Polowanie na jelenie – najważniejsze informacje

Joanna | 2020-08-31

Myślistwo to dziedzictwo kulturowe, które w Polsce ma długą i bogatą tradycję. Zarówno broń, umiejętności, jak i wiedza przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Trzeba jednak przyznać, że obecni myśliwi mają dostęp do wielu innowacyjnych narzędzi, których nasi rodzice lub dziadkowie mogli jedynie pozazdrościć. Jednym z przykładów jest choćby termowizja, która podbiła serca wszystkich specjalistów podchodzących do polowań z pełnym profesjonalizmem.

Co jest najważniejsze? Jak podejść do tematu wyposażenia i co musisz wiedzieć, nim udasz się polowanie na jelenie? Kiedy wypada sezon na jelenie? Spieszymy z udzieleniem odpowiedzi na wszystkie pytania! Pamiętaj, że technologia jest po to, by ułatwiać nam życie. Możemy używać jej w celu maksymalizacji wyników.

polowanie na jelenie byki

Jeleń szlachetny – informacje o polowaniach

Jeleń szlachetny to występujący w Polsce przedstawiciel zwierzyny płowej, żyjący w tzw. chmarach, w której skład wchodzą łanie, cielaki i byki. Zwykle dowodzi im łania licówka. Zamieszkują one zwykle duże leśne kompleksy z dostępem do kąpielisk.

Okres polowań na jelenie

Polowanie na jelenie w Polsce odbywa się w dwóch formach – indywidualnej i zbiorowej. Okresy polowań na jelenie różnią się nieznacznie – na byki polujemy od 21 sierpnia do ostatniego dnia lutego. Cielęta od 1 września do ostatniego dnia lutego. Z kolei na łanie polujemy od 1 września do 15 stycznia.

Istnieją dwie zasady co do tych dni:

  • Jeśli początek okresu łowów wypada bezpośrednio po dniu wolnym od pracy, rozpoczynamy go już pierwszego wolnego dnia.
  • Z kolei jeśli koniec łowów wypada w dzień poprzedzający dzień wolny, okres ten przedłużany jest o te dni wolne i kończy się ostatniego dnia wolnego od pracy.

Jakie uprawnienia są nam potrzebne do polowania na jelenie i na jakie trofea możemy liczyć?

Do polowania na byki potrzebne jest uprawnienie selekcjonerskie. Polować na łanie i cielęta mogą osoby z uprawnieniami podstawowymi. Trofea, na jakie możemy liczyć to Grandle, skóra, wieniec oraz medalion i kostka świętego Huberta.

okres polowań na jelenie

Broń i amunicja

Przy polowaniu na jelenie musimy wziąć pod uwagę odległość z jakiej strzelamy. Przy 100 i 200 metrach możemy używać myśliwskiej broni o gwintowanych lufach, np. dryling, kniejówka, sztucer czy ekspres. Przy strzałach do 40 metrów (na polowaniu na łanie i cielęta) potrzebujemy broni gładkolufowej – dubeltówki, boku, jednorurki czy drylingu. Amunicja, której możemy używać to myśliwska amunicja kulowa.

Polowanie na jelenia – wykorzystaj monokulary do obserwacji

Czekasz w ambonie na zwierzynę, która prawdopodobnie pojawi się kilkadziesiąt lub nawet ponad 100-200 metrów od Twojej lokalizacji. Trzeba przyznać, że takie warunki mogą być skomplikowane – nawet dla doświadczonych myśliwych. Przydatne w polowaniu na jelenie mogą okazać się monokulary termowizyjne, dzięki którym będziesz mógł obserwować zwierzynę z daleka. Produkty Guide Sensmart będą tutaj bardzo dobrym wyborem. Warto zatem zapoznać się z możliwościami, które oferowane są np. przez model GUIDE TrackIR PRO 35mm.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla Was interesujący i przydatny. Zobacz też nasz wcześniejszy tekst, w którym omawiamy polowanie na dziki.

Najnowsze wpisy