Jak działa kamera termowizyjna?

Joanna | 2022-07-08

Technologia na przestrzeni ostatnich dekad rozwija się błyskawicznie. Nowe urządzenia właściwie po roku lub dwóch latach zostają zastąpione nowszymi modelami. Na zainteresowanie pewnymi wynalazkami często ma wpływ sytuacja światowa. Tak było w przypadku kamer termowizyjnych – obecna pandemia COVID-19, skierowała na nie oczy całego świata. Dlaczego? Jak działa kamera termowizyjna, kiedy powstał pierwszy model, jak szybko rozwijała się jej technologia i w jakim celu wykorzystać można te urządzenia? Zapraszamy do lektury artykułu po odpowiedzi na powyższe pytania.

Kamera termowizyjna – jak działa?

Czy wiedziałeś/aś, że każde ciało, które posiada temperaturę przekraczającą granicę zera, emituje promieniowanie podczerwieni? Termowizja, czy też termografia, to proces, dzięki któremu rejestruje się ten przetworzony sygnał promieni podczerwonych, wytwarzanych przez źródło ciepła. Proces ten wykorzystywany jest w różnych gałęziach przemysłu, m.in. do kontroli procesów technologicznych, pomiarów instalacji elektrycznych itd. Używany jest w energetyce i budownictwie.

Wykorzystano go również w celu utrzymania bezpieczeństwa publicznego w sytuacjach takich jak obecna pandemia – w postaci m.in. kamer termowizyjnych np. na lotniskach. Urządzenia tego typu są w stanie zmierzyć bowiem bezdotykowo temperaturę mijających ją ludzi. Zresztą – nie tylko ludzi, nawet nie tylko organizmów żywych – ale też każdego ciała fizycznego, które jest źródłem promieniowania podczerwonego.

kamera termowizyjna jak działa - zdjęcie stacji kolejowej na lotnisku

Podczerwień to element pełnego zakresu promieniowania znanego także jako widmo elektromagnetyczne. W jego skład wchodzi m.in.: 

  • promieniowanie gamma, 
  • promieniowanie rentgenowskie, 
  • ultrafiolet, 
  • światło widzialne, 
  • promieniowanie podczerwone, 
  • mikrofale (RADAR), 
  • fale radiowe. 

Zasada działania kamery termowizyjnej opiera się głównie na podczerwieni. Kamery termowizyjne posiadają matryce detektorów promieniowania podczerwonego, która współpracuje z układem analizującym każdy szczegół skanowanego obrazu. Odróżnia to je od zwykłych rejestratorów wideo lub aparatów cyfrowych. Następnie kamera przekształca energię promieniowania w obraz, który możemy zobaczyć na wyświetlaczu. Dzieje się tak, gdy na matrycy zarejestrowane zostaną nieprawidłowości w zmianie natężenia padania promieniowania podczerwonego.

Historia kamer termowizyjnych

Wiemy już co nie co, jak działa kamera termowizyjna. Czas więc poszerzyć swoją wiedzę na temat jej historii! Jedna z pierwszych wzmianek na temat termowizji pojawiła się w 1800 r. Za wynalazcę, który zaczął eksperymentować w jej kierunku, uznaje się Fredericka Williama Herschela – niemieckiego astronoma i konstruktora teleskopów. Technologia termowizyjna ruszyła jednak dopiero w trakcie I wojny światowej. Eksploatowana była m.in. w celu namierzania wrogich samolotów.

Dopiero w 1960 r. powstała pierwsza kamera termowizyjna, która służyła do zastosowań cywilnych. Obsługa była jednak niezwykle wymagająca ze względu na wagę i system chłodzenia ciekłym azotem. 40 lat później tematem termowizji zajął się Wuhan Guide Infrared Co, czyli właściciel marki Guide Sensmart. To właśnie ich modele pomagały mierzyć masowo temperaturę w przypadku wcześniejszych wirusów: SARS, MERS, czy Ebola. Efektem tych doświadczeń są dzisiejsze produkty – mamy do dyspozycji funkcjonalne, niewielkie, lekkie i wyjątkowo poręczne kamery termowizyjne, które w swoim wyposażeniu posiadają wszyscy specjaliści ds. budowlanych, hydraulicy, elektrycy i wielu innych fachowców.

zasada działania kamery termowizyjnej na przykładzie akcji strażackiej

Jakość potwierdzona badaniami

Po odpowiedzi na pytanie, jaka jest zasada działania kamery termowizyjnej, warto zapoznać się z naszą ofertą. Skąd pewność, że kamera Guide Sensmart to dobry wybór? Jej system został przetestowany na 10 milionach indywidualnych pomiarów. Urządzenie to posiada certyfikaty jakości wystawione przez niezależne laboratoria na całym świecie, co świadczy o perfekcji pomiaru, wydajności, efektywności i niezawodności urządzenia. Spełnia ona wszystkie najwyższe światowe normy i standardy. Skoro zaspokoiła potrzeby takich miejsc jak Lotnisko Beijing Daxing Int’l Airport (jedno z największych lotnisk świata!) w Twojej firmie lub instytucji zagwarantują równie wysokie zadowolenie z inwestycji.

Zasada działania kamery termowizyjnej jest już dla Ciebie jasna. Pamiętaj, że w obecnych czasach mogą być one doskonałym narzędziem zabezpieczającym Twój obiekt przed wybuchem ogniska epidemii. Kamery tego typu okazały się bardzo pomocne  Dzięki bezdotykowemu, masowemu monitorowaniu temperatury pracowników, klientów lub gości, o wiele szybciej wytypujesz potencjalne zagrożenia.

Sprawdź także inne zastosowania kamer termowizyjnych, o których często wielu z nas mogłoby nie pomyśleć!

Najnowsze wpisy