Polowanie po zmroku lub nocą – jak się przygotować?

Joanna | 2022-07-06

Jeżeli jesteś myśliwym, to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że polowanie nocą nie należy do łatwych zadań. Niezbędne jest prawidłowe przygotowanie się na różne warunki oraz wiedza i doświadczenie, które pozwolą skutecznie odławiać zwierzynę leśną. W tym artykule opiszemy niezbędne wyposażenie każdego myśliwego, nawiązanie do przepisów prawa oraz znaczenie noktowizora i termowizora w wyprawach leśnych po zmroku. Zapraszamy do lektury.

Polowanie po zmroku i niezbędne wyposażenie

Mówiąc o prawidłowym przygotowaniu się do polowania nocą należy podkreślić istotę dobrego przygotowania. Uzyskanie zamierzonych efektów pracy ułatwią akcesoria myśliwskie, do których należą sprzęt noktowizyjny, sprzęt termowizyjny, latarka, lornetka oraz nóż, nie wspominając już o broni, która jest niezbędna podczas nocnych polowań

Jakie zadania pełnią poszczególne przyrządy? Odpowiedni system noktowizyjny zapewnia lepszą widoczność w nocy, natomiast system termowizyjny wyświetla temperaturę spotykanych obiektów. Każdy doświadczony myśliwy ma świadomość, że polowanie bez wymienionych sprzętów jest ogromnym wyzwaniem. 

Polowanie nocą i po zmroku

Warto zaopatrzyć się także w wyposażenie obserwacyjne i celowniki, które pojedynczo wykorzystywane sprawiają trudności, jednak połączone ułatwiają skuteczne polowanie.  Celowniki termowizyjne odpowiadają za lokalizowanie i pomagają w ogólnej obserwacji, ale ukazują ograniczoną ilość szczegółów o położeniu. Dlatego ich uzupełnieniem będą noktowizory, które są precyzyjne i umożliwiają polowanie po zmroku oraz wspierają ocenę ukształtowania terenu i identyfikowanie obranego celu. Brak noktowizji i termowizji czyni myśliwego bezbronnym wobec warunków nocnych, ponieważ ludzkie oko nie może być porównane w żadnym stopniu do zwierzęcych zmysłów. 

Dobre wyposażenie to nie tylko wspomniane sprzęty i dodatkowe akcesoria do urządzeń termowizyjnych, ale odzież myśliwska dopasowana do konkretnych warunków atmosferycznych. Ciepłe ubranie pomoże komfortowo poruszać się po lesie w nocy, bez uszczerbku na zdrowiu. Należy zadbać więc o specjalistyczne obuwie, spodnie, koszule, polar lub kurtkę oraz wygodną bieliznę termiczną. W trudnych warunkach obowiązuje zasada ubierania się na tzw. „cebulkę”, co pozwoli na dopasowanie liczby warstw w zależności od temperatury w danej godzinie. Trzeba pamiętać o każdym z tych kroków, bowiem posiadanie niezbędnego ekwipunku i komfortowego ubioru zapewnia skupienie uwagi na wykonywanej pracy, a tym samym większą efektywność myśliwego.

Polowanie nocą a przepisy prawa

Rozporządzenie Ministra Środowiska oraz Regulamin Polowań to podstawy polowania nocą, których należy przestrzegać. Przepisy prawa narzucają m.in. obowiązek rozpoznania terenu w miejscach objętych polowaniem. Regulamin Polowań mówi też o nadrzędnym obowiązku niestwarzania zagrożenia dla innych ludzi. Odpowiedzialność zachowania bezpieczeństwa po zmroku jest o wiele większa niż w ciągu dnia. W tym czasie każdy myśliwy zobowiązany jest do znajomości wszystkich szczegółów łowiska, takich jak pobliskie domy, drogi, pastwiska i ukształtowanie terenu. Działania muszą być podejmowane rozsądnie i pewnie, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. 

Polowanie po zmroku

Surowo zabronione jest oddanie strzałów w kierunkach dróg publicznych i osad. Przed pociągnięciem za spust, należy więc dokładnie rozpoznać i zweryfikować swój cel oraz otoczenie na linii strzału. Jeżeli ta czynność nie przyniosła oczekiwanych skutków, trzeba przekonać się o wynikach strzału w świetle dziennym. Polowanie nocą jest dozwolone na ściśle określone gatunki zwierzyny i regulują to przepisy prawne. Są to między innymi:

  • dziki,
  • drapieżniki łowieckie,
  • kaczki,
  • gęsi,
  • piżmaki.

W przypadku polowania po zmroku warto zdecydować się na wspólne działania w grupie. Ten rodzaj pracy wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania oraz zachowania szczególnego bezpieczeństwa i skupienia. Wsparcie doświadczonych myśliwych może okazać się nieocenione zwłaszcza w przypadku pierwszych lat spędzonych w lesie. Ich wskazówki pomogą m.in. w wyborze odpowiedniego ubioru i wyposażenia myśliwskiego oraz w bieżących wyzwaniach związanych z łowiectwem.

Najnowsze wpisy