Zakup lornetki termowizyjnej — na co zwrócić uwagę?

Joanna | 2024-01-31

Rozwój nowoczesnych technologii wprowadził polowanie na jeszcze wyższy poziom, dając szansę na wykorzystanie dodatkowych akcesoriów. Jednym z takich narzędzi jest lornetka termowizyjna, która szczególnie dobrze sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych, gdzie widoczność jest ograniczona. Ważny jest jednak wybór sprzętu, który faktycznie wpłynie na skuteczność polowania i posłuży na długo. Gdzie kupić lornetkę termowizyjną i na jakie jej elementy techniczne należy zwrócić uwagę? Poznaj odpowiedzi z poniższego wpisu!

Zakup lornetki — na co zwrócić uwagę?

Na samym początku warto dowiedzieć się, jaka powinna być lornetka termowizyjna, aby dobrze spełniała swoje zadanie. Przy zakupie tego zaawansowanego sprzętu istnieje szereg istotnych czynników, na które warto zwrócić uwagę, aby osiągnąć wyznaczone cele na polowaniu. Należą do nich:

  • Rozdzielczość sensora — to najważniejszy parametr, który należy sprawdzić, przed zakupem urządzenia termowizyjnego. Wynika to z faktu, że im wyższa rozdzielczość czujnika termicznego, tym lepiej, gdyż większa liczba pikseli przekłada się na bardziej szczegółowy i wyraźny obraz. Ma to wpływ na identyfikację zwierzyny, zwłaszcza gdy na zewnątrz panują trudne warunki atmosferyczne;
  • Zasięg wykrywania — parametr ten określa zdolność urządzenia do identyfikacji obiektów na konkretnej odległości. Zależy on w dużej mierze od indywidualnych potrzeb użytkownika, jednak optymalnie urządzenia powinny posiadać zdolność wykrywania obiektów w odległości od 2 do 3 kilometrów;
  • Powiększenie obrazu — to kolejny istotny parametr, który pozwala na lepszą identyfikację obiektu, znajdującego się w dużej odległości od myśliwego. Warto wiedzieć, że im wyższa rozdzielczość, tym lepszy obraz można uzyskać po przybliżeniu, a to z kolei przekłada się na większą precyzję w rozpoznawaniu szczegółów;
  • Częstotliwość odświeżania obrazu — im wyższa częstotliwość odświeżania, tym obraz jest częściej aktualizowany. Co to w praktyce oznacza? Przekłada się to na wyraźniejszy i bardziej płynny obraz, który pozwala na bardziej komfortową dla myśliwego obserwację;
  • Wyświetlacz — odpowiada za precyzyjne zaprezentowanie użytkownikowi pomiaru na ekranie urządzenia. Najbardziej efektywny jest AMOLED, który niesie za sobą wiele zalet, a mianowicie: posiada wysoką rozdzielczość, wysokiej jakości kontrast oraz niskie zużycie energii.
  • Żywotność baterii — stanowi istotny element dla myśliwych, którzy na polowaniu spędzają wiele godzin. Parametr ten wpływa przede wszystkim na czas, podczas którego urządzenie może być używane na jednym naładowaniu. Warto zdecydować się na urządzenia, które wytrzymają minimum 5-6 godzin.
  • Odporność na trudne warunki — w polowanie zimą, podczas mrozów, czy w deszczowe dni, lornetka musi zachować swoją sprawność, i pomimo trudnych warunków zapewniać dobrą widoczność i płynne działanie. Należy więc zdecydować się na urządzenie, które dobrze funkcjonuje w skrajnych warunkach.

lornetka na co zwrócić uwagę

Dodatkowe funkcje lornetek termowizyjnych

Nowoczesne lornetki termowizyjne powinny nie tylko dostarczać wysokiej jakości obraz, ale i oferować dodatkowe funkcje, które uczynią obserwacje i polowanie jeszcze bardziej satysfakcjonującymi. O jakich funkcjach mowa?

Przede wszystkim warto wymienić możliwość rejestracji zdjęć i filmów, które pozwolą na zachowanie ważnych momentów i ich późniejszą analizę. Nie bez znaczenia jest moduł WiFi, który daje możliwość zdalnej obserwacji obrazów oraz wygodnego przesyłania ich na inne urządzenia. Wbudowana pamięć to coś, na co również warto zwrócić uwagę — pozwala ona bowiem na przechowywanie dużej ilości danych na jednym urządzeniu.

Gdzie kupić lornetkę termowizyjną?

Wiadomo już, jakie cechy powinna mieć dobra lornetka, ale gdzie kupić wysokiej jakości lornetki termowizyjne? W ofercie sklepu Guideir znajdziesz różnorodne modele lornetek termowizyjnych, które spełniają oczekiwania użytkowników zarówno w trakcie dziennej, jak i nocnej obserwacji. Są one doskonale przystosowane do potrzeb myśliwych, oferując nie tylko wysoką jakość obrazu, ale także innowacyjne funkcje i niezawodność w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych.

Najnowsze wpisy