Polowanie z ambony – jak się przygotować?

Joanna | 2022-04-27

Polowania indywidualne najczęściej przyjmują dwie formy. Podział na nie dotyczy sposobu wyczekiwania na zwierzynę. Pierwszy sposób, czyli polowanie z podchodu obejmuje piesze wędrówki po obszarze polowania w poszukiwaniu zwierzęcego celu. Druga metoda to nic innego jak dobrze znane polowanie z ambony, które często kojarzy się z myślistwem. W tym artykule przyjrzymy się przebiegowi polowania na dziką zwierzynę z wykorzystaniem ambony. Oto najważniejsze informacje, o których musimy wiedzieć, decydując się na takie rozwiązanie.

Profesja, która wymaga posiadania wielu umiejętności

Polowanie z wykorzystaniem ambony przypomina po części wędkarstwo. Najważniejsza w nim jest cierpliwość, która dotyczy wielogodzinnych obserwacji i oczekiwania na cel. Cechą wspólną jest również przebywanie w ciszy. Zachowanie spokoju pozwala na pojawienie się w pobliżu zwierzyny. Niemniej jednak zarówno profesja wędkarza jak i myśliwego byłaby nieskuteczna, gdyby nie profesjonalne wyposażenie. Sprzęt myśliwski to nie tylko broń i naboje. Polowanie z ambony wymaga przede wszystkim umiejętności obserwacyjnych, a te w znacznej mierze ułatwiają urządzenia optyczne.

Polowanie z ambony zależy między innymi od posiadanego sprzętu

Sprzęt optyczny dla polujących z ambony obejmuje w głównej mierze lunety termowizyjne. W tym mamy do czynienia ze sprzętem charakteryzującym się wysokimi parametrami. Profesjonalny obiektyw w połączeniu z detektorem termicznym pozwalają na prowadzenie obserwacji nawet w odległości do 3 kilometrów. Wszystko zależy od możliwości poszczególnych modeli lunet. Oprócz wielu przydatnych funkcji, takich jak szerokie pole widzenia, wysoka częstotliwość odświeżania oraz zoom cyfrowy, duże znaczenie posiada hotspot tracking. To możliwość śledzenia najcieplejszego punktu, który znajduje się na wyświetlaczu lunety. Równie niezawodne zdaniem wielu polujących są monokulary termowizyjne. Cechuje je trwałość oraz użyteczność nawet w najbardziej wymagających warunkach. Nie ustępują one swoją funkcjonalnością wspomnianym wcześniej lunetom. Przebywając w ambonie myśliwskiej i dysponując jednocześnie takim sprzętem, można być spokojnym o końcowy rezultat łowów.

polowanie z ambony z termowizją

Polowanie na dziki z Ambony – częsty cel myśliwych

Skoro wiemy już nieco więcej o sprzęcie łowieckim, to warto wspomnieć kilka słów o zwierzętach, do jakich poluje się zazwyczaj z ambony. Bardzo często w okresie łowieckim w bezwietrzne dni odbywa się polowanie na dziki z ambony. To forma pozyskiwania zwierzyny, która wymaga od każdego łowcy posiadania odpowiednich umiejętności związanych z przewidywaniem ruchów zwierzęcia. Dziki są niezwykle czujne i potrafią rozpoznać zagrożenie i szybko na nie zareagować. Dlatego też myśliwy przebywający na podwyższeniu powinien wykazać się skutecznością podczas oddawania strzału oraz zachować szczególną ostrożność. Niezbędna jest także znajomość wszelkich przepisów prawnych dotyczących polowania na dzików w Polsce uregulowanych w aktach prawnych Polskiego Związku Łowieckiego.

Polowanie zbiorowe z ambon, czyli grupowe zmagania z dziką zwierzyną

Do niedawna popularną czynnością było polowanie zbiorowe z ambon nazywane często metodą szwedzką lub skandynawską. Odbywało się ono w grupach myśliwskich. Każdy z myśliwych miał przydzielone stanowisko, w którym stacjonował podczas przebiegu łowów. Do pozyskania dzikiej zwierzyny wykorzystywano tzw. nagankę w postaci psów małych ras. W chwili obecnej mówi się o tej formie działań myśliwskich w czasie przeszłym, ponieważ z racji obowiązującej pandemii koronawirusa i panujących obostrzeń, zabroniono czasowo organizacji tego rodzaju łowów.

Jak można zauważyć polowania z wykorzystaniem ambony, są obowiązującym standardem w myślistwie. Jednak, aby podejmować się tego typu działań, należy być odpowiednio do tego przygotowanym. Podobnie jak broń, amunicja, optyka myśliwska ważny jest odpowiedni ubiór, który umożliwia przebywanie na podwyższeniu w komfortowych warunkach przez kilka godzin. Szczególnie w czasie zimy, kiedy ujemne temperatury mogą dać się we znaki. Ważny jest także dodatkowy ekwipunek, jak np. latarki myśliwskie, które pozwalają na precyzyjne namierzenie poruszających się obiektów.

polowanie na dziki z ambony

Najnowsze wpisy