Polowanie w zimie – porady

Joanna | 2022-11-04

Zima zbliża się wielkimi krokami, jednak fakt ten wcale nie sprawia, że myśliwi zaprzestają polowania. Choć jest to mroźny czas, polowania na zwierzynę w dalszym ciągu się odbywają. W jaki sposób przygotować się na polowanie w zimie? W jaką odzież i akcesoria koniecznie trzeba się zaopatrzyć? Co może być przydatne podczas zimowych polowań? Poznaj odpowiedzi na najistotniejsze pytania!

Na jaką zwierzynę polować zimą?

Podczas polowań każdy myśliwy musi brać pod uwagę kalendarz polowań, a także okresy ochronne. Wyznaczane są one poprzez zmiany w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne. Aktualnie zimą można polować między innymi na takie gatunki zwierząt jak:

  • zające szaraki i dzikie króliki (01.11-31.12);
  • kaczki (1.09-31.12);
  • łyski (01.09-31.12);
  • szakale złociste (31.07-28.02);
  • lisy (01.06-31.03).

Warto zapoznać się z pełnym kalendarzem polowań, który wskaże, na jakie jeszcze zwierzęta wolno polować w okresie zimowym.

Jak ubrać się na polowanie zimą?

Każdy dobrze wie, że zima to czas, w którym dni i noce potrafią być naprawdę mroźne. Konieczne jest więc zaopatrzenie się w odzież na polowanie zimą. Jakie ubrania się przydadzą?

Zimą koniecznie warto mieć założoną bieliznę termiczną, która ochroni ciało przed mrozem. Termoaktywne spodnie i bluzka, przylegające do ciała koniecznie należy założyć pod mundur. Dzięki temu nawet podczas największych mrozów nie odczuje się niekomfortowego chłodu.

polowanie w zimie

Kolejnymi elementami odzieży, które warto mieć, są polar, sweter lub bluza. To dodatkowa warstwa, która ochroni ciało przed mrozem. Odzież na polowanie zimą to także ciepła kurtka, czapka, szalik, a także spodnie. Jeżeli chodzi o czapkę, to powinna być ona przylegająca, tak, aby dobrze trzymała się głowy i nie spadła podczas chodzenia po lesie. Czy kolory w zimie mają znaczenie?

Kolor odzieży myśliwskiej warto dopasować nie do pory roku, a terenu, na którym się najczęściej poluje. Po odzież w innej kolorystyce sięgnie się, polując w lesie iglastym, a po inną w lesie liściastym. Zimą, lasy iglaste mogą mieć bardziej zielony kolor, natomiast te liściaste przybiorą barwy szarości. Są to aspekty, które warto brać pod uwagę podczas zimowych polowań.

Polowanie w zimie — jakie akcesoria warto mieć przy sobie?

Zimą mogą wystąpić intensywne opady śniegu, a także mgła. Warto więc zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które sprawią, że polowanie w tym okresie będzie prostszJak ubrać się na polowanie zimą? Dowiedz się, jaka odzież i jakie akcesoria są niezbędne podczas polowań w tym okresie. Zobacz wpis na blogu Guideir!e i skuteczniejsze. Co więc zabrać na polowanie w zimie?

W zimie koniecznie trzeba mieć przy sobie urządzenia termowizyjne. Bardzo dobrze sprawdzą się lunety termowizyjne, monokulary termowizyjne czy też nasadki termowizyjne. To dodatkowe akcesoria, które pozwolą na lepszą obserwację terenu w trudnych warunkach.

Wybierając sprzęt na polowanie w zimie, warto zwrócić uwagę na jego parametry, a dokładniej zakres temperatury, w jakich może funkcjonować. Zimą temperatura jest zwykle ujemna, dlatego też warto zdecydować się na urządzenia, które bez problemu poradzą sobie z pracą w trudnych warunkach i nie zepsują się pod wpływem mrozu.

Mamy nadzieję, że nasz wpis pomógł Ci w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jak ubrać się na polowanie zimą, a także jakie dodatkowe akcesoria mogą przydać się w tym okresie. Zaopatrz się w odpowiednią odzież, sprzęt i ciesz się skutecznym polowaniem!

Najnowsze wpisy