Polowanie na kaczki – najważniejsze informacje

Joanna | 2022-02-20

Polowanie na ptactwo wodne najprościej mówiąc, obejmuje wszelkie czynności związane z tropieniem zwierzyny oraz strzelania do niej. Dokonywać tego można zarówno indywidualnie jak i podczas polowań zbiorowych. Ten artykuł postanowiliśmy poświęcić z myślą o pozyskiwaniu kaczek. Dzięki nam dowiesz się, jak wyglądają polowania na te zwierzęta, a także, w jakim terminie obowiązuje ustanowiony sezon polowań na kaczki.

O co należy zadbać, aby móc legalnie udać się na polowanie na kaczki?

Jednym ze sposobów połowu kaczek są tzw. polowania indywidualne. Dotyczą one sytuacji, w których sam myśliwy, myśliwy z psem lub myśliwy z pomocnikiem w postaci naganiacza dokonuje wszelkich starań, aby pozyskać omawianą zwierzynę. Zanim tego typu działania zaczną być realizowane, polujący musi posiadać specjalną zgodę od zarządcy lub dzierżawcy obiektu. W treści tej zgody znajdują się wszelkie zezwolenia, które pozwalają myśliwemu realizować na danym obszarze polowanie na kaczki. Ponadto każda tego typu wyprawa musi zostać odnotowana w specjalnej księdze ewidencji pobytu łowców na polowaniu indywidualnym.

Metody połowów dzikiego ptactwa

Istnieje kilka metod polowania na kaczki. Wśród nich wyróżnić można między innymi czatowanie (zasiadka), czyli formę łowiectwa, która pozwala na dokładne zapoznanie się z konkretnym zwierzęciem bez jego płoszenia. W metodzie tej wykorzystywana jest ambona lub specjalnie przygotowane na tę okazję stanowisko obserwacyjne. Innym sposobem połowu kaczek jest polowanie z podjazdu, które umożliwia dokładną penetrację łowiska za pośrednictwem sani lub pojazdu zaprzęganego przez konie, zwanego też linijką. W przypadku polowania na kaczki z podjazdu nie należy stosować żadnego pojazdu mechanicznego. Polowanie w tym przypadku opiera się o jak najbliższe podjechanie do zwierzyny bez jej płoszenia i oddanie strzału z dogodnej pozycji. W przypadku kaczek stosuje się także polowanie na dreptaka. Niemniej jednak ta metoda zależna jest od kondycji myśliwego oraz dobrze wytresowanego psa. Pies zajmuje się okładaniem pola i wykonywaniem stójki, kiedy w tym czasie jego właściciel ma dogodną pozycję do oddania strzału. Należy pamiętać, że podczas tych wszystkich metod strzał pada dopiero wtedy, gdy kaczka znajduje się w powietrzu. To przepis, który znajduje się w prawie i należy go bezwzględnie przestrzegać.

sezon polowań na kaczki

W jakim terminie odbywa się sezon polowań na kaczki?

Najlepszym momentem na polowanie są tzw. loty godowe zwane również ciągami, kiedy z daleka można usłyszeć charakterystyczny poświst dzikiego ptactwa. Innym praktykowanym momentem jest polowanie na zlotach. Niemniej jednak wszystko zależy od myśliwego. Według ustanowionego prawa okres polowań na kaczki zaczyna się od 15 sierpnia i kończyć 21 grudnia. W tym czasie jak już wcześniej zostało wspomniane można strzelać wyłącznie do ptactwa znajdującego się w powietrzu. Zabronione jest polowanie na zwierzęta przebywające w wodzie. Zasady te również znajdują się w obowiązującym prawie.

Z jakiego sprzętu korzystać podczas polowania na kaczki?

Jak można zauważyć, polowania na kaczki wymagają przyswojenia wielu informacji. Wielu myśliwych podczas ich przebiegu stosuje dodatkowe uzupełnienie do broni, jak chociażby lunety termowizyjne lub monokulary. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej zwiększyć swoją celność, szczególnie w przypadku polowań odbywających się po zmroku. W tego rodzaju urządzenia można zaopatrzyć się za pośrednictwem sklepu internetowego firmy Guide Sensmart. To profesjonalne urządzenia optyczne, które wykorzystują zalety termowizji w myślistwie.

polowanie na ptactwo wodne

Najnowsze wpisy