Polowanie na sarny. Na kiedy przypada okres łowiecki?

Joanna | 2023-03-10

Polowanie na sarny to popularna forma rekreacji, która przyciąga zarówno doświadczonych myśliwych, jak i początkujących entuzjastów polowań. Polowanie na sarny jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów łowiectwa w Polsce, z uwagi na obecność tych zwierząt w wielu lasach i parkach krajobrazowych. W jaki sposób powinno przebiegać polowanie na sarny? Na kiedy przypada sezon polowań na tę zwierzynę? Poznaj odpowiedzi na szereg istotnych pytań.

Sarna i jej charakterystyka

Sarna to jedno z najpopularniejszych zwierząt łownych w Polsce. Występuje praktycznie na całym obszarze kraju, zarówno w lasach, parkach, jak i na terenach rolniczych. Charakterystyczne dla sarny są jej wyostrzone zmysły, które pozwalają jej na przetrwanie w środowisku naturalnym. Sarna ma bardzo dobry słuch, dzięki czemu słyszy nawet bardzo ciche dźwięki, takie jak szelest liści czy odgłosy kroków. Jej wzrok również jest bardzo dobry, co umożliwia jej wczesne wykrycie zagrożenia. Sarna posiada również doskonały węch, dzięki któremu potrafi wyczuć zapachy z dużej odległości. Wszystko to sprawia, że nie jest ona najłatwiejszym do upolowania celem.

Sarna jest stosunkowo małym zwierzęciem, osiągającym zazwyczaj wagę od 20 do 65 kg. Charakterystyczne dla niej są białe plamy na łopatkach oraz na części ogona. Jest to zwierzę roślinożerne, żywiące się przede wszystkim trawą, ziołami i gałązkami drzew.

Czy można polować na sarny w Polsce?

Jeżeli chodzi o polowanie na sarny, to jest ono dozwolone w Polsce, jednakże jedynie w ustanowionym przez Ministra Klimatu i Środowiska okresie. Tak jak każde inne polowanie, może być ono wykonywane przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia i zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami etycznymi. Kiedy w Polsce wypada sezon polowań na sarny?

polowanie na sarny

Kiedy przypada okres polowań na sarny?

Okres polowań na sarny — kozły, czyli męski rodzaj tej zwierzyny, przypada od 11.05 do 30.09. Jeżeli chodzi natomiast o sarny — kozy i koźlęta, to można na nie polować od 01.10 do 15.01. Kalendarz polowań to coś, czego bezwzględnie należy przestrzegać.

Jak polować na sarny?

Przed przystąpieniem do polowania na sarny, należy dobrze poznać jej zachowania, a także dowiedzieć się, na jakich terenach przebywa. Zwykle sarny można spotkać na brzegach lasów, a także bezdrzewnych terenach, w tym polanach. Warto poobserwować zwierzynę właśnie na tego rodzaju terenach lub zamontować fotopułapkę leśną. A jak polować na sarny?

Wybór metody do polowania na sarny to tak naprawdę kwestia indywidualna. Bardzo dobrze w takim wypadku sprawdzają się następujące metody: na zasiadkę, na podchód, polowanie z podjazdu lub na wab.

Polowanie na sarny — broń i akcesoria

Polując na sarny, można zastosować broń gładkolufową. Dobrze sprawdzi się w tym wypadku dubeltówka. Do tej zwierzyny można również strzelać z broni o lufach gwintowanych. Broń używana do polowania na sarny powinna być kalibru .223

Jeżeli chodzi o akcesoria, to one również mają ogromne znaczenie podczas polowania. Należą do nich przede wszystkim lunety, które pozwalają na dokładne namierzenie celu i precyzyjne oddanie strzału. Ważne są również odzież myśliwska, latarki, nóż myśliwski, plecaki i torby na amunicję. To niezbędne zaopatrzenie dla każdej polującej osoby, nie tylko na sarny.

Najnowsze wpisy