Czym się różni daniel od jelenia?

Joanna | 2024-02-09

Czym się różni daniel od jelenia? To pytanie budzi ciekawość wśród wielu ludzi, choć myśliwy nie powinien mieć problemu z odróżnieniem od siebie tych dwóch zwierząt. Daniel i jeleń to dwa różne gatunki zwierzyny, pochodzącej z rodziny jeleniowatych. Choć stanowią one część tej samej rodziny, to występują między nimi znaczące różnice, które pozwalają na ich odróżnienie. Jak odróżnić jelenia od daniela? Poznaj najważniejsze cechy tych zwierząt z poniższego wpisu!

Czym się różni daniel od jelenia? Rozmiar, waga, poroże

Daniel i jeleń, choć należą do rodziny jeleniowatych, wykazują znaczące różnice w wyglądzie. Jeleń szlachetny wyróżnia się imponującymi rozmiarami, co czyni go jednym z najbardziej okazałych przedstawicieli tej grupy. Samce tego gatunku mogą osiągać nawet do 250 cm długości ciała oraz mierzyć do 150 cm w kłębie, osiągając wagę nawet 350 kg. Samice z kolei są niższe (około 150 cm), a ich waga wynosi od 70 do 120 kg. Charakterystycznym elementem jelenia szlachetnego jest duże poroże, które stanowi pożądane trofeum dla wielu myśliwych. Z kolei daniel prezentuje się znacznie skromniej, niż jeleń szlachetny. Jego ciało mierzy maksymalnie do 130 cm długości, osiągając wysokość w kłębie do 90 cm, przy wadze między 70 a 120 kg.

Różnice między danielem a jeleniem są również widoczne w porożu, które jest mniej rozbudowane niż u jelenia i ma charakterystyczną formę płaskiego wachlarza. Czym jeszcze różni się daniel od jelenia?

daniel - nie jeleń

Daniel

Daniel a jeleń — tryb i środowisko życia

Tryb życia daniela oraz jelenia są do siebie stosunkowo podobne. Oba te gatunki są zwierzętami stadnymi, preferujący przede wszystkim nocny tryb życia. Różnicę w przypadku tych dwóch gatunków można jednak zauważyć w ich zachowaniu w okresie godowym — samce jeleni szlachetnych walczą o dominację w stadzie, natomiast daniele koncentrują się na zdobyciu i utrzymaniu przy sobie samic.

Jeżeli chodzi o środowisko, w których żyją jelenie oraz daniele, to w tym przypadku można zaobserwować sporą różnicę. Daniele preferują zielone, otwarte przestrzenie, takie jak łąki czy pola, natomiast jelenie najlepiej czują się w lasach — zarówno w obszarach górskich, jak i nizinnych.

Powszechne nazwy na samce i samice gatunków

W języku myśliwskim istnieją nazwy, które określają samce i samice jelenia oraz daniela. Samca jelenia szlachetnego często nazywa się bykiem, natomiast samice określamy mianem łani. Podobnie sprawa wygląda w przypadku daniela europejskiego — samiec również nazywany jest bykiem, a samica łanią. Młode osobniki także posiadają swoje własne nazwy — nazywa się je cielętami.

jeleń vs daniel

Jeleń

Kiedy wolno polować na daniele, a kiedy na jelenie? Okresy polowań w Polsce

Dla myśliwych istotne jest nie tylko to, czym się różni daniel od jelenia, ale i również okresy polowań. Zgodnie z obowiązującym kalendarzem polowań w Polsce w 2024 roku, istnieją określone terminy na polowanie na jelenie i daniele. W przypadku jeleni szlachetnych, polowanie na byki jest dozwolone od 21 sierpnia do końca lutego, natomiast na łanie od 1 września do 15 stycznia. Polowanie na cielęta jelenia jest możliwe od 1 września do końca lutego. W przypadku daniela europejskiego, okres polowań na byki i cielęta trwa od 1 września do końca lutego, na łanie od 1 września do 15 stycznia.

Jak widzisz, różnice pomiędzy jeleniami a danielami są subtelne, aczkolwiek zauważalne. Mamy nadzieję, że teraz bez problemu odróżnisz od siebie te dwa gatunki!

Najnowsze wpisy