Jak polować na borsuki?

Joanna | 2023-05-02

Polowanie na borsuki w Polsce jest regulowane przez przepisy i wymaga odpowiednich uprawnień oraz zezwoleń. Potrzebne jest do niego także przygotowanie, w tym poznanie miejsc występowania tego zwierzęcia i jego zwyczajów. Sprawdźmy więc kiedy jest sezon na borsuki, a także w jaki sposób zwiększyć swoją skuteczność podczas polowania na ten gatunek. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

Okres polowań na borsuki w Polsce

Okresem, w którym – zgodnie z przepisami – można w Polsce polować na borsuki jest czas od 1 września, aż do 30 listopada. Wyjątkiem są tereny, gdzie jednocześnie występują gatunki takie jak głuszec albo cietrzew. Wówczas polowania mogą odbywać się przez cały rok.

Jakie są obszary występowania borsuków?

Borsuki są zwierzętami leśnymi żyjącymi w norach. Należą do zwierząt terytorialnych, dlatego też po założeniu nory spędzają w niej większość czasu. Można spotkać je głównie w lasach mieszanych oraz z głębokim poszyciem, oraz tych otoczonych polami. Preferują też tereny podmokłe w pobliżu wód. Dodatkowo można spotkać je na obszarach górskich i wówczas bytują w jamach, grotach oraz rozpadlinach.

Na naszym blogu znajdziesz też praktyczne informacje o tym, jak polować na łyski skutecznie i sprawnie.

Polowanie na borsuki

Zachowanie borsuków

Aby polowanie na borsuka było skuteczne, warto dowiedzieć się więcej o trybie życia tego zwierzęcia. Przede wszystkim żyje ono nocą, natomiast w ciągu dnia można dostrzec liczne ślady jego bytności na danym terenie.

Zwierzę to pozostawia przede wszystkim charakterystyczne odciski, co wynika z posiadania nieowłosionych, a także nagich stóp. To podłużny kształt, szerszy w palcach, ale z wąskim odciskiem przy pięcie. Ślady bytności to dodatkowo naruszone mrowiska, a także kopczyki ziemi, które są zlokalizowane w pobliżu nor należących do tych zwierząt.

Do borsuczych nor prowadzi też zazwyczaj tylko jedna ścieżka, natomiast np. do lisich – kilka. Właśnie w ten sposób można je odróżnić.

Na blogu znajdziesz też informację, jak polować na lisy oraz jaką broń wykorzystać do tego celu.

Jaka broń do polowania na borsuki?

Oczywiście kluczowe znaczenie ma wybór broni do polowania. Zazwyczaj mają one gładkie lufy, choć wybierane są też ze śrutami oraz gwintowane. Ważne jest dodatkowo to, że na te zwierzęta zazwyczaj poluje się z zasiadki. Jest ona urządzana podczas księżycowych nocy w bliskiej odległości od nor lub innych miejsc, w których borsuki często przebywają. Jeśli więc zwierzę wyjdzie z nory, to zatyka się do niej wejście, aby nie mogło powrócić.

Pamiętaj: maksymalna dopuszczona średnica śrutu do polowań wynosi w naszym kraju 4,5 mm.

Sprawdź, jakie są inne rodzaje polowań oraz w przypadku jakich zwierząt się je stosuje.

Polowanie z psem na borsuki

Polowanie na borsuki możliwe jest także z psami. Są to choćby tzw. norowce, które charakteryzują się wąskim oraz niskim tułowiem co sprawia, że świetnie płoszą oraz zaganiają te zwierzęta, które żyją w norach. Przykładem są nie tylko borsuki, ale także lisy czy jenoty.

Jeśli chodzi o rasy takich psów, to warto wskazać przede wszystkim na jamniki szorstkowłose i foksteriery. Rzadziej będą to natomiast np. jamniki krótkowłose.

Trzeba też mieć na uwadze, aby pies nie cechował się zbytnią nadpobudliwością i nie rozpoczynał ze zwierzęciem walki. Ważne jest więc odpowiednie szkolenie, przy czym nie należy ono do łatwych i wymaga wiedzy oraz doświadczenia.

Trofea po polowaniach

Polowanie na borsuka przebiegło pomyślnie? Jeśli tak, to można oczekiwać trofeów. Najważniejszym z nich jest czaszka, w którą tym samym nie należy strzelać, aby jej nie uszkodzić. Bardzo cenne jest też sadło, które wytapiane jest z tłuszczu zgromadzonego w tułowiu. Po polowaniu można wykorzystać również sierść. Z niej wytwarza się bowiem pędzle do golenia brody.

Polowanie na borsuki wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy na temat tego, w jaki sposób zachowują się te zwierzęta. Więcej praktycznych informacji na ich temat można znaleźć na naszym blogu.

Najnowsze wpisy