Polowanie na norkę amerykańską. Poradnik

Joanna | 2023-09-15

Norka amerykańska to kolejne zwierzę, na które mogą polować myśliwi w Polsce. Przed wyruszeniem na polowanie każdy myśliwy powinien jednak dobrze poznać tę zwierzynę, zrozumieć jej zachowania oraz zapoznać się z odpowiednimi metodami i okresami polowania. Jak powinno wyglądać polowanie na norkę amerykańską, aby zakończyło się sukcesem? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania z poniższego artykułu!

Co warto wiedzieć o norkach amerykańskich przed polowaniem?

Norka amerykańska to mały drapieżny ssak z rodziny łasicowatych, który charakteryzuje się wydłużonym ciałem, a także krótkimi łapami i ogonem. Posiada ona gładkie futro, zwykle w brązowym kolorze. Choć norka powszechnie spotykana jest w Ameryce Północnej, to występuje także w wielu europejskich krajach. W Polsce można spotkać ją najczęściej w północno – wschodniej części kraju, szczególnie na podmokłych terenach, gdzie występują zbiorniki wodne.

Tym, co wyróżnia norkę amerykańską jest ogromna odwaga – zwierzyna ta nie boi się ani ludzi, ani innych zwierząt, dlatego też nie stanowi ona łatwego celu podczas polowania. Dodatkowo norki prowadzą nocny tryb życia, a dodatkowo są świetnymi pływakami, przez co szybko mogą uciec przed myśliwym.

 norka amerykańska polowanie

Okres polowań na norki amerykańskie w Polsce

Norka amerykańska należy do nielicznych gatunków zwierząt, na które w Polsce można polować całorocznie. Wynika to z faktu że norka należy do gatunków inwazyjnych, co oznacza, że przynosi wiele szkód dla Polski, a także Unii Europejskiej. Na norki najlepiej polować jednak w okresie, gdy są one najaktywniejsze – zwykle dzieje się to tuż przed wiosną, gdy zwierzęta są przed okresem rui.

Jak polować na norki amerykańskie? Skuteczne metody

Polowanie na norki wygląda bardzo podobnie, co i polowanie na jenoty, dlatego można zastosować podobne metody myśliwskie. W obu przypadkach kluczową rolę odgrywa cierpliwość, a także umiejętność maskowania się w terenie. Jedną z takich metod jest polowanie na wab, z użyciem wabu dźwiękowego lub zapachowego, które przyciągną uwagę norek i zachęcą zwierzynę do zbliżenia się do myśliwego. Alternatywną metodą jest polowanie z zasiadki. Podczas stosowania tej metody myśliwi wybieraj odpowiednie miejsce w pobliżu znanych tras lub miejsc aktywności norek, a następnie cierpliwie czekają na zwierzynę. Warto pamiętać o kamuflażu, tak, aby nie zostać zauważonym przez norkę. Taka metoda polowania wymaga dużej cierpliwości, jednak może przynieść satysfakcjonujące efekty.

Akcesoria do polowania na norki

Norka amerykańska to zwierzę, które wyróżnia się nocnym trybem życia, dlatego każdego myśliwego ucieszy fakt, że podczas polowania na norki można korzystać z urządzeń termowizyjnych. Wszelkiego rodzaju monokulary, lornetki, a także lunety stanowią dużą pomoc podczas polowania w nocy, ale i nie tylko – są równie skuteczne podczas trudnych warunków atmosferycznych, takich jak intensywne opady deszczu oraz śniegu. Polowanie z termowizją na tę zwierzynę jest możliwe właśnie dlatego, że jest to gatunek inwazyjny. Mamy nadzieję, że teraz polowanie na norkę amerykańską nie będzie stanowić żadnego problemu!

Najnowsze wpisy