Jakie rodzaje polowań można wyróżnić?

Joanna | 2023-02-01

Polowanie jest stosunkowo popularnym hobby, które polega na łowieniu różnych gatunków zwierząt. Polując, myśliwi mają do wyboru kilka rodzajów i metod, które pozwolą im na skuteczne upolowanie zwierzyny. Każdy rodzaj polowania ma swoje własne zasady, wymagania i specyfikę. Poznaj najpopularniejsze rodzaje polowań i dowiedz się, na czym polegają oraz kiedy możesz je zastosować. Serdecznie zapraszamy do lektury poniższego wpisu!

Rodzaje polowań – jakie sposoby wyróżniamy?

Skuteczne polowanie wymaga od myśliwego nie tylko wiedzy, doświadczenia i przygotowania, ale i również prawidłowego doboru rodzaju i metody polowania. Jakie są rodzaje polowań, na które mogą zdecydować się myśliwi?

Przede wszystkim istnieją dwa główne rodzaje polowań: polowanie indywidualne i zbiorowe. Różnica pomiędzy nimi jest bardzo duża, dlatego warto przyjrzeć się bliżej, na czym polegają te dwa rodzaje polowań.

Co to jest polowanie indywidualne?

Polowanie indywidualne to rodzaj polowania, w którym jeden myśliwy stara się upolować określone zwierzę. Jest to odmiana polowania, która wymaga od myśliwego dużej samodyscypliny, umiejętności i doświadczenia. W przeciwieństwie do polowania zbiorowego, w którym kilku myśliwych działa razem, polowanie indywidualne polega na samodzielnym znalezieniu i upolowaniu zwierzyny.

Jest to także bardziej wymagające pod względem fizycznym i psychicznym, ponieważ myśliwy musi być przygotowany na długie godziny spędzone na łonie natury oraz na sytuacje awaryjne. Mimo to, dla wielu myśliwych, polowanie indywidualne jest jednym z największych wyzwań i przyjemności związanych z tą pasją. Wiadomo już, na czym polega ten rodzaj polowania, ale jakie metody ma do wyboru myśliwy, podczas polowania indywidualnego?

Podczas polowania indywidualnego myśliwy może zastosować różne metody polowań. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • polowanie z zasiadki;
  • polowanie po tropie;
  • polowanie z podjazdu;
  • polowanie z podchodu;
  • polowanie na wab;
  • polowanie na dreptaka.

rodzaje polowań - mężczyzna polujący

Co to jest polowanie zbiorowe?

Polowanie zbiorowe to rodzaj polowania, w którym kilku myśliwych działa razem w celu upolowania określonej zwierzyny. Jest to tradycyjna forma polowania, która polega na współpracy między myśliwymi, aby zwiększyć swoje szanse na upolowanie zwierzyny. Myśliwi dzielą się na grupy, które odpowiadają za różne zadania, takie jak tropienie zwierzyny, odstrzał i zwijanie zwierzyny. Polowanie zbiorowe jest również bardziej socjalne niż indywidualne, ponieważ myśliwi mają okazję dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Jeżeli chodzi o polowanie zbiorowe, to jest ono regulowane prawnie i może się odbywać w okresie od 1 października do 15 stycznia. Dodatkowo może ono trwać maksymalnie od wschodu do zachodu słońca. W takim polowaniu biorą udział nie tylko myśliwi, ale i również prowadzący, który odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo i przestrzeganie zasad przez uczestników.

Jeżeli chodzi o ten rodzaj polowania, to myśliwi mają do wyboru kilka metod, z których mogą skorzystać. Są to:

  • polowanie na dziki z psem;
  • polowanie z ambon;
  • polowania na ptactwo i drapieżniki;
  • pędzenie.

Jaki sposób polowania wybrać? Podpowiadamy

Wybór rodzaju polowania zależy od indywidualnych preferencji i celów myśliwego. Każdy z nich oferuje inne doznania, dlatego warto zapoznać się z różnymi ich rodzajami. Jeżeli chodzi o polowanie zbiorowe, to oferuje ono więcej socjalizacji i wsparcia od innych myśliwych, co może być korzystne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z polowaniem. Może również być bardziej bezpieczne ze względu na współpracę z innymi myśliwymi i podział zadań. Polowanie indywidualne jest bardziej wymagające i samodzielne, co może być atrakcyjne dla bardziej doświadczonych myśliwych, którzy chcą wyzwań i przygód. Ostatecznie, ważne jest, aby myśliwi dokładnie przemyśleli swoje cele i preferencje, zanim podejmą decyzję o rodzaju polowania.

Ważny jest jednak nie tylko sposób polowania, ale również wybrane do tego celu narzędzia. W naszej ofercie mamy m.in. lornetki z termowizją i inne akcesoria, które mogą pomóc w tym zakresie.

Najnowsze wpisy