Poradnik dla początkującego myśliwego – najważniejsze informacje o polowaniach

Joanna | 2022-07-14

Myślistwo i łowiectwo to jedne z najstarszych zawodów. Faktem również jest, że nie są one dla każdego. Warunki, które należy spełnić, a także egzaminy, które należy zdać, sprawiają, że nie każdy może stać się myśliwym. Wymaga to dużo czasu, pasji, a także nakładu pieniężnego. Zdanie egzaminu i uzyskanie uprawnień to dopiero pierwszy krok, jaki stawia się w tym zawodzie. Kolejno należy zdobyć doświadczenie. W tym celu należy ćwiczyć, a także zdobywać wiedzę od bardziej doświadczonych osób. Przygotowaliśmy najważniejsze porady dla myśliwego, które pomogą początkującym osobom!

Poradnik myśliwego – 5 wskazówek dla początkujących

Osoby, które oficjalnie stały się myśliwymi, muszą posiadać dużą wiedzę oraz umiejętności – w końcu była ona potrzebna do zdania egzaminów. W celu uporządkowania tej wiedzy, a także pozyskania najważniejszych informacji o wyposażeniu i odzieży, warto przeczytać poradnik myśliwego. W szczególności przyda się on początkującym.

porady dla myśliwego

Gdzie można polować w Polsce?

Każdy doświadczony myśliwy wie, że polowanie w Polsce dozwolone jest wyłącznie na terenach do tego przeznaczonych, czyli terenach łowieckich. W tym miejscu warto również wspomnieć, że nie zawsze można polować na wszystkie gatunki łowne – według rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, okresy polowań różnią się w zależności od gatunku i rodzaju zwierzyny.

Jakie wyposażenie powinien mieć początkujący myśliwy?

Początkujący myśliwy powinien nabyć ekwipunek, który pomoże mu podczas polowań na zwierzynę. Odzież łowiecka, w której skład wchodzą kurtki i spodnie z membraną, kamizelki, rękawiczki czy buty to obowiązkowe wyposażenie każdego myśliwego.

Odzież to jednak nie wszystko, co musi posiadać myśliwy. Równie istotne są dodatkowe akcesoria, które niekiedy bardzo potrafią ułatwić polowanie. Celowniki termowizyjne, monokulary termowizyjne, czy też akcesoria do termowizji to wyposażenie, w które warto zaopatrzyć się na początku drogi z myślistwem.

Broń myśliwska dla początkujących

Na równi z odzieżą i wyposażeniem myśliwego można postawić broń służącą do polowań na zwierzynę. Zwykle na samym początku nie ma się jeszcze określonego stylu polowania, ani ulubionego sprzętu, dlatego warto zdecydować się na uniwersalną broń kombinowaną. Nadaje się ona do różnego rodzaju polowań, w tym z bliższa i dalsza. Można nią upolować zarówno grubą, jak i drobną zwierzynę. Nie warto kupować jednak tańszych modeli broni – profesjonalny sprzęt jest zwykle droższy, dzięki czemu posłuży na dłużej.

polowanie poradnik

Etyka i prawo łowieckie

Każdy szanujący się myśliwy powinien znać nie tylko poradnik polowań, ale i również być bardzo dobrze zaznajomionym z prawem i etyką łowiecką. Tradycje myśliwskie, dobre praktyki i zwyczaje, a także kwestie prawne ściśle powiązane są z zawodem myśliwego.

Polowanie – porady dla początkujących

W Polsce można polować na kilka sposobów. Bardzo popularne są zarówno polowania indywidualne, zbiorowe (powyżej dwóch osób lub sześć w przypadku zajęcy), jak i również polowania z psem. Nie każdy jednak może polować indywidualnie. W celu zdobycia pozwolenia na samotne łowy należy zwrócić się z tą prośbą do zarządcy lub dzierżawcy okręgu łowieckiego. Jeżeli chodzi o polowania zbiorowe, to są one organizowane przez wspomnianego już zarządcę lub dzierżawcę i prowadzone przez wyznaczoną do tego osobę.

Najnowsze wpisy