Ilu myśliwych jest w Polsce? Dane z 2021 roku

Joanna | 2023-06-06

Zastanawiasz się, ilu myśliwych jest w Polsce? Dla niektórych liczba, którą podamy może być bardzo duża, dla innych zaś mała. Sprawdźmy więc ile wynosi, a także jak wygląda ona na tle innych krajów. Serdecznie zachęcamy do lektury i dowiedzenia się również, jaka jest rola polujących, w tym ich wpływ na rolnictwo.

Ilu myśliwych było w Polsce w 2021 roku?

Według najbardziej bieżących danych z 2021 roku, w Polsce było wówczas zarejestrowanych nieco ponad 127 tys. myśliwych. Najwięcej było ich w województwie mazowieckim (ponad 16 tys.), zaś najmniej na Podlasiu (5,5 tys.). Jak się jednak okazuje, pod względem liczby myśliwych jesteśmy daleko z tyłu za innymi europejskimi państwami. W praktyce stanowią oni bowiem 0,3 proc. mieszkańców naszego państwa.

Warto przy tym zaznaczyć, że liczba członków niezrzeszonych jest wyższa o około 30 tys. osób. Są to myśliwi, którzy nie należą do Polskiego Związku Łowieckiego. Tym samym już kilka lat temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska planowało wydanie rozporządzenia, aby przynależność do PZŁ była obowiązkowa. Wszystko po to, aby móc w większym stopniu wpływać na działania myśliwych i – potencjalnie – lepiej ich kontrolować.

Ilu jest myśliwych w Polsce?

Ilu myśliwych jest w Polsce w porównaniu z innymi krajami?

Jak wyglądamy pod tym względem w porównaniu z innymi państwami? Przykładowo największa liczba zarejestrowanych myśliwych jest we Francji, bo obejmuje aż 1,3 mln osób, które posiadają niezbędne do prowadzenia polowań uprawienia. Dużą ich liczbę ma także Hiszpania (około 980 tys.) oraz Wielka Brytania (ponad 800 tys.). Na tym tle widać, że liczba polujących nie jest w naszym kraju wysoka i stanowi zaledwie ułamek w porównaniu z ogólną liczbą ludności.

Z naszego bloga możesz dowiedzieć się, jak polować na kuropatwy skutecznie oraz jakie akcesoria mogą w tym pomóc.

Co wpływa na liczbę myśliwych w Polsce?

Jednym z głównych czynników jest koszt takiego przedsięwzięcia. Jak się bowiem okazuje wydatki, które trzeba ponosić w sposób regularny są naprawdę wysokie. Choć tak naprawdę są one uzależnione od każdego myśliwego z osobna, to szacuje się, że mogą wynosić średnio nawet około 2500 euro w ciągu roku. Wpływają na to m.in. wydatki na broń i akcesoria, transport, a także koszty prawne. Z pewnością gdyby lista nie była tak długa, to liczba myśliwych byłaby wyższa.

Rola myśliwych

Wiemy już, ile w przybliżeniu jest myśliwych w Polsce oraz jak liczba ta wygląda na tle niektórych państw europejskich. Wciąż jednak w społeczeństwie wiele jest mitów na temat tego, jak działa taka grupa oraz czym się zajmuje.

Nie wszyscy wiedzą też, jaka jest rola myśliwych, choć w praktyce ich znaczenie dla środowiska jest kluczowe. Nie chodzi tu bowiem wyłącznie o odstrzał, ale również o inne zadania, które przypadają im w udziale. To m.in. pomoc dzikim zwierzętom w okresie zimowym, ochrona upraw rolniczych, czy nawet pozostawianie w lasach szczepionek na wściekliznę, aby zmniejszyć liczbę chorującej zwierzyny i potencjalne przenoszenie choroby na ludzi.

Mają oni także bezpośredni wpływ na działalność rolniczą. Chodzi tu np. o rozprzestrzenianie się chorób bezpośrednio zagrażających zwierzynie hodowlanej. Mowa np. o amerykańskim pomorze świń, który przenoszą dziki. Dlatego bez ich odstrzału podczas polowań, choroba byłaby przenoszona w ogromnej mierze na zwierzęta takie jak trzoda chlewna. To następnie wiązałoby się z koniecznością jej utylizacji i z dużymi stratami finansowymi dla hodowców.

Z naszego bloga dowiesz się, jakie są przydatne akcesoria na polowanie, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Już wiesz, ilu jest w Polsce myśliwych, a także jaką rolę odgrywają. Czy liczba ta w kolejnych latach drastycznie wzrośnie? A może z jakiegoś powodu spadnie? Patrząc na tendencję z ostatnich lat najprawdopodobniej będzie wzrastać, choć trend ten mogą zatrzymać ewentualne, ograniczające przepisy, a także inne regulacje prawne.

Najnowsze wpisy