Polowanie na bażanty – wszystko, co musisz wiedzieć!

Joanna | 2022-05-09

Interesuje Cię polowanie na bażanty? Sprawdź nasze wskazówki, które pomogą Ci w polowaniu na to ptactwo. Podpowiadamy, jak przebiega i co może przydać się myśliwemu.

Co warto wiedzieć o bażantach?

Bażant należy do gatunku ptactwa, u którego występują wyraźne różnice w obrębie obu płci. Kura i kogut mocno różnią się szatą zewnętrzną. Samice mają pióra o stonowanych kolorach. Samce wyróżniają się o wiele barwniejszym upierzeniem. Dodatkowo koguty posiadają charakterystyczną białą obrożę wokół szyi, a także wokół zbiorników wyraźnie zarysowaną brew (nazywaną inaczej różą lub koralami).

Nogi bażanta to cieki, na których znajdują się ostrogi. Na ostrogach z każdym rokiem przybywa zrogowaciały pierścień – ich liczba wskazuje na wiek bażanta. Bażanty dobrze fruwają, ale również lubią przemieszczać się na zgrzebłach. Słyną z szybkiego lotu, jednak podrywają się dość ociężale. Często przebywają w krzakach i gęstwinach leśnych, wysokich trawach oraz w trzcinowiskach w pobliżu zbiorników wodnych. Potrafią zaśnieżać się w jamkach podczas śnieżyc i mrozów. Nierzadko można je spotkać w większych stadach, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Polowania na bażanty – terminy

Na koguty poluje się od dnia 1 października do końca lutego, a na kury – wyłącznie na terenach ośrodków hodowli zwierzyny, gdzie prowadzi się wolierową hodowlę bażanta – od dnia 1 października do dnia 31 stycznia. W innym przypadku kury objęte są całoroczną ochroną.

polowania na bażanty

Jakie są sposoby polowania na bażanta?

Na bażanty poluje się zbiorowo lub indywidualnie. Na te zwierzęta poluje się z psem myśliwskim, z naganką (do pędzenia bażantów na linię myśliwych) lub na deptaka. Polowanie na bażanty z psem stosuje się przeważnie w polu (łubin, buraki, kukurydza i kartofliska), na porębach oraz młodnikach. Wykorzystuje się do tego psy legawe bądź płochacze.

Warto wiedzieć, że bażanty lubią przebywać w rozległych trzcinowiskach i wysokich trawach, więc bez psa trudno jest wypłoszyć tego ptaka i podnieść go po strzale. Na korzyść myśliwego jest to, że choć bażant ma szybki lot, to podrywa się ciężko, często dopiero przy brzegu pędzenia. Naganka przebiega bez krzyku, uderzając kijami o pnie drzew i powinna się zatrzymać przed linią myśliwych.

Myśliwi muszą stać w odległości ok. 40-60 kroków od siebie (odległość ta zależna jest od długości linii oraz liczby myśliwych). Poza tym nie wolno strzelać do bażanta cieknącego czy siedzącego na gałęzi. Polując indywidualnie można korzystać z wabika. Dzięki niemu łatwo zlokalizujemy bażanty i zwabimy je do siebie. Polowanie z wabikiem jest najbardziej efektywne jesienią, rano lub wieczorem. Upolowane bażanty, podobnie jak inne ptaki łowne, kulkujemy, a później troczymy w trokach.

polowania na bażanta

Jakiej broni się używa?

W polowaniu na bażanty stosowana jest broń myśliwska gładkolufowa: jednorurka, dubeltówka, bok. Wykorzystuje się amunicję śrutową z ładunkiem śrutu o średnicy 3 lub 3,25 mm (nr 4 lub 3). Strzela się z odległości 40 metrów. Wymagane są uprawnienia podstawowe.

Przydatne akcesoria do polowania na bażanty

W każdej z wymienionych metod polowania na bażanty przydatne są produkty Guide Sensmart, czyli wysokiej jakości termowizja myśliwska, w tym lunety termowizyjne. Są one niezwykle pomocne podczas obserwacji i polowania na ptactwo, zwłaszcza, że bażanty często kryją się w zaroślach. Warto zadbać również o takie akcesoria myśliwskie, jak wspomniany wabik do polowania indywidualnego, a także odblaskową obrożę oraz nadajnik dla swojego psa myśliwskiego.

Najnowsze wpisy