Jak polować na kuropatwy?

Joanna | 2023-05-12

Kuropatwa to ptak z rodziny kurowatych, na którego w określonym czasie można w naszym kraju polować. Aby jednak robić to z sukcesem, warto bliżej poznać środowiska życia tego gatunku, a także to, w jaki sposób robić to skutecznie. Jak wygląda polowanie na kuropatwy? Jakie narzędzia wykorzystać, aby było ono efektywniejsze? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Kiedy w Polsce może odbywać się polowanie na kuropatwy?

Okres polowań na te ptaki trwa w naszym kraju:

  • od 11 września,
  • w październiku od 21 dnia tego miesiąca, a w drodze odłowu w ciągu całego października,
  • w listopadzie tylko w drodze odłowu,
  • w grudniu tylko w drodze odłowu.

Gdzie występują kuropatwy?

Jeśli chodzi o miejsca, które zasiedlają kuropatwy, to są to przede wszystkim tereny otwarte, w tym trawiaste, a także z niską roślinnością. Nie bytują natomiast w lasach i na obszarach bagnistych i są to ważne wskazówki, jeśli chodzi o ułatwienie sobie polowań na te ptaki.

Dzięki swojemu zabarwieniu trudniej jednak je dostrzec, zwłaszcza jeśli chodzi o otwarte pola. Chronią się także dzięki temu, że w sytuacji niebezpieczeństwa nieruchomieją. Myśliwym trudniej więc je zobaczyć. Przeciwko polującym działa też fakt, jak szybko się wzlatują do lotu. Trzeba mieć więc sporo wprawy, aby na nie polować. Natomiast w locie można spotkać je na wysokości średnio od 1,5 do 3 metrów, a nawet niżej. 

Polowanie na kuropatwy w Polsce

W jakich miejscach polować na kuropatwy?

Jak wspomnieliśmy, zazwyczaj są to miejsca z niską roślinnością, takie jak pola buraków oraz ziemniaków. W takich miejscach bytują one w stadach. Najlepiej więc opracować strategię strzelania w skrajnie znajdującą się kuropatwę, choć oczywiście często strzały te są chybione. Istotne znaczenie ma więc praktyka i doświadczenie.

Z naszego bloga dowiesz się także, jak przywabić zwierzynę oraz jakie metody wykazują najwyższą skuteczność w tym zakresie.

Polowanie na kuropatwy z psem

Wskazuje się, że najlepszy pies do polowania na kuropatwy to pointer. To gatunek dużego i krótkowłosego psa, który jest wszechstronny, a także jest w stanie aportować zwierzynę, także na terenach wodnych. Pomaga on myśliwym dzięki temu, iż wskazuje, gdzie znajduje się ptactwo. Kolejno – już po zestrzeleniu przez myśliwego – jest w stanie odszukać oraz przynieść zwierzynę, co zdecydowanie ułatwia pracę polującemu.

Co istotne, pointery są wręcz stworzone do tropienia kuropatw, także dzięki swojej cierpliwości oraz umiejętności spędzania wielu godzin na świeżym powietrzu. Nie są jednak uznawane za wymarzone psy rodzinne, są bowiem uparte i mają naturalny instynkt łowiecki. Są więc dedykowane tylko dla odpowiedzialnych właścicieli.

Jaka broń do polowania na kuropatwy?

Polowania na kuropatwy odbywają się przy użyciu broni śrutowej. W przypadku kuropatw stosuje się śruty o wielkości od 2,5 do 2,75 mm. Podobne wykorzystuje się w przypadku piżmaków, królików i cyraneczek, a maksymalna wskazywana przez prawo wielkość śruta to 4,5 mm. Zgodnie z przepisami, może być to także tylko broń gładkolufowa, czyli taka, w której przewód lufy nie jest gwintowany oraz nie nadaje wystrzeliwanym pociskom ruchu obrotowego.

Dodatkowe akcesoria do polowań

W polowaniach na zwierzynę drobną taką jak kuropatwy pomagają również dodatkowe akcesoria. Są to przede wszystkim lornetki, które ułatwiają obserwowanie ptaków ukrywających się w niewysokich trawach. Mogą być to również lornetki termowizyjne, dedykowane nie tylko do obserwacji nocą, ale również w ciągu dnia. Dostępne są one w naszej ofercie i są to urządzenia przede wszystkim dla bardziej zaawansowanych i doświadczonych myśliwych.

Polowanie na zwierzynę drobną – w tym także na kuropatwy – wymaga nieco praktyki. Jednak znając zwyczaje i charakterystykę tych ptaków zdecydowanie łatwiej polować na nie w skuteczny sposób. Jeśli potrzebujesz dodatkowych porad w tym zakresie, to koniecznie śledź naszego bloga. Znajdziesz na nim ważne wskazówki, które pozwolą uzyskać najważniejsze informacje na temat polowań na różne gatunki zwierząt.

Najnowsze wpisy