Polowanie na jenoty – czy jest legalne w Polsce?

Joanna | 2023-01-09

Sporo osób, szczególnie mieszkańców wsi i małych miasteczek, zetknęło się z problemem jenotów, które coraz częściej zakładają gniazda w pobliżu ludzkich siedlisk. Te małe, ale bardzo aktywne ssaki mogą stanowić zagrożenie dla upraw, a także być uciążliwe dla mieszkańców, hałasując i niszcząc wszelkie wartościowe rzeczy. Czy polowanie na jenoty jest legalne w Polsce? Jakie są najnowsze przepisy dotyczące tej kwestii? Poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania. Serdecznie zapraszamy!

Czym charakteryzują się jenoty?

Jenoty to gatunek ssaków należący do rodziny jenotowatych. Charakteryzują się one długimi ogonami i wydłużonymi pyskami, co pozwala im na łatwe dostanie się do trudno dostępnych miejsc, takich jak np. norki czy małe szczeliny. Są to zwierzęta o bardzo chudych nogach, co ułatwia im wspinanie się po drzewach i skakanie na duże odległości. Jenoty cechują się także bardzo szybkim metabolizmem, dzięki czemu potrafią szybko przemienić pożywienie w energię. Są to zwierzęta nocne, a ich głównym pożywieniem są owady, jednak potrafią także zjadać inne małe zwierzęta oraz rośliny. Jenoty żyją samotnie i są bardzo ostrożne w obecności ludzi, chociaż potrafią być także bardzo towarzyskie w stosunku do swoich własnych gatunków. Można je spotkać w różnych rejonach świata, takich jak Ameryka Północna, Ameryka Południowa oraz Europa.

Ssaki te potrafią być naprawdę uciążliwe, a upolowanie ich wcale nie jest tak proste, jak może się wydawać. Wszystko z uwagi na ich zwinność, a także wrodzoną ostrożność w stosunku do ludzi. Czy w Polsce może odbywać się polowanie na jenoty?

Czy można polować na jenoty w Polsce?

Polowanie na jenoty przez bardzo długi okres czasu było zabronione w Polsce. Obecnie jednak jest ono dozwolone. Wynika to z faktu, że jenoty, a także niektóre inne zwierzęta, jak na przykład szopy pracze czy piżmaki, zostały uznane za inwazyjne gatunki obce, które stwarzają zagrożenie zarówno dla Polski, jak i również Unii Europejskiej. Kiedy więc można polować na jenoty? Poznaj najważniejsze regulacje prawne w tym zakresie!

polowanie na jenota

Kiedy legalne jest polowanie na jenota? Regulacje prawne

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 11 marca 2005 r. w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych na jenoty można polować przez cały rok. Choć jest to zwierzyna nocna, to należy wspomnieć, że polowanie na jenota możliwe jest wyłącznie w ciągu dnia.

Jak polować na jenoty? Najskuteczniejsze metody

Istnieje kilka metod, które są skuteczne podczas polowania na jenoty. Pierwszą z nich jest polowanie na jenoty z wabikiem. Na czym polega ta metoda? Do upolowania jenota tą metodą potrzebny jest wabik zapachowy lub dźwiękowy, który wydaje dźwięki podobne do głosu samicy jenota. Zwierzyna zwabiona zapachem lub dźwiękiem przybliża się do myśliwego, dzięki czemu możliwe jest oddanie strzału.

Kolejną skuteczną metodą jest polowanie na jenota z zasiadki. Metoda ta polega na wypatrywaniu zwierzęcia z ukrycia i strzelaniu do niego w momencie, gdy zbliży się na odpowiednią odległość. W tej metodzie myśliwy również może użyć wabika, aby przywołać do siebie zwierzynę — może to zwiększyć skuteczność metody.

Z jakiej broni polować na jenoty?

Jeżeli chodzi o polowanie na jenoty, to w tym celu można zastosować broń śrutową oraz broń o lufach gwintowanych. Do polowania warto zdecydować się na śrut numer 2 lub 0, w zależności od tego, z jakiej odległości oddaje się strzał.

Na naszym blogu znajdziesz również poradnik na temat tego jak powinno wyglądać polowanie na lisy oraz polowanie na jelenie.

Najnowsze wpisy