Polowanie na zwierzynę drobną — jakiej broni i akcesoriów użyć?

Joanna | 2023-03-24

Zwierzyna drobna to grupa zwierząt, które są stosunkowo małe i zwrotne, takie jak zające, bażanty, kuropatwy, jenoty czy lisy. Polowanie na zwierzynę drobną to popularna forma polowań, która jednak wymaga od myśliwego dużej precyzji, zwinności i umiejętności szybkiego reagowania. Jak powinno wyglądać polowanie na zwierzynę drobną? Jakie metody są najskuteczniejsze? Poznaj odpowiedzi na szereg pytań!

Co zaliczamy do zwierzyny drobnej?

Zwierzyna drobna to grupa zwierząt łownych, które charakteryzują się stosunkowo małymi rozmiarami. Do zwierzyny drobnej można zaliczyć przede wszystkim takie zwierzęta jak: zające, szakale, piżmaki, jenoty, lisy, kaczki, drobną zwierzynę wodną (np. gęsi, łabędzie) oraz wiele innych gatunków. W Polsce polowanie na zwierzynę drobną cieszy się dużą popularnością, a jej mięso jest cenione za swoje walory smakowe. Polowanie na zwierzynę drobną wymaga od myśliwych nie tylko dużej precyzji i zwinności, ale również znajomości zasad etyki myśliwskiej oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Polowanie na zwierzynę drobną

Jak powinno wyglądać polowanie na zwierzynę drobną?

Jak już zostało wspomniane, polowanie to czynność, która wymaga od myśliwych nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale i również precyzji, a także znajomości specyfiki danej zwierzyny. Jakie metody sprawdzą się przy polowaniu na zwierzynę drobną łowną?

  • Jedną z popularnych metod polowania na zwierzynę drobną jest polowanie na wab. Polega to na wykorzystaniu specjalnych urządzeń, które emitują dźwięki przypominające odgłosy zwierząt, np. kuropatwy, bażanta czy lisa. To skuteczny sposób an przyciągnięcie zwierzyny i jej upolowanie;
  • Polowanie z psami to inna popularna technika polowania na zwierzynę drobną. W tym przypadku myśliwi korzystają z wyszkolonych psów myśliwskich, które pomagają w tropieniu zwierzyny i przepędzeniu jej w kierunku myśliwego;
  • Metoda zasiadki polega na czatowaniu w specjalnie przygotowanym stanowisku, dopóki nie pojawi się zwierzyna, którą chce się upolować. Na miejsce zasiadki warto wybrać przestrzeń, w której często przebywa konkretna zwierzyna;
  • Podchód to kolejna metoda polowania na zwierzynę drobną. Polega on na bardzo cichym i powolnym skradaniu się do zwierzyny, aby finalnie ją upolować. Ten rodzaj polowania również wymaga od myśliwych cierpliwości, a dodatkowo umiejętności kamuflażu;
  • Polowanie po tropie to technika, która polega na śledzeniu śladów pozostawionych przez zwierzynę, dopóki się do niej nie dotrze. Taka metoda wymaga dużo cierpliwości, dokładności i umiejętności śledzenia zwierzęcia.

Jakiej broni można używać polując na drobną zwierzynę łowną?

To, jaką broń stosuje się podczas polowania na zwierzynę łowną, zostało wyszczególnione w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 listopada 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Zgodnie z nim do polowania na zwierzynę drobną można używać wyłącznie broni myśliwskiej o gładkich lufach i myśliwskich naboi śrutowych ze śrutem o średnicy do 4,5 mm.

Akcesoria do polowania na zwierzynę drobną

Podczas polowań myśliwy powinien być zaopatrzony nie tylko w odzież myśliwską i broń, ale również wszelkie dodatkowe akcesoria. Nie da się ukryć, że bardzo dużą pomoc podczas nocnych polowań stanowią lunety termowizyjne, monokulary, a także nasadki termowizyjne. Istotne jest jednak to, że nie na każdą zwierzynę drobną można polować z termowizją. Jest to dozwolone w przypadku polowaniu na lisy, borsuki, norki amerykańskie, kuny domowe, a także ptaki i ssaki, które należą do inwazyjnych gatunków, stanowiących zagrożenie dla Unii Europejskiej bądź Polski.

Najnowsze wpisy