Badania dla myśliwych – wszystko, co musisz wiedzieć

Joanna | 2023-07-10

Myślistwo to pasja, która nie jest dostępna dla każdego. Jest to wynik konieczności posługiwania się bronią, na której wymagane są uprawnienia, zdobywane po przejściu odpowiednich badań. Aby rozpocząć przygodę z myślistwem, konieczne jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń, które obejmują zdobycie umiejętności obsługi broni oraz zdanie niełatwych egzaminów. Jakie badania dla myśliwych są obowiązkowe? Jaki jest ich przebieg oraz szacunkowa cena? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz z poniższego wpisu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jakie badania dla myśliwych obowiązkowo należy wykonać?

Aby wiedzieć, jakie badania dla myśliwych należy wykonać, warto dowiedzieć się na samym początku, jak zostać myśliwym. Osoba pełnoletnia, a także niekarana, będącą obywatelem kraju, może złożyć papiery na 12-miesięczny staż w kole łowieckim. Po zdobyciu wiedzy z zakresu wszelkich aspektów łowiectwa należy przystąpić do szkolenia. Dopiero po zakończeniu tych dwóch etapów, można przystąpić do egzaminu na myśliwego. Co jeżeli zda się go z pozytywnym wynikiem?

W takim wypadku można ubiegać się o pozwolenie na broń myśliwską. Aby jednak je uzyskać, należy przejść szereg badań, które potwierdzą, że myśliwy jest poczytalny i w przyszłości nie będzie sprawiał zagrożenia. Jakie więc badania dla myśliwych należy zrobić, aby uzyskać pozwolenie na broń myśliwską?

Jakie badania na pozwolenie na broń myśliwską?

Osoby, które chcą uzyskać pozwolenie na posiadanie broni, muszą przejść badania lekarskie i psychologiczne. Jeżeli chodzi o badania lekarskie myśliwych, to polegają one na ogólnym sprawdzeniu stanu zdrowia – sprawdza się podczas nich równowagę, sprawność ruchową, zmysł wzroku i słuchu. Lekarz może również skierować przyszłego myśliwego na dodatkowe badania, w razie jakichkolwiek wątpliwości.

lekarz w zielonym kitlu robiący badania okresowe dla myśliwych

Jak wyglądają badania psychologiczne na broń?

Badania psychologiczne dla myśliwych polegają na rozmowie i rozwiązywaniu testów, które mają na celu określenie poziomu rozwoju intelektualnego oraz opis osobowości. Dzięki tym badaniom można również określić poziom dojrzałości emocjonalnej i społecznej, a także zweryfikować, jak dana osoba będzie zachowywać się w niekomfortowych, a niekiedy i bardzo trudnych sytuacjach.

Ile kosztują badania dla myśliwych?

Koszt badań lekarskich i psychologicznych dla myśliwych nie jest jednoznaczny i może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja i rodzaj placówki medycznej, w której są przeprowadzane. Ostateczna cena może być również uzależniona od zakresu i szczegółowości badań oraz dodatkowych testów, które mogą być wymagane.

Można oszacować, że koszt badań dla myśliwych wynosi od około 550 do nawet 1000 złotych. Warto jednak pamiętać, że są to jedynie przybliżone orientacyjne kwoty, które mogą ulec zmianie w zależności od konkretnych okoliczności i lokalnych ustaleń. Dlatego zawsze ważne jest uzyskanie informacji bezpośrednio od placówki medycznej lub lekarza, który przeprowadza badania, aby poznać dokładny koszt i zakres usług.

Badania dla myśliwych 2023 – najnowsze regulacje prawne

W 2018 roku wprowadzono nowelizację przepisów dotyczących wydawania pozwoleń na broń myśliwym, które narzuciły myśliwym obowiązek regularnych badań lekarskich i psychologicznych co 5 lat. Jednak w styczniu 2023 roku, przegłosowano zniesienie tego obowiązku. Na dziś dzień, to znaczy lipiec 2023, w Artykule 15. – [Przesłanki negatywne wydania pozwolenia na broń] – Broń i amunicja, w dalszym ciągu znajduje się punkt, który określa, że każda osoba mająca broń jest obowiązana raz na 5 lat przedstawić właściwemu organowi Policji orzeczenia lekarskie i psychologiczne. Warto jednak stale śledzić te informacje, aby być z nimi na bieżąco.

Najnowsze wpisy