Polowanie metodą szwedzką – na czym polega?

Joanna | 2023-03-27

Polowanie metodą szwedzką to inaczej „ciche pędzenie” zwierzyny. Przypomina technikę z zasadzki, niuansów jest jednak zdecydowanie więcej. Sprawdźmy więc, na czym dokładnie polega ta metoda oraz jakie dokładnie są jej zasady. Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji.

Przepisy i zasady polowania szwedzkiego

W praktyce polowanie typu szwedzkiego ma miejsce z ambonek, zwanych inaczej zwyżkami. Przepisy wskazują, że takie zwyżki muszą znajdować się na poziomie do 2,5 m nad gruntem. Nie mają one dodatkowo dachu. Całość przypomina więc polowanie z zasadzki, przy czym zwierzyna dalej musi być pędzona. Polowanie szwedzkie może jednak nabrać dynamiki, co przekłada się jednocześnie na fakt, że nie jest w nim niezbędny kamuflaż.

Dodatkową kwestią jest obszar takiego polowania. Zazwyczaj obejmuje on powierzchnię do 1000 ha i bierze w nim udział około 20 myśliwych. Polowanie systemem szwedzkim wymaga dodatkowo tego, aby przeprowadzać je tylko na kompleksach leśnych. Pozostałe zadania są podobne, jak w przypadku cichego pędzenia. Oznacza to, że naganka w sposób możliwie jak najbardziej dyskretny przemieszcza się po miocie. Następnie ma miejsce jej wycofanie w kierunku polujących myśliwych.

Dodatkowo najczęściej użytkownicy mają do dyspozycji mapę łowiska wraz z oznaczonymi miejscami stanowisk. Dzięki temu dokładnie wiadomo, gdzie będzie odbywać się polowanie, co pozwala zachować większe bezpieczeństwo.

Inne zasady, o których trzeba pamiętać podczas polowania metodą szwedzką:

  • stanowisko na ambonce opuszcza się tylko po określonym uprzednio czasie,
  • proces załadowywania oraz rozładowywania broni ma miejsce tylko na stanowisku,
  • w przypadku broni gwintowanej, strzały oddaje się na odległość nieprzekraczającą 80 metrów,
  • krotność przybliżenia w lufie ustala myśliwy podczas polowania.

Z naszego bloga dowiesz się także, jakie są zasady etyczne polowania oraz dlaczego ważne jest, aby się do nich stosować.

Co ubrać na polowanie metodą szwedzką?

Polowanie zbiorowe metodą szwedzką wymaga zastosowania pewnych praktycznych akcesoriów. Ubiór powinien być oczywiście komfortowy i niekrępujący ruchów, ale i dopasowany do warunków pogodowych tak, aby zagwarantować komfort cieplny. Dlatego też doświadczeni myśliwi zazwyczaj decydują się na wybór stroju na cebulkę, pozwalającego na komfortowe spędzenie kilku godzin podczas takiego polowania.

Dodatkowo w celu zadbania o bezpieczeństwo warto wybrać elementy odblaskowe, które nie muszą być duże. Ważne jednak, aby znalazły się na ubiorze. Dotyczy to zwłaszcza osoby naganiającej, która powinna mieć na sobie kamizelkę odblaskową.

Polowanie metodą szwedzką

Akcesoria niezbędne do polowania szwedzkiego

Każde polowanie wymaga doboru szeregu odpowiednich akcesoriów. Jednym z ważniejszych jest oczywiście dobrej jakości lornetka ze sznurkiem, którą można zawiesić na szyi. W praktyce służy ona nie tylko do obserwacji zwierząt, ale także podziwiania okolicznej flory i fauny.

Warto wyposażyć się dodatkowo we własne siedzisko. Najlepiej, aby był to wygodny, ale lekki rozkładany stołek, pozwalający na wyczekiwanie na zwierzynę trakcie polowania. Najlepiej wybrać model w neutralnym, nierzucającym się w oczy kolorze.

Trzeba też zadbać o swój słuch, w czym bez wątpienia pomogą ochronniki. Oczywiście nie powinny być one nazbyt wygłuszające, aby nie oddzielać się całkowicie od otoczenia. Zdecydowanie jednak powinny znaleźć się w ekwipunku na polowanie szwedzkie.

Sprawdź także lunety termowizyjne dostępne w naszej ofercie produktowej.

Zasady polowania typu szwedzkiego są dość jasne, a ich zrozumienie nie powinno sprawiać większych trudności. W razie dodatkowych wątpliwości trzeba jednak skonsultować je przed rozpoczęciem polowania, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom.

Najnowsze wpisy