Trofea myśliwskie – jakie mają znaczenie i jakie są rodzaje?

Joanna | 2022-04-10

Działalność łowiecka posiada wiele zwyczajów, które budzą szczególne zainteresowanie wśród osób niezaznajomionych z tą profesją. Zaliczyć do nich można między innymi trofea myśliwskie, które eksponowane są w widocznych miejscach gospodarstw domowych lub kół łowieckich. Wspomniane eksponaty to w głównej mierze pamiątka po udanie przeprowadzonym polowaniu. Co można określić tym mianem i dlaczego z punktu widzenia polujących są tak ważne? O tym dowiesz się na podstawie tego artykułu.

Trofea łowieckie to eksponaty stanowiące symbol udanych łowów

Zanim zaczniemy szczegółowe rozważania, warto zaznajomić się z tym czym są trofea łowieckie. To najprościej mówiąc, niejadalne części ciała upolowanego zwierzęcia, które mogą stanowić eksponat po udanych łowach. Zanim zawisną w zaszczytnym miejscu, muszą zostać odpowiednio oznakowane, wycenione oraz zarejestrowane w specjalnie stworzonym Centralnym Rejestrze Trofeów. Zakończenie okresu łowieckiego oznacza zebranie specjalnej komisji w Okręgowej Radzie Łowieckiej, której rolą jest wykonywanie wyżej wymienionych obowiązków.

trofeum łowieckie - sarna

Historia pierwszej polskiej wystawy zdobyczy myśliwskich

Pierwsze trofea myśliwskie na terenie naszego kraju sięgają pamięcią okolic roku 1887, kiedy to najprawdopodobniej w Krakowie odbyła się pierwsza wystawa zdobyczy myśliwskich. Choć od tamtej pory minęło ponad 130 lat, to wciąż omawiane eksponaty stanowią ważny element kariery łowieckiej. Według dawnych wierzeń poskromienie dzikiego zwierzęcia sprawiało, że myśliwy przejmował jego uwarunkowania w postaci, siły, szybkości, a także odwagi. Ponadto zdobycze z poszczególnych gatunków zwierząt miały chronić przed pozostałymi osobnikami. Trofea łowieckie były pewnego rodzaju symbolem. Ich zadaniem było pokazywanie zarówno życzliwym gościom, jak i wrogom, że gospodarz jest na tyle sprawny, że nie należy z nim zadzierać. Rewolucją nastała wraz z pojawieniem się broni palnej. Od tamtej pory trofea myśliwskie przestały mieć tak ogromną wartość, a stały się jedynie symbolem lub pamiątką z polowania.

Urządzenia, które ułatwiają obecnie zmagania o trofea myśliwskie

Współcześni myśliwi wspomagają się wieloma urządzeniami, które pozwalają na przeprowadzenie skutecznego polowania. Lunety termowizyjne czy też monokulary termowizyjne obecnie w znacznej mierze wyręczają w zakresie tropienia zwierzyny. Mimo wprowadzonych udogodnień i zaprzestaniu wierzeń o przejęciu mocy zwierząt wciąż myśliwi gromadzą swoje zdobycze. Trofea łowieckie stanowią najczęściej pazury, rogi, uzębienie, czaszki, pióra, skóry, a nawet futra.

Natomiast w przypadku takich eksponatów jak czaszki borsuka, jenota oraz lisa, oręży dzika, poroży daniela, jelenia, łosia i sarny, a także ślimy muflona niezbędne jest znakowanie, wycena oraz ewidencja w opisywanym wcześniej Centralnym Rejestrze Trofeów. Kryteria oceny zawarte są w akcie prawnym – „Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 19 maja 2005 r. w sprawie sposobu wyceny oraz ewidencji trofeów łowieckich”.

Luneta termowizyjna

Etyka myśliwego cenniejsza niż trofea łowieckie

Trofea łowieckie, jak udało się już ustalić, stanowią formę pamiątki po udanym przebiegu polowania. W wielu przypadkach kwestią sporną jest kupowanie lub sprzedawanie tychże zdobyczy. Sprzedawanie ich może oznaczać chęć pozbycia się wspomnień i materializowanie sztuki łowieckiej. Równie niepochlebne jest kupowanie trofeów przez młodych adeptów myślistwa. Zdaniem wielu polujących jest to tworzenie kariery, bazując jednocześnie na cudzym dorobku.

Najnowsze wpisy