Gdzie szukać poroży jelenia?

Joanna | 2024-03-28

Jeleń to zwierze, z którego rozpoznaniem nikt nie powinien mieć problemów. Wszystko za sprawą tego, że wyróżnia się nie tylko dużymi rozmiarami, ale i również majestatycznym porożem. Stanowi cenne trofeum dla myśliwych, jak i również ciekawą zdobycz dla miłośników dzikiej przyrody. Znalezienie poroży jelenia jest nie lada wyzwaniem — wymaga bowiem nie tylko znajomości terenu, ale także spostrzegawczości. Gdzie szukać poroży? W jakim okresie jeleń je zrzuca? Odpowiedzi na te pytania znacznie ułatwią to zadanie. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Gdzie jest najwięcej jeleni w Polsce?

W Polsce można spotkać jelenie w różnych regionach kraju, ale na niektórych terenach liczba osobników tych zwierząt jest wzmożona. Należą do nich przede wszystkim Bory Tucholskie, Puszcza Białowieska, Puszcza Kampinoska, a także Bieszczady. To właśnie w tych obszarach można spotkać najwięcej jeleni, jednak jak zostało wspomniane, występują one na terenie całej Polski, na zalesionych obszarach. A na jakich terenach szukać poroży jelenia?

Gdzie można znaleźć rogi jelenia?

Rogi jelenia można znaleźć przede wszystkim w miejscach, gdzie zwierzęta zdobywają pokarm. Zwykle jelenie zrzucają poroża w okolicach, gdzie koncentrują się na żerowaniu. Kiedy najłatwiej znaleźć zrzucone poroże?

Kiedy najlepiej szukać poroża?

Szukanie poroża jelenia najlepiej zacząć już w lutym, w obszarach dokarmiania, jakimi są paśniki czy nęciska. W marcu warto rozszerzyć obszar poszukiwań do wszelkich pól i polan, aby zwiększyć szansę na znalezienie trofeum. Kwiecień to tak naprawdę ostatni dzwonek na to, aby znaleźć poroże — można na nie natrafić praktycznie w każdej części lasu, a niekiedy i nawet na drodze. Podczas poszukiwania poroża warto zachować koncentrację, spostrzegawczość, a także być cierpliwym — nie od razu uda się znaleźć swojego celu.

Czy znalezione poroże w lesie można zabrać do domu?

Proces pozbywania się poroża i jego odrastanie jest corocznym, naturalnym zjawiskiem wśród jeleni. Dobrą wiadomością, zarówno dla myśliwych, jak i pasjonatów natury, jest to, że zgodnie z przepisami, z państwowego lasu można zupełnie legalnie zabrać poroże jelenia. Skąd natomiast nie można zabrać poroża?

szukanie poroża jelenia

Gdzie nie wolno zbierać poroża?

Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, zbieranie poroża jest zabronione w miejscach obarczonych stałym lub okresowym zakazem wstępu. Ponadto zakaz ten obejmuje tereny Parków Narodowych oraz Rezerwatów Przyrody. Z tych miejsc kategorycznie nie można zabrać poroża. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku znalezienia wieńca jelenia.

Co to jest wieniec jelenia i czy można zabrać go z lasu?

Wieniec jelenia to część czaszki z porożem, która pozostaje po śmierci zwierzęcia i jest zazwyczaj wykorzystywana przez drapieżniki jako pożywienie. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z zasadami ochrony przyrody, sama część czaszki z porożem, czyli wieniec, nie powinna być zabierana z lasu. W takiej sytuacji najlepiej jest powiadomić o znalezisku nadleśniczego lub odpowiedniego organu zarządzającego obszarem leśnym.

Po co zbiera się poroże jelenia?

Poroże jelenia to imponująca zdobycz, ale tak właściwie to do czego można je wykorzystać? Zbieranie poroża jelenia ma wiele różnych zastosowań. Przede wszystkim poroże jest wykorzystywane do produkcji mebli, narzędzi, ozdób, żyrandoli, a nawet gryzaków dla psów. To właśnie z tego powodu w okolicy wiosny w lesie można spotkać wielu poszukiwaczy zrzutów. Z kolei jeżeli chodzi o myśliwych, to poroże z upolowanego jelenia zabierają oni jako trofeum myśliwskie i dowód stanowiący potwierdzenie ich umiejętności. W takim wypadku poroże nie jest sprzedawane, lecz dumnie zdobi ścianę w pokoju myśliwskim.

Sprawdź też czym różni się jeleń od daniela!

Najnowsze wpisy