Zalety spożywania dziczyzny

Joanna | 2022-07-12

Na stołach polskich rodzin gości wiele różnych rodzajów mięs. Do najpopularniejszych zdecydowanie można zaliczyć mięso zwierząt rzeźniczych oraz drób. Wieprzowina, wołowina, mięso z kurczaka, indyka lub kaczki to jednak niejedyne produkty, które można jeść. Spożywanie mięsa zwierząt łownych, znanego jako dziczyzna, posiada wiele zalet, dlatego ten rodzaj mięsa również często trafia na polskie stoły. Jakie konkretnie zalety niesie za sobą spożywanie dziczyzny? Jakie mięso zalicza się do tego gatunku? Odpowiedzi na pytania znajdziesz poniżej.

Co to jest dziczyzna?

Termin dziczyzna odnosi się do wszystkich rodzajów mięs, pozyskanych ze zwierząt łownych, w tym zwierzyny grubej, chudej oraz ptactwa. W kuchni polskiej bardzo często wykorzystuje się mięso następującej zwierzyny:

  • dzik;
  • jeleń;
  • zając;
  • dziki królik;
  • sarna;
  • bażant;
  • dzika kaczka;
  • przepiórka.

Należy zaznaczyć, że spożywanie dziczyzny jest całkowicie bezpieczne, a wszystko z uwagi na fakt, że jest ona dokładnie badana, zanim zostanie dopuszczona do spożycia.

dziczyzna

Czy warto jeść dziczyznę? Zalety

Dziczyznę w Polsce wykorzystuje się przy wielu tradycyjnych potrawach. Posiada ona nie tylko walory smakowe, ale i również odżywcze. Wielu ludzi ceni sobie smak mięsa młodej sarny, zająca lub jelenia. Pozyskane z tych gatunków zwierząt mięso może zostać podane po odpowiednim przyrządzeniu lub na surowo, pod postacią tatara lub carpaccio. Potrawy, w których główną rolę odgrywa ten rodzaj mięsa, są cennym źródłem wielu minerałów, a także witamin. Pomysłów na dania z użyciem dziczyzny nie brakuje, tak samo jak i również jej zalet oraz wartości odżywczych. Jakie zalety niesie za sobą jedzenie dziczyzny ?

Czy dziczyzna jest zdrowa? Wartości odżywcze dziczyzny

Dziczyzna to rodzaj mięsa, które skreślone jest z listy codziennych posiłków wielu ludzi. Często budzi ona negatywne skojarzenia – uważa się, że jest niezdrowa, a także tłusta. Nic bardziej mylnego!

Mięso ze zwierząt łownych spokojnie może zostać wskazane jako jedno z najzdrowszych, tuż obok drobiu. Na samym początku warto wspomnieć, że dziczyzna to jedno z mniej kalorycznych rodzajów mięs. Zawiera ona pełnowartościowe białko, a także jest cennym źródłem wielu aminokwasów. To nie jedyne wartości odżywcze dziczyzny. Posiada ona również niską zawartość tłuszczów, a jej walory smakowe są nie do podmienienia. Wszystkie te cechy dziczyzny sprawiają, że chętnie wybierana jest przez wielu ludzi na główny posiłek.

dziczyzna wartości odżywcze

Czy dziczyzna ma cholesterol?

Dziczyzna posiada minimalnie wyższą zawartość cholesterolu, niż inne mięsa. Nie oznacza to jednak, że jest on bardzo wysoki – w porcji 100 gram mięsa znajduje się zwykle 85 mg cholesterolu. Zaletą dziczyzny jest jednak to, że wyróżnia się niższą zawartością tłuszczy i tłuszczy nienasyconych niż inne czerwone mięsa, dlatego może stanowić dobrą opcję dla osób, które ograniczają spożywanie wspomnianych tłuszczy.

Jedzenie dziczyzny przez cukrzyka

Osoby chorujące na cukrzycę są zmuszone do wyeliminowania wielu produktów ze swojej diety. Jednakże, na liście produktów, które można spożywać, będąc na diecie cukrzycowej, zawarta jest dziczyzna. Stanowi ona bogate źródło białka, a także wielu witamin i minerałów.

Spożywanie dziczyzny niesie za sobą wiele zalet, a smaczne mięso, które dostępne jest w sklepach, zawdzięczane jest przede wszystkim czynnością, jakimi są łowiectwo i myślistwo. Ten określony rodzaj można spożywać bez obaw, gdyż jest przebadany i bezpieczny dla ludzi.

Najnowsze wpisy