Troki myśliwskie – co to jest, jakie mają zastosowanie i jak je wybrać?

Joanna | 2024-05-13

Troki myśliwskie są jednym z elementów wyposażenia każdego myśliwego — równie ważnym jak pastorały czy lunety termowizyjne. Ich głównym zastosowaniem jest przenoszenie upolowanej drobnej zwierzyny lub ptactwa. Jak dokładnie działają i czym kierować się przy ich wyborze? Zobacz praktyczne porady wskazówki, które pomogą Ci w podjęciu decyzji o zakupie troków.

Czym są troki myśliwskie?

Troki myśliwskie to długie, elastyczne paski, które myśliwy mocuje do zwierzęcia lub ptactwa po jego upolowaniu. Służą one do przenoszenia zdobyczy z miejsca polowania do domu lub pojazdu, zapewniając wygodę oraz minimalizując bezpośredni kontakt z dziką zwierzyną. Troki myśliwskie gwarantują odpowiednią stabilność i ułatwiają transportu zdobyczy. Po upolowaniu zwierzęcia myśliwy mocuje troki do jego ciała, zazwyczaj przy użyciu specjalnych zapięć lub klamer. Troki umożliwiają bezpieczne przenoszenie zwierzęcia z miejsca polowania do domu lub samochodu, ograniczając ryzyko uszkodzenia zwierzęcia.

Wygląd troków myśliwskich może się różnić w zależności od materiału, z jakiego są wykonane oraz dodatkowych funkcjonalności i detali. Mogą być to paski o różnej szerokości i długości, zakończone różnego rodzaju zapięciami lub klamrami. Troki zwykle są w kolorach kamuflażowych lub neutralnych, aby jak najlepiej zlewać się z otoczeniem podczas polowania. W przypadku troków z neoprenu mogą one być dodatkowo wyściełane, aby zapewnić większy komfort użytkowania oraz ochronę przed obtarciami czy zranieniami.

Co to są troki myśliwskie?

Zastosowanie troków myśliwskich – co można przenosić?

Drobna zwierzyna, którą można przenosić za pomocą troków myśliwskich, obejmuje głównie gatunki mniejsze i lżejsze — nie wymagają one dużych i ciężkich narzędzi do transportu. Sprawdź, co do nich zaliczamy.

  • Zające

Troki myśliwskie mogą być z powodzeniem używane do przenoszenia upolowanych zająców, zwłaszcza w przypadku polowań pieszych na terenach leśnych lub górzystych, gdzie występują ograniczenia związane z poruszaniem się pojazdami terenowymi.

  • Ptaki leśne i ptactwo wodne

Troki są również często wykorzystywane do przenoszenia ptaków leśnych, takich jak drozdy, jarzębatki czy pokląskwy. Idealnie sprawdzają się też przy transporcie ptactwa wodnego, na przykład kaczek czy gęsi, szczególnie gdy polowanie odbywa się nad rzekami, jeziorami lub bagnami, gdzie teren jest trudno dostępny dla pojazdów.

  • Ptaki grzebiące

Troki mają szerokie zastosowanie w transporcie ptaków grzebiących — bażantów, kuropatw czy przepiórek. Ich mniejszy rozmiar i waga sprawiają, że przenoszenie za pomocą troków przebiega sprawnie i nie przysparza większych trudności.

Rodzaje troków myśliwskich — jakie wybrać?

Przy wyborze troków myśliwskich warto wziąć pod uwagę rodzaj i wielkość upolowanego zwierzęcia oraz Twoje indywidualne potrzeby i preferencje. Troki powinny być wystarczająco wytrzymałe, aby utrzymać ciężar zdobyczy, jednocześnie zapewniając wygodę i komfort podczas transportu. Jakie są najpopularniejsze rodzaje troków?

  • Troki z nylonu — wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, idealne do przenoszenia większych zwierząt
  • Troki z taśmy polipropylenowej — lekkie, łatwe w czyszczeniu i konserwacji, odpowiednie do transportu mniejszych zwierząt lub ptactwa.
  • Troki z elastycznego materiału — zapewniają większy komfort podczas przenoszenia, elastyczność i wygodę w użytkowaniu;
  • Troki z neoprenu — wykonane z miękkiego, elastycznego materiału, który zapewnia komfort użytkowania oraz ochronę przed obtarciami i zranieniami;
  • Troki skórzane — charakteryzują się eleganckim designem i trwałością, ale wymagają właściwej pielęgnacji i regularnej konserwacji.

Podsumowanie

Troki myśliwskie mogą być wykorzystywane do wygodnego przenoszenia wielu różnych gatunków drobnej zwierzyny i ptactwa. Muszą być jednak odpowiednio wytrzymałe i dostosowane do rozmiaru i wagi zdobyczy. Przy wyborze troków warto zwrócić uwagę na materiał i specyfikację, dostosowując rodzaj do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Chcesz dobrze przygotować się do wypraw łowieckich i zaplanować je ze wszystkimi szczegółami? Przeczytaj więcej o zasadach bezpieczeństwa podczas polowań i sztuce kamuflażu na polowaniu.

Najnowsze wpisy