Polowania zbiorowe – zasady i informacje

Joanna | 2023-01-22

Polowania zbiorowe to forma polowań, w której uczestniczy wielu myśliwych jednocześnie. Od wieków są one popularnym sposobem na pozyskanie dzikiej zwierzyny i nie da się ukryć, że wielu myśliwych bardzo chętnie bierze w nich udział. Jakie są najważniejsze zasady, które należy wiedzieć o polowaniach zbiorowych? Poznaj wszelkie istotne informacje i wykorzystaj je w praktyce. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Polowanie zbiorowe — zasady

Jeżeli chodzi o zasady dotyczące polowania zbiorowego, to zostały one szczegółowo opisane w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania oraz znakowania tusz. Określono tam między innymi:

  • zachowanie myśliwych oraz prowadzącego polowanie;
  • sygnały dźwiękowe stosowane na polowaniu;
  • informacje, które muszą zostać przekazane myśliwym;
  • a także wiele innych informacji, z którymi koniecznie należy się zapoznać, udając się na polowanie zbiorowe.

Kto odpowiedzialny jest za polowanie zbiorowe?

W polowaniu zbiorowym biorą udział nie tylko myśliwi, ale i również prowadzący, który odpowiedzialny jest za przedstawienie zasad i ogólną opiekę nad uczestnikami polowania. To właśnie on odpowiada za bezpieczeństwo, a także przestrzeganie reguł przez pozostałych myśliwych. Każdy uczestnik polowania musi uważnie słuchać prowadzącego i nie może się mu sprzeciwić.

Jak się prowadzi polowanie zbiorowe?

Polowanie zbiorowe jest formą polowania, w której uczestniczy grupa myśliwych. Przed rozpoczęciem polowania należy uzyskać odpowiednie pozwolenie i zapoznać się z przepisami dotyczącymi polowania w danym rejonie. Ważne jest również, aby każdy uczestnik polowania posiadał odpowiednie uprawnienia oraz był dobrze wyszkolony i znał zasady bezpieczeństwa.

Podczas polowania zbiorowego ważne jest, aby każdy myśliwy był skoncentrowany i uważał na innych uczestników oraz na otoczenie. Należy również pamiętać o tym, aby nie narażać na niebezpieczeństwo zwierzyny chronionej oraz innych osób. Polowanie zbiorowe jest doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i uprawiania sportu, ale należy pamiętać, aby zawsze zachować odpowiednią ostrożność i respektować przepisy dotyczące polowania.

polowanie zbiorowe zasady

Jakie dokumenty na polowanie zbiorowe?

Aby wziąć udział w polowaniu zbiorowym, należy posiadać kilka ważnych dokumentów. Przede wszystkim, konieczne jest posiadanie ważnej legitymacji Polskiego Związku Łowieckiego oraz pozwolenie na posiadanie broni. Oprócz tego warto mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport, ponieważ może być wymagane potwierdzenie tożsamości. Wszystkie te dokumenty powinny być przechowywane przy myśliwym, aby mógł on je szybko okazać w razie potrzeby.

Kiedy można polować zbiorowo?

W Polsce polowanie zbiorowe jest dozwolone tylko w określonych okolicznościach i pod pewnymi warunkami. Polowanie zbiorowe może odbywać się wyłącznie w okresie od października do połowy stycznia — jest to okres, w którym na terenie leśnym nie przebywa aż tak dużo ludzi. Co więcej, tego rodzaju polowanie trwa od wschodu do zachodu słońca. Istotne jest również to, że polowanie indywidualne nie może odbywać się na tym samym terenie i w dniu, w którym odbywa się polowanie zbiorowe.

Jak przygotować się do polowania (nie tylko zbiorowego)?

Każdy myśliwy, niezależnie od tego, na jaki rodzaj polowania się wybiera, powinien posiadać ważne uprawnienia i wszelkiego rodzaju pozwolenia, które stanowią potwierdzenie, że może uczestniczyć w polowaniu. Konieczne jest również zaopatrzenie się w odzież myśliwską, broń, a także dodatkowe akcesoria, jak na przykład lunety termowizyjne, nasadki termowizyjne czy też monokulary termowizyjne.

Dowiedz się więcej o tym jak zostać myśliwym, a także jak zdobyć pozwolenie na broń myśliwską.

Najnowsze wpisy