Jak myśliwi szkolą psy? Poradnik

Joanna | 2023-10-25

Polowanie zbiorowe, indywidualne, a może z psem? Myśliwi mają do wyboru kilka propozycji. Jednakże, aby współpraca ze zwierzęciem była owocna, ważne jest jego prawidłowe wyszkolenie. Psy myśliwskie odgrywają niezwykle istotną rolę na polowaniach, pomagając w tropieniu, przynoszeniu zdobyczy oraz pogoni za dzikimi zwierzętami. Z uwagi na te odpowiedzialne zadania, proces szkolenia psów myśliwskich jest niezwykle ważnym elementem w przygotowaniach do polowań. Jak szkolić psy myśliwskie, aby zyskały właściwe umiejętności i zachowania? Poznaj odpowiedź z poniższego wpisu!

Jak wybrać odpowiedniego psa myśliwskiego? Rasy psów do polowań

Wybór odpowiedniej rasy psa do polowań to kluczowy krok, który ma znaczący wpływ na efektywność polowania. Przed wyborem psa myśliwskiego warto się jednak zastanowić nad tym, do jakich zadań będzie on potrzeby. Istnieje bowiem bardzo wiele raz psów, które posiadają różne cechy i umiejętności, co sprawia, że sprawdzają się w zupełnie innych sytuacjach. Jakie rasy psów mają do wyboru myśliwi?

  • Tropowce — do tej rasy psów zalicza się jamniki, gończe polskie, ogary, beagle, czy nawet wyżły niemieckie. Wyróżniają się bardzo dobrym zmysłem węchu, który pozwala im doprowadzić myśliwego do postrzelonej zwierzyny.
  • Norowce — niektóre dzikie zwierzęta większość czasu spędzają w norach, jednak dla takich psów jak jamniki czy teriery nie stanowi to problemu. Potrafią one wykryć zwierzynę, a także wypłoszyć ją z nory. Dzięki temu bardzo dobrze radzą sobie w takich sytuacjach, jak na przykład polowanie na lisy.
  • Gończe — gończy polski lub słowacki to rasy, które nadają się do gonitwy za zdrową zwierzyną, a także ogłaszaniem tego, że znajduje się ona w pobliżu.
  • Płochacze — zwykle sprawdzają się w przypadku polowania na zwierzynę drobną. Ich głównym zadaniem jest wyszukiwanie, płoszenie zwierzyny oraz aportowanie po strzale. Do tej grupy zalicza się m.in. cocker spaniele.
  • Dzikarze — jak sama nazwa wskazuje, są to psy myśliwskie do polowania na dziki. Zalicza się do nich.
  • Legawce — to bardzo wszechstronne psy, które zajmują się pracą w lesie i w wodzie, aportowaniem zwierzyny, a także tropią dzikie zwierzęta. To takie rasy psów jak wyżły, setery czy gryfony.

podstawowe szkolenie psów myśliwskich

Podstawowe szkolenie psów myśliwskich krok po kroku

Podstawowe szkolenie psów myśliwskich powinno zacząć się od nauki posłuszeństwa. Na samym początku pies musi zrozumieć, jakich błędów nie powinien popełniać, a także czym w ogóle jest system nagradzania. Jest to kluczowy element w budowaniu solidnej relacji, stanowiącej fundament owocnej współpracy, pomiędzy psem a jego właścicielem.

Komendy dla psa myśliwskiego

Kolejnym krokiem jest nauka podstawowych komend, w tym “zostań”, „siad” czy „leżeć”. Te komendy są nie tylko podstawą posłuszeństwa, ale także umożliwiają zachowanie kontroli nad psem w trakcie polowania. Powinien je znać nie tylko pies myśliwski, ale i również każdy inny czworonożny przyjaciel.

Dopiero w chwili, gdy pies opanuje te podstawy, można przejść do szkolenia go na psa myśliwego. W zależności od rodzaju polowania, pies może być trenowany do pracy w terenie lub do pracy nad rozwijaniem zmysłu węchu, który jest kluczowy w polowaniach. Niektóre psy myśliwskie są także szkolone do przynoszenia zdobyczy z wody.

Warto mieć świadomość, że szkolenie psów myśliwskich wymaga czasu i cierpliwości. Nie wszystkie zwierzęta szybko się uczą i natychmiast rozumieją, co im wolno, a czego nie.

W jakim wieku zacząć szkolić psa myśliwskiego?

Szkolenie psów myśliwskich można rozpocząć tak naprawdę w każdej chwili. Najlepiej jednak, aby zwierzę było młode. Rozpoczęcie szkolenia psa myśliwego w okolicy 8 tygodnia życia psa przyniesie najlepsze efekty. Z czego to wynika? Szczenięta są bardziej otwarte na naukę, a także lepiej przyswajają nowe umiejętności. Posiadają także lepszą zdolność koncentracji, niż na przykład starsze psy. Mamy nadzieję, że już wiesz jak myśliwi szkolą psy!

Najnowsze wpisy