Polowanie na wydry w Polsce – czy jest dopuszczalne?

Joanna | 2022-09-11

Polowanie wymaga od myśliwego nie tylko doświadczenia, ale i również wiedzy z zakresu tego, jak należy polować na konkretną zwierzynę. Istotna jest także dobra znajomość prawa, które bardzo często reguluję kwestię tego, w jaki sposób wolno polować, a w jaki nie oraz w jakim okresie czasu może to nastąpić. Dowiedz się, jak powinno wyglądać polowanie na wydry oraz o jakich zasadach należy pamiętać!

Co warto wiedzieć o wydrach?

Wydra to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych. Jej wymiary nie są bardzo imponujące – zwierzyna ta maksymalnie może osiągnąć wagę 10 kg. Dużym atutem wydry jest to, że świetnie potrafi pływać i to właśnie w wodzie spędza większą część swojego życia. Na ląd wychodzi jedynie w momencie, gdy potrzebuje poszukać pożywienia poza obszarem wodnym, jednak zwykle dochodzi do tego wyłącznie w nocy. Z uwagi na fakt, że grasuje ona na głębokości do nawet 0,6 m, niekiedy trudno jest wypatrzeć ją gołym okiem.

Czy w naszym kraju dopuszczalne jest polowanie na wydry?

W Polsce występuje bardzo dużo zwierząt, które objęte są ochroną z uwagi na niewielką populację. Ochrona ta ma na celu zapobiegnięcie wymarciu danego gatunku. Jak jest w przypadku wydr? Czy polowanie na wydry w Polsce jest dozwolone?

Początkowo polowanie na wydry na terenie Polski było legalne całorocznie. Określało to Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1927 r. o prawie łowieckim, a konkretnie artykuł 50. Aktualnie jednak polowanie na wydry w Polsce nie jest legalne, a pozwala się na nie jedynie w określonych przypadkach, o których mowa jest w dalszej części wpisu.

polowanie na wydry

Czy wydra jest pod ochroną?

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych, ustanowionej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów, wydra zaliczana jest do kategorii NT, co oznacza, że jest bliska wyginięciu. W Polsce populacja wydr nie jest wysoka, dlatego na dzień dzisiejszy objęta jest ona częściową ochroną bez ograniczeń. Co to oznacza w praktyce i kiedy w takim razie dozwolone jest polowanie na wydry?

Kiedy wolno polować na wydry?

W Polsce wydra objęta jest ochroną częściową bez ograniczeń. Warto jednak wyjaśnić, co oznacza to hasło oraz określić, w jakich przypadkach dozwolone jest polowanie na wydry na terenie kraju.

Ochrona częściowa oznacza status ochrony, który dopuszcza możliwość redukcji liczebności populacji, ale jedynie w określonych przypadkach. Taki sam status ochrony posiadają między innymi gronostaj, łasica czy padalec.

Wydra to drapieżnik, który zagraża stawom hodowlanym, co jest szczególnie uciążliwe dla hodowców. Z uwagi na to, że wydra traktowana jest jak szkodnik, wolno polować na nią jedynie, gdy zagraża stawom hodowlanym.

Dobry myśliwy powinien nie tylko dobrze znać kalendarz polowań, ale i być na bieżąco z zasadami i wszelkimi zmianami, które są wprowadzane. Szczególnie dobrze pokazuje to przykład wydry, na którą początkowo polowanie było dozwolone całorocznie, a obecnie możliwe jest jedynie w określonych przypadkach. Stały rozwój wiedzy i zdobywanie doświadczenia to coś, na czym powinien skupiać się każdy myśliwy. Zobacz również inne zwierzęta chronione w Polsce!

Najnowsze wpisy