Wabik na dziki — jak wybrać?

Joanna | 2022-05-04

Szukasz wabików myśliwskich na dziki, aby Twoje polowania stały się skuteczniejsze oraz bardziej udane? Pozostań z nami i sprawdź, jakie zapachy lubią te zwierzęta, jak działają konkretne wonie oraz dlaczego wybrać właśnie je. Dowiesz się też, jak dobrać zanęty do swoich bieżących potrzeb. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółów.

Po co stosuje się wabiki na dziki i zwierzynę?

Bardzo ważnym elementem jeśli chodzi o wyposażenie myśliwego są różnego rodzaju wabiki. Używa się ich po to, aby zwrócić uwagę danego zwierzęcia – w tym przypadku właśnie dzika – a także zachęcić go do tego, aby opuścił norę. Tym samym łowy stają się zdecydowanie łatwiejsze i skuteczniejsze, co bez wątpienia wpływa również na zadowolenie myśliwego.

 

Zapachowe wabiki na dziki oraz ich specyfika

Dziki uwielbiają przede wszystkim dębowe oraz owocowe zapachy. Okazuje się jednak, że nie zawsze są one przyjemne dla ludzi, co niewątpliwie trzeba mieć na uwadze podczas ich stosowania. Niezwykle skuteczne są także wabiki na dziki o zapachu trufli. Najczęściej sprzedawane są w niewielkich buteleczkach, których zawartość należy rozpuścić we wodzie oraz zaaplikować w pobliżu nęciska lub babrzyska.

Wabiącą woń na te zwierzęta ma dodatkowo kukurydza. Ta ostatnia zwiększa aktywność nie tylko dzików, ale również jeleni oraz muflonów.

Ciekawym przykładem jest też smoła bukowa. Wykazuje ona bardzo dużą skuteczność, a także długi czas działania, gdy zostanie wyłożona na danym terenie (nawet do 14 dni). Jak w praktyce się jej używa? Najlepiej posmarować preparatem krzaki oraz drzewa na wysokości około 0,5 do 1,5 metra. Dodatkowo smołę bukową kupuje się najczęściej we większych pojemnikach, co pozwala na zastosowanie większej ilości takiego preparatu.

Dlaczego jednak dokładnie smoła bukowa działa na dziki? Okazuje się, że ma ona silne właściwości bakteriobójcze. Dziki to wyczuwają i wówczas pocierają one ciałem o drzewa oraz krzewy, jednocześnie pozbywając się insektów oraz… łatwiej trafiając w sidła myśliwych. Warto zaznaczyć też, że taki produkt jest całkowicie bezpieczny dla drzewostanów.

Z naszego bloga dowiesz się, jak wygląda polowanie z ambony oraz polowanie na kaczki i inne zwierzęta.

Dźwiękowe wabiki na zwierzynę

Poza zapachowymi wabikami na zwierzynę popularnością cieszą się także warianty dźwiękowe. Ich zasada działania najczęściej polega na imitowaniu dźwięków wydawanych przez lochę, która takimi odgłosami zachęca do żerowania warchlaki. Oczywiście wydobywania pożądanych odgłosów trzeba się nauczyć, dlatego zazwyczaj do takich akcesoriów myśliwskich dołączane są instrukcje mające przekazać, w jaki sposób je generować. Jeśli natomiast chodzi o zasadę wabienia, to dziki mają silny instynkt stadny. Takie dźwięki mają więc wzbudzać więc w nich ciekawość i sprawiać, że będą one poszukiwać miejsca, z którego odgłosy dochodzą.

W sprzedaży dostępne są także elektroniczne wabiki na dziki, które mogą generować automatycznie dziesiątki różnych dźwięków, dzięki czemu są bardzo praktyczne w zakresie użytkowania i mogą przydać się przy polowaniach także na inne gatunki.

wabik na dziki

Jak wybrać wabiki myśliwskie na dziki?

Znaczenie w tej sytuacji ma przede wszystkim własna wygoda i preferencje, a także to, w jaki sposób się poluje. Przykładowo w sytuacji częstego polowania na jednym terenie, pomocne mogą być preparaty działające dłużej, takie jak zapachowe wabiki na dziki, które jak wspomnieliśmy wcześniej, działają nawet do 14 dni.

Jeśli natomiast chce się osiągnąć szybszy efekt, warto sięgnąć po dźwiękowe wabiki. W ich przypadku trzeba jednak wiedzieć, jak w prawidłowy sposób ich stosować, aby rzeczywiście były przydatne. Warto mieć w tym zakresie także nieco praktyki, która również zwiększy ich efektywność.

Wabiki na zwierzynę, w tym wabiki na dziki, zdecydowanie ułatwiają polowania i sprawiają, że są one skuteczniejsze. Takie akcesoria znajdziesz w wielu sklepach z akcesoriami łowieckimi, natomiast w naszej ofercie zakupisz przede wszystkim lunety termowizyjne oraz lornetki termowizyjne, dzięki którym polowania będą znacznie skuteczniejsze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tego typu produktach oraz zakupić je dla siebie, to koniecznie sprawdź ofertę oraz skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci w wyborze oraz dopasujemy najlepsze produkty do Twoich indywidualnych potrzeb.

Najnowsze wpisy