Rodzaje broni myśliwskiej

Joanna | 2022-10-07

Głównym narzędziem wykorzystywanym w pracy myśliwego jest przede wszystkim broń. To sprzęt, bez którego polowanie na zwierzynę nie jest możliwe. Aby było ono skuteczne, konieczne jest nie tylko uzyskanie doświadczenia i umiejętności, ale i również stosowanie właściwego sprzętu. W jaki sposób należy wybrać odpowiednią broń? Jakie rodzaje broni myśliwskiej wyróżniamy? Poznaj odpowiedzi na te oraz inne istotne pytania i zwiększ swoją wiedzę w tym zakresie. Zapraszamy do lektury!

Czy każdy może polować z bronią?

Każda osoba, która chce rozpocząć polowanie, powinna posiadać specjalne uprawnienia myśliwskie. Niezbędne jest także pozwolenie na broń myśliwską, bez którego posiadanie broni, a także polowanie na zwierzynę jest całkowicie zabronione. Każdy, kto chce zostać profesjonalnym myśliwym oraz brać czynny udział w polowaniach, musi podejść do egzaminu, a następnie po jego zaliczeniu złożyć wnioski, niezbędne do uzyskania wszystkich pozwoleń i uprawnień. Jak dobrać rodzaje broni myśliwskiej do swoich potrzeb?

Jak wybrać broń myśliwską?

Broń myśliwska nie może być dobrana w sposób przypadkowy. Jej rodzaj dopasowuje się przede wszystkim do umiejętności myśliwego, a także zwierzyny, na jaką się poluje. Istotne jest jednak to, że myśliwy nie może kupić losowej broni – istnieją regulacje prawne, które informują o tym, jaka broń może być wykorzystywana przy polowaniach. Jaka to broń?

rodzaje broni myśliwskiej

Z jakiej broni może korzystać myśliwy?

To, z jakiej broni może korzystać myśliwy podczas polowania, regulowane jest przez Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Rozporządzenie to głosi, że na polowaniach można korzystać z następujących rodzajów broni myśliwskiej:

  • myśliwska broń palna długa centralnego zapłonu, o lufach gwintowanych lub gładkich. Występuje tutaj jednak wyłącznie broni czarnoprochowej, pistoletów i rewolwerów, z której po maksymalnym załadowaniu można oddać co najwyżej sześć pojedynczych strzałów. W magazynku mogą znajdować się jednak nie więcej niż dwa naboje.
  • broń myśliwska o lufach gwintowanych musi być przeznaczona do strzelania amunicją myśliwską, która wyróżnia się energią pocisku nie mniejszą niż 1000 J przy odległości 100 m od wylotu lufy;
  • podczas polowania na łosie energia pocisku w odległości 100 m od wylotu lufy nie może być mniejsza niż 2500 J, natomiast przy polowaniu na jelenie, daniele, muflony i dziki (za wyjątkiem dzików warchlaków), energia pocisku nie może być mniejsza niż 2000 J.

Regulacje prawne dotyczące tego, jaką broń można zastosować, są określone bardzo szczegółowo. Koniecznie należy zapoznać się z pełną ustawą, aby wiedzieć, z jakiej broni można polować na daną zwierzynę.

Broń myśliwska – rodzaje

Jeżeli chodzi o rodzaje broni myśliwskiej, to istnieją różne podziały, które zostały przedstawione poniżej. Broń myśliwską można podzielić na trzy rodzaje:

  • broń śrutowa – wykorzystywana podczas polowania na ptactwo i drobną zwierzynę. Posiada horyzontalny lub pionowy rozkład luf. Do tego rodzaju broni należy między innymi dubeltówka;
  • broń kulowa to inaczej sztucery, które wykorzystuje się do polowania na zwierzynę grubą. Jest to idealna broń do strzelania z dużej odległości;
  • broń kombinowana – można stwierdzić, że jest to broń uniwersalna, którą wykorzystuje się na polowaniach zbiorowych i leśnych. Jej stosowanie wymaga jednak dużego doświadczenia.

Broń myśliwską można podzielić także ze względu na wykorzystywaną amunicję, sposób ładowania, a nawet ze względu na zastosowaną automatykę. Skąd wiadomo, na jaki rodzaj broni należy się zdecydować?

Jaka jest najlepsza broń myśliwska?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która broń myśliwska jest najlepsza. Wszystko zależy w dużej mierze od doświadczenia i umiejętności osoby polującej. Broń dopasowuje się również do rodzaju polowania, a także zwierzyny. Są to czynniki, które koniecznie trzeba brać pod uwagę, gdy kupuje się broń na polowanie. Warto również pamiętać o dodatkowych akcesoriach, które mogą ułatwić wykrycie celu w dowolnych warunkach, panujących na zewnątrz.

Najnowsze wpisy