Polowanie w terenie górskim: wyzwania i rady

Joanna | 2023-01-24

Polowanie w terenie górskim to jedno z ciekawszych wydarzeń, jakie może spotkać myśliwych. Wspinanie się po stromych zboczach, przemierzanie tajemniczych lasów i podziwianie piękna natury to tylko niektóre z atrakcji tego rodzaju polowania. Jednak, aby przeżyć tę przygodę w pełni, trzeba być dobrze przygotowanym i znać zasady bezpieczeństwa. Jak przygotować się na polowanie w górach? Co trzeba wiedzieć, aby wyprawa przebiegła pomyślnie? Poznaj odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy!

Jak przygotować się na polowanie w górach?

Polowanie w terenie górskim wymaga od myśliwego nie tylko umiejętności i doświadczenia, ale też odpowiedniego wyposażenia. W jaki sposób prawidłowo przygotować się na polowanie w górach? Co jest niezbędne?

Odzież myśliwska do polowania w górach

Jednym z kluczowych elementów przygotowania do polowania w górach jest odpowiednie ubranie i sprzęt. W górach panują zmienne warunki pogodowe, dlatego warto mieć ze sobą odzież, która ochroni przed deszczem, wiatrem i chłodem. Odpowiednie buty z dobrym przyczepnym bieżnikiem oraz kijki trekkingowe również mogą okazać się niezbędne podczas wspinaczki po stromych zboczach. Warto również zabrać ze sobą plecak z odpowiednią ilością jedzenia i wody, a także apteczkę pierwszej pomocy, która może się przydać.

Akcesoria na polowanie w terenie górskim

Górski teren wymaga od myśliwego nie tylko zaopatrzenia się w odzież, ale i również akcesoria na polowanie. Niezwykle pomocny jest taki sprzęt jak lunety termowizyjne, monokulary, czy też nasadki.

polowanie w górach

Znajomość topografii terenu

Kolejnym ważnym elementem przygotowania jest dobra znajomość terenu. Zanim wybierzesz się na polowanie, warto poznać topografię terenu oraz trasy, którymi będziesz się poruszać, a także miejsca, w których można spotkać upatrzone zwierzę. Warto również pamiętać, że w górach panują inne przepisy dotyczące polowania niż na nizinach, dlatego należy poznać i przestrzegać obowiązujących regulacji.

Czy polowanie w górach w Polsce jest legalne?

Polowanie w Polsce jest legalne, jednak jest ono regulowane przez przepisy prawne oraz odpowiednie zarządzenia władz, a także przez Prawo łowieckie oraz przez rozporządzenia Ministra Środowiska. Jeżeli chodzi o polowanie w górach, to jest ono dodatkowo regulowane przez przepisy dotyczące ochrony przyrody.

Polowanie w górach jest związane z dodatkowymi ograniczeniami w porównaniu z polowaniem na nizinach. W górach polowanie jest ograniczone do określonych stref, w których można upolować określone gatunki zwierząt. W niektórych strefach górskich polowanie jest całkowicie zabronione, np. na terenach objętych ochroną przyrody.

Przed wyruszeniem na polowanie w górach, należy poznać i przestrzegać obowiązujących regulacji. Warto pamiętać, że nieprzestrzeganie przepisów może skutkować odpowiedzialnością karną lub finansową.

Jak polować w terenie górskim? Podpowiadamy!

Polowanie w górach jest wyzwaniem, które wymaga odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Istnieje kilka metod polowania w terenach górskich, które można wykorzystać, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Jedną z najpopularniejszych metod jest polowanie z wykorzystaniem psów tropiących. Psy te specjalnie trenowane są do wykrywania zapachu zwierzyny i pomagają myśliwym zlokalizować swoją ofiarę. Innym powszechnym sposobem jest polowanie z wykorzystaniem obserwacji i skrytki. Myśliwy pozostanie w ukryciu i będzie czekał na pojawienie się zwierzyny, a następnie do niej celował i strzelał. Wszystko zależy od preferencji myśliwego i od rodzaju zwierzyny, którą chce upolować.

Najnowsze wpisy