Gdzie stosuje się kamery termowizyjne?

Joanna | 2020-07-03

W obecnych czasach zdaje termowizja to wyjątkowo przydatne i wielozadaniowe narzędzie. Kamera termowizyjna wykorzystująca tę technologię posiada wiele zastosowań, dzięki którym pojawiają się ogromne możliwości jej wykorzystania. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Jesteś więc w doskonałym miejscu. Odpowiemy na pytania, jakie jest zastosowanie kamery termowizyjnej i do czego może się przydać termowizja. Sprawdź – może okazać się, że taka inwestycja pozytywnie wpłynie na efektywność lub bezpieczeństwo Twojej nieruchomości i firmy.

Kamery termowizyjne – zastosowanie prywatne i cywilne

Zastanawiasz się, czy osoby z sektora cywilnego znajdą zastosowanie dla kamer termowizyjnych? Przekonaj się, że jest to uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się zarówno wśród użytkowników prywatnych, jak i przedsiębiorców chcących zabezpieczyć swoją działalność.

Monitoring klientów lub gości w dobie pandemii COVID-19 jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który prowadzi instytucję publiczną (w tym lotniska, sklepy wielometrażowe itp.). Nowoczesne kamery termowizyjne są w stanie szybko namierzyć osoby o podwyższonej temperaturze organizmu. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyeliminować zagrożenie dla innych osób znajdującym się w danym budynku. Jak zachować się w takim momencie? Należy odizolować chorego od obecnych ludzi bez wywoływania paniki i wezwać służby ratunkowe. Niestety, jeśli taki klient nie będzie chciał poddać się dobrowolnie badaniu na obecność wirusa, można go jedynie wyprosić i poinformować o tym medyków i policję.

Zastosowanie kamery termowizyjnej na lotnisku

Zastosowanie kamery termowizyjnej na polowanie

Kamery termowizyjne są też bardzo przydatne na polowaniach. Pomogą wykryć zwierzynę w trudnym terenie, reagują oczywiście także na organizm człowieka (co również jest przydatne, aby lepiej widzieć innych myśliwych w każdej sytuacji). Można ich używać zarówno zimą jak i latem oraz w dzień i w nocy.

Budowy lub remonty

Zastanawiasz się, do czego jeszcze służą kamery termowizyjne? Powinny one znaleźć się na wyposażeniu każdego specjalisty odpowiedzialnego za instalację elektryczną, wodną, grzewczą lub gazową. Dokonywanie pomiarów pozwala na efektywną i bezpieczną realizację usług, weryfikację, czy układ pracuje w poprawny sposób oraz wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń. Termowizja to jedno z najlepszych narzędzi do wykrywania przecieków w budynkach.

Ochrona prywatnych posesji

Załóżmy, że jesteś właścicielem prestiżowej nieruchomości i dysponujesz wieloma wartościowymi pojazdami. Jesteś więc potencjalnym celem złodziei. Wykorzystując kamery termowizyjne, możesz obserwować swoją posiadłość i jej otoczenie. Za sprawą dokładności obrazu, nie ma możliwości, by pomylić ludzi np. ze zwierzyną. Dzięki temu ochrona będzie w stanie natychmiast zareagować, eliminując ryzyko kradzieży lub aktu wandalizmu.

Kamery termowizyjne - zastosowanie na słupie do monitoringu posesji

Zastosowanie kamer termowizyjnych przez jednostki ratownicze, policję i wojsko

To jednak wciąż nie koniec zastosowań kamery termowizyjnej. Przeczesywanie terenów leśnych i górskich podczas poszukiwań osób zaginionych lub rannych to skomplikowane zadanie, które wymaga pełnego skupienia i dynamicznej pracy wielu osób. Eksploatując kamery termowizyjne, o wiele szybciej można namierzyć poszkodowanego lub ofiarę (również po zmroku), nawet jeśli jest ona nieprzytomna. Każda jednostka ratunkowa (zarówno pogotowia, TOPR, GOPR, jak i straż pożarna) powinna dysponować chociaż jedną kamerą termowizyjną.

Profesjonalne kamery termowizyjne posiadają imponujący zasięg. Nic zatem dziwnego, że używane są one przez:

  • straż graniczną do monitorowania terenu między granicznego,
  • policję podczas poszukiwań osób zaginionych lub w trakcie obławy,
  • wojsko w czasie działań militarnych i taktycznych.

Kamery termowizyjne oraz ich zastosowanie – posumowanie

Na podstawie ww. informacji, można stwierdzić, że kamery termowizyjne znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach. Jeśli więc masz taką możliwość i chcesz wykorzystać potencjał technologii, skorzystaj z tej opcji. W razie pytań do dyspozycji masz specjalistów z Guideir.com.pl.

Poszukujesz jeszcze więcej wiedzy? Z naszego bloga dowiesz się także, jak działa kamera termowizyjna.

Najnowsze wpisy