Pies na polowaniu – rasy psów myśliwskich i zasady łowów z psem

Joanna | 2022-03-15

Psy jak powszechnie wiadomo są najlepszym przyjacielem człowieka. Dużą uwagę skupia się na ich oddaniu i wierności do właściciela. Bywają towarzyszem podczas codziennych zabaw i spędzania wolnego czasu. Jednak rola psa nie musi ograniczać się jedynie do przebywania w domu, czego dowodem na to są psy myśliwskie. Spora część z nich wykorzystywana jest do polowań na dziką zwierzynę na podstawie ich ras i predyspozycji do polowań. Tym razem przyjrzymy się, które czworonogi nadają się do działań terenowych i jakie obowiązują zasady w łowiectwie dotyczące psów.

Czym powinien wyróżniać się pies na polowania?

Wybierając rasę psa na polowanie, należy uwzględnić jego predyspozycje do tego typu działań. Skłonność do nauki niezbędnych komend i zachowań oraz posłuszeństwo wobec właściciela. Wiadomo, że każde zwierzę jest inne i pewne cechy może mieć odmienne w porównaniu z innymi przedstawicielami tej samej rasy. Jednak da się sprecyzować rys charakterologiczny każdej z nich wraz z uwzględnieniem ich uwarunkowań. Pies na polowaniu może okazać się doskonałym tropicielem, ale i także ochroną przed niezauważonym przez nas niebezpieczeństwem.

Znajomość psich predyspozycji to podstawa

Kupno psa powinno się wiązać ze znajomością potrzeb każdej z ras. O ile poszczególne zwierzęta sprawdzą się w warunkach leśnych, o tyle część z nich nie jest przystosowana do przebywania w towarzystwie dzieci lub mieszkania w bloku. Psy myśliwskie można podzielić na kilka kategorii: aportujące, gończe, dzikarze, płochacze, norowce, posokowce, legawy i wyżły. W przypadku psów aportujących przedstawicielami tej grupy są najczęściej retrievery. Ich zadaniem jest aportowanie zwierzyny z lądu oraz wody i dostarczanie jej do myśliwego. Zupełnie inną rolę pełnią psy gończe. Do ich obowiązków należy podjęcie tropu i podążanie za zwierzęciem. To psy niezwykle odważne oraz wytrzymałe. Często tropią w większych grupach. Wśród nich znajdziemy między innymi ogary polskie, a także beagle.

pies na polowania

Który pies na polowania jest odpowiedni na dziki?

Psy na polowaniu mogą także pomagać w schwytaniu dzika. W przypadku dzikowców, do których zaliczają się foxteriery, teriery, ogary i szpice myśliwskie, najważniejszym celem jest oszczekiwanie dzika i osaczanie zwierzęcia. Polowanie na dziki z ich udziałem charakteryzuje się zazwyczaj wysoką skutecznością. Płochacze odpowiedzialne są za przeganianie ptactwa z leśnych zarośli. Wśród przedstawicieli tej grupy znajdują się spaniele oraz welsh teriery. Do grona norowców, czyli psów odpowiadających za płoszenie zwierząt przebywających w norach należą jamniki, welsh teriery oraz foxteriery. Wyróżniają się one swoją długą sylwetką, niewielkim rozmiarem oraz krótkimi łapami. To one najczęściej wybierane są, gdy odbywa się polowanie na lisy. Posokowce bawarskie oraz hanowerskie doceniane są ze względu na umiejętności węchowe. Pies na polowania z grupy legawych wystawia zwierzynę oraz aportuje drobne osobniki i ptactwo. Do ich grona zaliczamy m.in. pointery oraz setery. Ostatnią grupą są odmiany wyżłów (niemieckie, węgierskie). Podczas polowań aportują oraz powiadamiają myśliwego o obecności dzikiego zwierzęcia w konkretnej lokalizacji.

Zasady dotyczące łowiectwa z czworonożnym towarzyszem

Według rozporządzenia Ministra Środowiska, które znajduje się w Dzienniku Ustaw, istnieje szereg zasad, które dotyczą bezpośrednio polowań z wykorzystaniem psów myśliwskich. Czworonogi mogą uczestniczyć podczas polowań indywidualnych. Pies wykorzystywany jest także do poszukiwań zranionej zwierzyny w celu skrócenia jej cierpienia. Polowanie z pomocą psa może odbywać się w poszczególnych terminach znajdujących się w rozporządzeniu. Myśliwy powinien zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo swojego zwierzęcego towarzysza, szczególnie podczas oddawania strzału. Prowadzący polowanie lub odpowiedni myśliwy przed rozpoczęciem działań powinien sporządzić listę naganiaczy, psów myśliwskich oraz osób towarzyszących biorących udział w polowaniu. Polujący za odpowiednią zgodą może zabrać na stanowisko psa, jeśli tylko ten trzymany jest na otoku. To tylko część przepisów warunkujących obecność psa na polowaniu. Należy koniecznie zapoznać się z nimi przed wyruszeniem w teren wraz z naszym czworonogiem.

pies na polowaniu

Najnowsze wpisy