Rodzaje kamer termowizyjnych i ich budowa

Joanna | 2022-10-01

Kamera termowizyjna to urządzenie, z którego korzystają nie tylko myśliwi podczas polowania. To uniwersalny sprzęt, który znajduje swoje zastosowanie w naprawdę wielu branżach. Stosuje się ją do pomiaru temperatury w miejscach, gdzie gromadzi się wiele ludzi, jak na przykład szpitale, w branży budowlanej do wykrywania przecieków, a także podczas działań militarnych. Warto jednak zaznaczyć, że kamera kamerze nierówna, dlatego też inny sprzęt wybierze się na polowanie, a jeszcze inny do wspomnianego już pomiaru temperatury. Jakie występują rodzaje kamer termowizyjnych? Poznaj odpowiedzi na pytania z poniższego wpisu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Budowa kamery termowizyjnej

Budowa sprzętu profesjonalnego nigdy nie jest prosta dla kogoś, kto się tym nie interesował bądź nigdy nie miał z tym styczności. Jeżeli chodzi o kamerę termowizyjną, to jej budowę można zaprezentować za pomocą modułów. Składa się więc ona z: modułu detekcyjnego, modułu wyświetlania, a także obiektywu i układu zasilania. Dzięki tym wszystkim częściom kamery, możliwa jest interpretacja najcieplejszych punktów za pomocą podczerwieni i przekształcenie ich w obraz zrozumiały dla człowieka.

Jeżeli chodzi o obraz z kamery termowizyjnej, to jest on przedstawiany za pomocą tęczowej palety kolorów. Najcieplejsze punkty, prezentowane są na wyświetlaczu poprzez kolory czerwieni, pomarańczu i żółci. Te najzimniejsze natomiast, pokazywane są w barwach niebieskich. Dzięki takiemu przedstawieniu punktów ciepła, interpretacja obrazu jest bardzo prosta dla każdej osoby, która korzysta z urządzeń termowizyjnych, nie tylko kamer.

budowa kamer termowizyjnych

Kamery termowizyjne — rodzaje

Budowa kamery termowizyjnej została wspomniana nie bez powodu. Rodzaje kamer termowizyjnych dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaje detektorów, które znajdują się w module detekcyjnym. Można więc wyróżnić następujące rodzaje kamer z funkcją termowizji:

  • termoelektryczne;
  • fotoemisyjne;
  • bolometryczne.

Jak działa każde z tych urządzeń? Jeżeli chodzi o kamery fotoemisyjne, to mierzą one zmiany prądu detektora. Bolometryczne mierzą rezystancję detektora, natomiast kamery termoelektryczne służą do mierzenia siły termoelektrycznej stosu termoelektrod. Czy każdą kamerę można wykorzystać do tego samego działania?

Czy i dlaczego wybór odpowiedniego rodzaju kamery termowizyjnej jest istotny?

Kamery termowizyjne można podzielić na różne rodzaje. Z uwagi na ten fakt, każdy sprzęt jest inny i posiada odmienne parametry, a także zastosowanie. Czy każdą kamerę termowizyjną można wykorzystać do tego samego działania?

Odpowiedź brzmi nie! Inną kamerę wybiera się do mierzenia temperatury, a inną na polowanie. Do każdego działania należy wybrać sprzęt o innych parametrach. Przykładowo, na polowanie dobrze jest wybrać sprzęt o wysokiej rozdzielczości, dzięki któremu zwierzyna będzie widoczna. Dlaczego jest to aż tak istotne?

Dopasowując sprzęt do czynności, którą aktualnie się wykonuje, można uzyskać zamierzone efekty. Urządzenie dobrane w nieprawidłowy sposób może przekłamywać dane i pokazywać niemiarodajne wyniki. Aby więc kamera termowizyjna spełniała swoje zadanie, tak jak należy, dobrze jest wybrać sprzęt o przeznaczeniu, które jest dla nas istotne.

Czy warto zainwestować w kamerę termowizyjną?

Sprzęty, które wyposażone zostały w funkcję termowizyjne, zwykle nie należą do najtańszych. Faktem jest jednak to, że są skuteczne i pozwalają na szybkie wykrycie cieplejszych i chłodniejszych punktów, znajdujących się w otoczeniu. To inwestycja, która zdecydowanie się opłaca — warto więc samemu przekonać się o skuteczności tego urządzenia.

Mamy nadzieję, że nasz wpis pomógł Ci w poznaniu odpowiedzi na pytanie, jakie są rodzaje kamer termowizyjnych, a także, z jakich elementów składa się ten sprzęt. Zachęcamy również do sprawdzenia, jakie są najlepsze kamery termowizyjne. Wybór właściwego urządzenia pomoże Ci w znalezieniu idealnego sprzętu, który sprawdzi się na polowanie!

Najnowsze wpisy