Monokular – co to jest i do czego może się przydać?

Joanna | 2022-10-19

Dodatkowe akcesoria myśliwskie zabiera ze sobą na polowanie wiele osób, które wykonują ten zawód. Powód jest prosty: nawet niewielki sprzęt może bardzo ułatwić polowanie i wpłynąć na jego efektywność. Myśliwy ma do wyboru kamery termowizyjne, lunety, nasadki, a nawet monokular. Co to jest monokular i do czego służy? Który ze sprzętów będzie właściwym wyborem na polowanie? Poznaj odpowiedzi na wszystkie istotne pytania i poszerz swoją wiedzę!

Co to jest monokular?

Praca myśliwego polega na tropieniu zwierzyny, która nie zawsze jest możliwa do wykrycia. Dodatkowy sprzęt może więc pomóc w znalezieniu celu. Co to monokular i jak może pomóc w tym zadaniu?

Monokular to służy przede wszystkim do przybliżania celu. Jest on bardzo podobny do lunety, jednakże tym, co go wyróżnia (i na co sama nazwa wskazuje) jest to, że stosuje się go do przybliżenia obrazu tylko jednego oka. Zaletą tego rodzaju sprzętu jest przede wszystkim to, że jest niewielkie, poręczne, a także bardzo wygodne użyciu. To ogromny pomocnik przy polowaniach, dlatego każdy myśliwy powinien choć raz wypróbować pracę z nim.

Do czego służy monokular?

Monokular może zostać wykorzystany do różnych zadań. Można dzięki niemu obserwować otoczenie, a także wykryć cel, który znajduje się w dalekiej odległości. Nic dziwnego więc, że myśliwi bardzo go sobie cenią. Klasyczne monokulary można wykorzystać nawet podczas codziennych czynności, jak na przykład przybliżanie przedmiotów. Wiadomo już, co to jest monokular, ale który model warto wybrać?

Jak wybrać monokular?

Ofert z monokularami można znaleźć naprawdę wiele. Dostępne są sprzęty od różnych producentów, dlatego jak wybrać ten najlepszy? Jaki monokular termowizyjny sprawdzi się na polowaniu?

Decydując się na zakup monokularu, należy brać pod uwagę przede wszystkim jego parametry. Nowoczesny i zaawansowany technicznie sprzęt generuje lepszej jakości obraz, dzięki czemu zarówno obserwacja, jak i również wykrycie celu są ułatwione.

Obiektyw, rozdzielczość, wyświetlacz, a nawet zakres przybliżenia ma duże znaczenie w wyborze tego sprzętu. Warto zadbać o to, aby monokular miał również wydajną baterię, dzięki czemu nie wyłączy się on w niespodziewanej chwili. W przypadku polowania na zwierzynę, znaczenie może mieć cicha kalibracja, która nie wypłoszy celu, gdy ten będzie znajdował się w dostatecznej odległości, aby usłyszeć każdy dźwięk.

co to jest monokular

Jaki monokular na polowanie?

Myśliwi mogą zabrać ze sobą na polowanie różnego rodzaju sprzęt. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na zwykły monokular, który służy wyłącznie do przybliżania obiektów. Rekomendowanym sprzętem na polowanie są jednak monokulary termowizyjne. Co to jest monokular termowizyjny i jakie jest jego działanie?

Jeżeli chodzi o monokular termowizyjny, to jest to sprzęt, który nie tylko pozwala na przybliżenie obrazu w ciągu dnia, ale również ułatwia widzenie w nocy. Funkcjonuje on w oparciu o podczerwień, która wykrywa obiekty generujące ciepło, a następnie przekształca je w prosty do interpretacji obraz. Dzięki temu myśliwy ma ułatwione zadanie: bez problemu zauważy cel, którego szuka, niezależnie od panującej na zewnątrz pogody czy pory dnia. Monokular termowizyjny radzi sobie w każdych warunkach: w deszczu, śniegu czy mgle. Obraz z kamery termowizyjnej jest zwykle jasny, jednak każdy myśliwy powinien wcześniej zapoznać się z tym, jak go czytać.

Czy monokular ma jakiekolwiek wady?

Nie da się ukryć, że sprzęt do obserwacji bardzo ułatwia polowanie, ale czy korzystanie z niego może mieć jakiekolwiek wady?

Jako jeden z problemów można wskazać to, że stosowanie monokularu może prowadzić do zmęczenia narządu wzroku. Aby nie było to aż tak odczuwalne, podczas korzystania z urządzenia należy mieć otwarte oboje oczu. Jeżeli jednak jest to niewygodne, można zdecydować się na lunety termowizyjne, które posiadają takie samo działanie jak monokular. Jedno jest pewne: warto zaopatrzyć się w choć jedno urządzenie, które korzystnie wpływa na polowanie na zwierzynę.

Najnowsze wpisy