Obraz z kamery termowizyjnej i jego interpretacja

Joanna | 2022-09-08

Kamera termowizyjna to urządzenie, które przydaje się nie tylko myśliwym podczas polowań, ale i wykorzystywane jest w wielu innych branżach. Aby prawidłowo z niej korzystać, warto zaznajomić się z jej podstawowym działaniem, a także poznać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób interpretować obraz z kamery termowizyjnej. Dzięki temu polowanie będzie efektywne, a przede wszystkim łatwiejsze. Zachęcamy do lektury poniższego wpisu, w celu poznania odpowiedzi na wszystkie pytania, związane z interpretacją obrazu z kamery z funkcją termowizji!

Co widzi kamera termowizyjna?

Urządzenia z funkcją termowizyjne działają w taki sposób, że wytwarzają obraz promieniowania cieplnego lub podczerwonego, na którym widoczne jest promieniowanie o różnej intensywności. Następnie dopiero przekształcają go w obraz w kamerze, który jest prostszy w interpretacji dla człowieka, ponieważ widoczne są na nim różne kolory, a także odcienie szarości.

Kamera termowizyjna to skuteczne urządzenie, przydatne nie tylko podczas polowań. Wykorzystują ją również na lotniskach czy szpitalach w celu mierzenia temperatury, w jednostkach wojskowych, a nawet w branży budowlanej, w celu znalezienia przecieku. To urządzenie, które sprawdza się przy wielu okazjach, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób interpretować obraz z kamery termowizyjnej. 

obraz z kamery termowizyjnej

Jak odczytywać dane z kamery termowizyjnej?

Kamera termowizyjna przestawia promieniowanie podczerwone w formie różnych barw obrazu. Oznacza to, że im obiekt widoczny w kamerze jest cieplejszy, tym więcej promieniowania emituje, a co za tym idzie, bez trudu można dostrzec go w kamerze. W skali kolorów obiekty które są najchłodniejsze, posiadają niebieski kolor, natomiast te najcieplejsze mogą mieć barwę od czerwonego po biały. Nie da się ukryć, że kamery termowizyjne prezentują dość specyficzny obraz, przez co w celu uzyskania wiarygodnych informacji, konieczna jest dobra znajomość działania tego urządzenia.

Interpretacja zdjęć z kamery termowizyjnej

W celu prawidłowego odczytania obrazu z kamery termowizyjnej należy posiadać znajomość warunków odniesienia. Należy brać pod uwagę takie właściwości jak temperatura powietrza, czy nawet poziom wilgotności. Oznacza to, że w zależności od obserwowanego przez kamerę terenu, kolor czerwony nie zawsze będzie wskazywał tę samą temperaturę – określi on jedynie, który z punktów jest najcieplejszy.

Obraz z kamery termowizyjnej a polowanie

Proces, jakim jest polowanie z kamerą termowizyjną oraz innymi urządzeniami posiadającymi taką funkcję jest w Polsce legalne od 10 września 2019 roku i zgodne jest z rozporządzeniem wydanym przez Ministra Środowiska. Można więc wykorzystać kamery, monokulary termowizyjne, lunety oraz nasadki.

Obraz z kamery termowizyjnej podczas polowań czyta się dokładnie tak samo, jak zostało wyjaśnione to powyżej. Najcieplejszy punkt, który emituje najwięcej podczerwieni, będzie posiadał kolor czerwony. Oznacza to, że nie tylko zwierzyna, ale i również ludzie będą widoczni w takich barwach w kamerze i innych urządzeniach termowizyjnych. Warto zdecydować się na sprzęt, który nie tylko interpretuje obraz, ale i również podaje dodatkowe informacje, jak na przykład to, w jakiej odległości od myśliwego znajduje się cel. Jest to bardzo pomocne podczas polowania.

Urządzenia termowizyjne znacznie ułatwiają polowanie, dlatego też warto skorzystać z ich pomocy, a zwłaszcza podczas polowań w nocy.

Najnowsze wpisy