zamaskowaniu się, a tym samym zmniejszeniu szansy na wykrycie przez zwierzynę. Inną bowiem odzież wybierze się do polowania w lesie iglastym, a inną w tym liściastym.

Odzież powinna być także dostosowana do warunków pogodowych. W lecie warto postawić na cieńszą odzież, natomiast w zimie konieczne jest założenie dodatkowej warstwy, która będzie chronić ciało przed mrozem.

Dowiedz się więcej: jak ubrać się na polowanie zimą.

Broń a przygotowanie do polowania

Polowanie na zwierzynę nie może również odbyć się bez właściwej broni. Myśliwy, który zdał egzamin i uzyskał pozwolenie na posiadanie broni może zecydować się na naprawde różnorodne modele sztucerów, dzięki którym można zapolować na różne gatunki zwierzyny. Broń należy dopasować nie tylko do zwierzyny, ale i również swoich własnych umiejętności. Dzięki temu oddawane strzały będą precyzyjne, a polowanie zakończy się sukcesem. Należy mieć przy sobie także zapas amunicji, która może się skończyć w trakcie polowania. Co jeszcze trzeba mieć, aby odpowiednio przygotować się do polowania?

jak przygotować się do polowania

Dodatkowe akcesoria

Myśliwy ma do wyboru naprawdę wiele akcesoriów, które pomagają w tym, aby polowanie zakończyło się sukcesem i przebiegało właściwie. Jako pierwsze można wskazać urządzenia termowizyjne. Można do nich zaliczyć przede wszystkim: celowniki termowizyjne, monokulary guide, a także nasadki termowizyjne na lunety myśliwskie.

W przeprowadzeniu skutecznego polowania pomocne są również wabiki – dźwiękowe i zapachowe. To sposób na skuteczne przywołanie zwierzyny do siebie. Imitują one dźwięki lub zapachy, które są interesujące dla danej zwierzyny. Można również spróbować naśladować dźwięki, które przywołają cel.

Znajomość gatunków, zasad polowań oraz kalendarza

Nie trzeba chyba przypominać, że dobry myśliwy powinien posiadać bardzo dużą wiedzę. Konieczna jest znajomość gatunków łownych, kalendarza polowań, a także ich zasad. Popełnienie błędu może skutkować karami finansowymi i nie tylko. Przygotowanie do polowania to nie tylko zakup sprzętu i odzieży, ale i również zdobycie i stała aktualizacja posiadanej wiedzy.

Przygotowanie gwarancją skutecznego polowania

Właściwe przygotowanie się do czynności, jaką jest polowanie, może znacznie wpłynąć na jego skuteczność. Niezbędne jest posiadanie broni, amunicji, odpowiedniej odzieży, a także dodatkowych akcesoriów, które pomogą w wytropieniu zwierzyny. Bardzo istotna jest również wiedza, którą warto aktualizować – przepisy dotyczące polowania co jakiś czas unikają zmianie. Warto więc mieć to na uwadze.

Najnowsze wpisy