Wykorzystanie kamer termowizyjnych w czasie epidemii

Joanna | 2020-11-20

Rok 2020 to pasmo niekończących się, zaskakujących zdarzeń. Trudno chyba znaleźć osobę, która mogłaby przewidzieć, że końcówka pierwszej dekady XXI wieku będzie obfita w tak liczne niespodzianki. Szczególną zmorą współczesnego społeczeństwa jest pandemia koronawirusa, która dotknęła wszystkie regiony świata. W walce z jej powstrzymaniem zaangażowano najlepszych naukowców, lekarzy oraz osobistości ze świata technologii, którzy dokonują wszelkich starań, aby zatrzymać ciąg zachorowań. Szczególnie pomocne w walce okazuje się wykorzystanie kamer termowizyjnych. W tym artykule dowiemy się do czego są stosowane i dlaczego ich obecność w przestrzeni publicznej jest niezwykle istotna, zwłaszcza w ostatnim czasie.

Technologia, która może przyczynić się do ratowania zdrowia

Rozwój urządzeń termowizyjnych trwa od wielu lat. Z biegiem czasu można zauważyć jak wiele branż korzysta z pomocy tego sprzętu na co dzień. To już nie tylko praktyczne rozwiązania, które umożliwiają myśliwym dokładną obserwację w terenie, czy też stosowane w przypadku służb porządkowych. Systemy te wykorzystywane są również w budownictwie, metalurgii, a także medycynie. Więcej możecie przeczytać w naszym wcześniejszym artykule “Gdzie stosuje się kamery termowizyjne”. A dziś przyjrzymy się nieco tej ostatniej dziedzinie. Kamery termowizyjne epidemia zweryfikowała jako urządzenia niezwykle praktyczne w zakresie masowych pomiarów temperatury ciała. Jak dobrze wiadomo transmisja wirusa odbywa się drogą kropelkową. Dlatego też zaleca się ograniczenie kontaktu z osobami chorymi w celu uniknięcia zakażenia. W przypadku wielu szpitali mierzenie temperatury pacjentom odbywa się za pośrednictwem rejestratorów termowizyjnych.

Wykorzystanie kamer termowizyjnych

Kamery termowizyjne pandemia zaangażowała na szereg różnych sposobów. Jednym z nich okazały się masowe pomiary temperatury ciała, co szczególnie dotyczy osób podróżujących liniami lotniczymi pomiędzy państwami, czy też dużych skupisk ludności np. w galeriach handlowych, zakładach przemysłowych, a także szkołach i uniwersytetach. I choć wydaje się to być nieprawdopodobne, ale opisywane urządzenia umożliwiają dokonanie dokładnego pomiaru aż 500 osób w ciągu minuty. Sprzęt termowizyjny już w przeszłości wykorzystywany był do tego typu badań w przypadku zmagań z wirusami SARS, MERS, Zika, a także Ebola. Jednak nigdy zasięg tych działań nie był tak duży jak obecnie.

Kamery termowizyjne a pandemia – rozwiązanie na miarę obecnych potrzeb

Podczas obecnie panującej pandemii kamery termowizyjne przyczyniły się szczególnie do opanowania sytuacji w chińskim Wuhan, gdzie ustabilizowano sytuację na tyle, aby epicentrum koronawirusa się nie rozprzestrzeniało. Wśród zalet omawianego sprzętu podkreśla się dużą przepustowość osób poddawanych badaniom, a także 8 metrowy zasięg kamer. Sprawia to, że można wykonywać masowy pomiar temperatury ciała bez wzbudzania poczucia dyskomfortu wśród osób poddawanych badaniom.

Kamery termowizyjne epidemia

W zaawansowanych kamerach termowizyjnych, jak np. produktach pochodzących od Guide Sensmart zastosowano funkcję rozpoznawania twarzy oraz zapisywania przebiegu przeprowadzonych odczytów. To niezwykle istotne udogodnienia, które umożliwiają ograniczenie do minimum wszelkich błędów pomiarowych. Wykorzystywana technologia wydaje się być nowatorska i niedostępna w normalnej dystrybucji. Otóż nic bardziej mylnego. Produkt ten może zostać zamówiony zarówno przez instytucje, jak i indywidualne podmioty. Wystarczy jedynie skierować do producenta indywidualną prośbę o ofertę.

Czy termowizja pomoże zapanować nad pandemią?

Omawiane urządzenia w głównej mierze zostały wykorzystywane przez Chiny. Za ich sprawą dokonywano badań na jednym z największych lotnisk na świecie – Beijing Daxing Int’l Airport. Ponadto pomiary odbywały się na terenach banków i różnego rodzaju instytucji finansowych, koncernów samochodowych i technologicznych, sklepów wielkopowierzchniowych jak i placówkach szkolnych. Rozwój technologii kolejny raz udowadnia, że może iść w parze z praktycznym zastosowaniem. Być może za pewien czas powiemy, że kluczem do opanowania sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa były kamery z pomiarem temperatury ciała. Niemniej jednak na obecnym etapie możemy ich obecność uznać jako niezwykle przydatną w walce. Sprawdź również nasz wcześniejszy artykuł o tym, jak działa kamera termowizyjna.

Najnowsze wpisy