Jak polować na muflony?

Joanna | 2023-01-06

Polowanie na muflony to wyzwanie dla każdego myśliwego. Te piękne zwierzęta, charakteryzujące się długimi rogi i błyszczącym futrem, są nie tylko trudne do upolowania, ale również wymagają od myśliwego dużego doświadczenia, umiejętności i cierpliwości. Warto więc zrozumieć zachowania muflonów i ich środowisko, aby skuteczniej polować. Poznaj informacje, które należy wiedzieć przed rozpoczęciem polowania na muflony, od przygotowania się do polowania, poprzez tropienie i odstrzał zwierzyny. Serdecznie zapraszamy do lektury poniższego wpisu!

Muflony — co to za zwierzyna?

Muflony to podgatunek dzikiej owcy, który występuje w Europie, Azji i Afryce. Są one charakterystyczne dzięki swoim długim rogom, które u samców mogą mieć nawet do 4 metrów długości. Futro muflonów jest grube i ciemnobrązowe. Samce ważą od 25 do 35 kg, podczas gdy samice od około 35 do 40 kg. Muflony cechują się przede wszystkim dużą siłą i zwinnością, co pozwala im na przemieszczanie się po trudnym terenie górskim. Są one również bardzo ostrożne i trudne do złapania, co czyni je atrakcyjnym celem polowania. Muflony są również ważnym elementem ekosystemów, w których występują, ponieważ ich obecność ma pozytywny wpływ na roślinność i inne zwierzęta.

Czy polowanie na muflony w Polsce jest legalne?

Muflony to zwierzyna, która rzadko spotykana jest w Polsce — stąd też jest ona aż tak bardzo pożądana przez myśliwych. Z uwagi na trudność w upolowaniu muflona, jest on również cenionym trofeum. Czy polowanie na muflony w Polsce jest legalne?

Jeżeli chodzi o polowanie, to w Polsce jest ono regulowane przez prawo łowieckie, a także rozporządzenia wydawane przez Ministra Klimatu i Środowiska. Polowanie na muflony jest jednak legalne w Polsce. Kiedy jest ono możliwe do przeprowadzenia?

Okres polowań na muflony

Jeżeli chodzi o sezon na muflony, to na osobniki płci męskiej (zwane trykami) można polować od 1 października do 28 lutego. Okres polowania na owce i jagnięta jest krótszy i trwa od 1 października do 15 stycznia.

Jak polować na muflony? Skuteczne metody

Polowanie na muflony wymaga od myśliwych bardzo dużej wiedzy i doświadczenia — wszystko z uwagi na fakt, że zwierzyna ta jest bardzo ostrożna i płochliwa. Jak polować na muflony? Które z metod są najskuteczniejsze i jakie z nich warto zastosować?

Na płochliwe muflony najlepiej sprawdzi się polowanie z podchodu. Skradając się do zwierzyny, należy zachowywać się cicho i ostrożnie, pamiętając przy tym, że posiadają one bardzo dobry wzrok oraz słuch.

Na muflony skuteczne jest nie tylko polowanie indywidualne, ale i również polowanie zbiorowe. Pędzenie bez udziału psów może być skuteczną metodą, która pozwoli na upolowanie tej zwierzyny. Wiadomo już, jak polować na muflony, ale o czym jeszcze warto pamiętać?

O czym warto pamiętać, polując na muflony?

Podczas polowania na muflony należy zadbać przede wszystkim o bardzo dobry kamuflaż. Odzież myśliwska, która pozwoli na dopasowanie się do terenu, a dodatkowo zrobiona jest z nie szeleszczących materiałów, sprawdzi się w tym przypadku bardzo dobrze. Dodatkowe akcesoria, jak na przykład lunety czy monokulary również mogą pomóc w namierzeniu zwierzyny.

Muflony występują głównie w terenie górskim, dlatego też warto również zapoznać się z wyzwaniami, jakie można napotkać, wybierając się na polowanie w górach. Odpowiednie przygotowanie to klucz do sukcesu.

Najnowsze wpisy