Jaka fotopułapka do lasu?

Joanna | 2022-11-22

Dobry myśliwy powinien posiadać nie tylko umiejętności, ale i również szeroką wiedzę o zwierzętach i ich zachowaniach. Najlepszym sposobem na ich poznanie, jest przede wszystkim uważna obserwacja. Można ją przeprowadzić na dwa sposoby: przebywając na terenie, po którym porusza się zwierzyna, lub poprzez zdalną obserwację z domu. Druga opcja jest zdecydowanie bardziej wygodna, a umożliwia ją… fotopułapka! Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak działa fotopułapka leśna, a także czy montowanie jej jest legalne, przeczytaj poniższy wpis. Zachęcamy do poznania odpowiedzi na najistotniejsze pytania!

Czym jest fotopułapka leśna?

Fotopułapka leśna to kamera bezprzewodowa, służąca do robienia zdjęć bądź też nagrywania obrazu oraz dźwięku. Nie działa ona jednak tak samo, jak klasyczna kamera. Służy ona bowiem do obserwacji terenu, dlatego też jej działanie trochę się różni. Jak więc działa fotopułapka?

Jak działa fotopułapka?

Fotopułapka to urządzenie, które pozostaje w stanie uśpienia, do czasu, aż czujnik wykryje ruch. Po jego wykryciu sprzęt uruchamia się, a kolejno robi zdjęcie lub nagrywa film i przesyła je na telefon, lub maila. Fotopułapka leśna może działać zarówno w dzień, jak i również w nocy — działa ona w każdych warunkach, dlatego też pozwala na dokładną obserwację terenu w dowolnym momencie, niezależnie od pory dnia, pory roku, czy pogody. Komu może przydać się fotopułapka?

jaka fotopułapka do lasu

Kto korzysta z fotopułapek?

Fotopułapka do lasu to bardzo przydatne urządzenie, które może być wykorzystywane nie tylko przez myśliwych w celu obserwacji zachowań zwierzyny. Przydaje się ona również do wykrycia wandalizmu, na przykład dzięki zamontowaniu jej w pobliżu nielegalnych wysypisk śmieci. Bardzo chętnie montowane są także w pobliżu stawów hodowlanych, czy nawet parkingów. To bardzo przydatne urządzenie, które trudno jest dostrzec gołym okiem, a zwłaszcza, gdy na zewnątrz panuje ciemność. Czy więc montaż takich urządzeń jest legalny?

Czy fotopułapki są legalne?

Dla myśliwych i innych osób, korzystających z fotopułapek leśnych, mamy dobrą wiadomość — są one całkowicie legalne. Możliwe jest więc montowanie ich w lasach, a co za tym idzie, obserwacji zwierzyny w jej naturalnym środowisku. Dzięki nim można poznać zachowania zwierząt i dowiedzieć się, na jakim terenie się poruszają. Pozwalają one również na sprawdzenie populacji konkretnego gatunku.  Co, jednak jeżeli fotopułapka uchwyci postać człowieka?

Zgodnie z RODO, zabronione jest rozpowszechnianie wizerunku człowieka bez jego zgody. Oznacza to, że w momencie, gdy fotopułapka uchwyci postać człowieka, nie można jej nigdzie udostępnić, ponieważ jest to nielegalne.

Fotopułapka leśna może więc zostać wykorzystana wyłącznie do obserwacji zwierząt i ewentualnym dzieleniem się filmami i zdjęciami zwierzyny. Co z zasięgiem tego sprzętu?

Jaki zasięg ma fotopułapka?

Fotopułapka do lasu może mieć różny zasięg, w zależności od tego, jaki model się wybierze. W ofertach sklepów dostępne są urządzenia, których zasięg może wynosić od 10 do 25 metrów. To całkiem dobra odległość, dzięki której możliwe jest dostrzeżenie tego, co nas interesuje.

Jaka fotopułapka do lasu?

Wybierając fotopułapkę do lasu, warto zdecydować się na urządzenie, które oferuje wyraźny obraz, niezależnie od pory dnia czy też warunków pogodowych. Istotny jest także zasięg fotopułapki — warto, aby sięgał on około 25-30 metrów. Sprzęt ten nie może mieć jednak widocznych diod podczerwieni, gdyż mogłyby one spłoszyć zwierzęta.

Czy warto zdecydować się na fotopułapkę leśną?

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym myśliwym, czy profesjonalistą, to montaż fotopułapki w lesie to dobry pomysł. Dzięki niej możliwa jest obserwacja zwierzyny, a także poznawanie jej zachowań. Warto zamontować ją i poszerzyć swoją wiedzę o zwierzętach.

Sprawdź również jak przygotować się na polowanie w zimie.

Najnowsze wpisy