Czym jest kaliber broni myśliwskiej?

Joanna | 2023-04-17

Kaliber broni myśliwskiej to jeden z najważniejszych parametrów, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego narzędzia do polowania. To cecha, która wiele mówi nie tylko o samej broni, ale i również o osobie, która jej używa. Co to jest kaliber broni i jaki kaliber wybrać, aby być zadowolonym ze sprzętu myśliwskiego? Na te pytania poznasz odpowiedź z poniższego wpisu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Co to jest kaliber broni myśliwskiej?

Kaliber broni myśliwskiej to średnica wewnętrzna lufy broni wyrażona w milimetrach lub calach. Określa ona rozmiar pocisku lub śrutu, który może być użyty w danej broni oraz wpływa na precyzję strzału i siłę uderzenia pocisku. Wybór odpowiedniego kalibru zależy od celu polowania, rodzaju zwierzyny, a także preferencji myśliwego.

Tym, co jeszcze warto wiedzieć, jest to, że im większy kaliber, tym większa siła uderzenia pocisku. Z drugiej strony, większy kaliber oznacza również większą wagę broni, co może wywoływać dyskomfort podczas długiego noszenia jej na polowaniu.

Jak obliczyć kaliber broni?

Średnica lufy w krajach europejskich najczęściej podawana jest w minimetrach. Czasem zdarzy się jednak, że wartość ta podana jest w calach, dlatego warto wiedzieć, jak w takim wypadku ją przeliczyć.

W celu przeliczenia kalibru z milimetrów na cale należy podzielić wartość kalibru w milimetrach przez 25,4. Oznacza to, że jeżeli kaliber broni posiada wartość 5,59 mm, to w przeliczeniu będzie miał on 22 cale. Jakie jeszcze oznaczenia kalibrów broni myśliwskiej można wyróżnić?

Jeżeli chodzi o kaliber wagomiarowy, to oznacza się go, stosując ukośnik między wartościami, co może wyglądać następująco: 12/70. Zapis ten oznacza, że z jednego funta ołowiu można odlać 12 kul, a długość łuski w takim wypadku wynosi 70 milimetrów.

Czym jest kaliber broni?

Jaki kaliber broni myśliwskiej wybrać?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaki wybrać kaliber broni myśliwskiej. Jest to w dużej mierze zależne od rodzaju zwierzyny, którą planuje się upolować. Różne gatunki zwierząt mają różne wymagania prawne, co do kalibru broni. Dodatkowo wybór zbyt małego i słabego kalibru może zrujnować polowanie, ponieważ wymaga od myśliwego dużego doświadczenia oraz umiejętności. Nie można wskazać jednego, uniwersalnego kalibru, gdyż jego wybór powinien być uwarunkowany indywidualnymi preferencjami myśliwego, potrzebami, a także jego predyspozycjami. Jakie są najczęściej stosowane kalibry myśliwskie?

Popularne kalibry myśliwskie

Choć kaliber broni każdy myśliwy dobiera indywidualnie, to jednak istnieją kalibry, które można określić mianem „popularnych”, wśród osób biorących udział w polowaniach. Należą do nich:

  • Kaliber 12 – najpopularniejszy kaliber do polowań na małą odległość. Świetnie sprawdzi się na polowaniu na bażanty, kuropatwy czy zające;
  • Kaliber 16 – to kolejny, mały kaliber, który jest równie popularny, co i 12. Są one do siebie bardzo podobne, z tą różnicą, że kaliber 16 ma mniejszy odrzut, przez co jest dokładniejszy;
  • Kaliber 20 – ma mniejszą wagę i odrzut, niż wspomniane wcześniej kalibry. Dobrze sprawdzi się do polowania na ptactwo i zwierzynę drobną;
  • Kaliber .243 Winchester — to celny nabój, stosowany do polowań na sarny, jelenie i dziki;
  • Kaliber .308 Winchester — popularny do polowań na zwierzynę grubą, w tym dziki.

To tylko kilka popularnych opcji, stosowanych przez myśliwych. Warto jednak zaznaczyć, że każdy myśliwy ma swoje indywidualne potrzeby i preferencje co do kalibru broni myśliwskiej. Warto więc testować różne kalibry i znaleźć ten, który będzie dobrze dopasowany nie tylko do potrzeb, ale i również umiejętności. Wybór kalibru wpływa na sukces myśliwego podczas polowania, dlatego nie można go lekceważyć.

Najnowsze wpisy