Wabik na lisa — jak wybrać?

Joanna | 2022-07-22

Polowanie wymaga od myśliwych nie tylko odpowiedniej odzieży i broni, ale i również szeregu akcesoriów i dodatków, które ułatwiają polowanie i czynią je bardziej sukcesywnymi. Jako jeden z przydatniejszy elementów na polowaniach, można wskazać wabiki myśliwskie. Są one skuteczne w polowaniach na taką zwierzynę jak lisy, jelenie, zające, dziki, kozły, kaczki, a także wiele innych. W jaki sposób wybrać wabik na lisa? Który z nich będzie najskuteczniejszy? Poznaj odpowiedź, czytając poniższy wpis. Zapraszamy!

Co to jest wabik myśliwski?

Wabiki na zwierzynę to bardzo przydatny sprzęt, którego zadaniem jest emitowanie dźwięków dzikiej zwierzyny w jej naturalnym środowisku. To jeden ze skuteczniejszych sposobów na zwabienie zwierzyny, którą chce się upolować. Wabik na lisa może występować pod dwiema postaciami: w formie emitującej zapachy lub dźwięki. Który z nich jest skuteczniejszy?

To, który rodzaj wabika na zwierzynę wybrać, zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji. Jedni myśliwi chętniej stosują wabiki dźwiękowe, a jeszcze inni takie, które emitują określony zapach. Oba rodzaje wabików są tak samo skuteczne i warto mieć je przy sobie podczas polowań.

wabik na lisa predator

Jak skutecznie zwabić lisa?

Populacja lisów w Polsce jest dość wysoka, dlatego też polowanie na lisy jest dość powszechnym działaniem. Istnieje kilka metod polowań na tę zwierzynę, a jednym z nich jest właśnie polowanie przy użyciu wabika na lisy. To praktyczna i skuteczna metoda, dzięki której zwabienie tego rodzaju zwierzyny nie stanowi prawie żadnego problemu. Dodatkowo, po ustrzeleniu lisa w ten sposób warto odczekać, ponieważ niedługo później mogą pojawić się kolejne osobniki.

Jaki wabik na lisa wybrać?

Jak już wspominaliśmy, myśliwy może zabrać ze sobą na polowanie dwa rodzaje wabików: zapachowy oraz dźwiękowy. Który z nich jest skuteczniejszy na lisy?

Zapachowy wabik na lisa

Jedną z możliwych opcji na wywabienie lisa z jego kryjówki jest wabik zapachowy. Modele, które posiadają w swoim składzie urynę lisa, są niezwykle skuteczne i pozwalają na szybkie przywołanie zwierzyny do siebie. Jak używa się tego rodzaj wabika?

Zapachowy wabik na lisa można użyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest nasączenie specjalnego tamponu w płynie, natomiast drugim, zastosowanie kilku kropel substancji na podeszwy butów. Zapach ten może jednak wywietrzeć, dlatego proces ten należy powtarzać co najmniej co dwie godziny.

Wabik na lisa emitujący dźwięk

Bardzo popularną opcją stosowaną przez myśliwych podczas polowań, jest dźwiękowy wabik na lisy. Ich głównym zadaniem jest emitowanie dźwięku, który przywoła lisa. W tym przypadku często stosuje się wabik na lisa pisk myszy, który wzbudza ciekawość lisa i zachęca go do wyjścia z kryjówki.

wabik na lisa pisk myszy

Na rynku dostępny jest nie tylko wabik na lisa elektroniczny, ale i również modele ustne, w formie gwizdka. Zarówno jedna, jak i druga opcja są przydatne podczas polowań i umożliwią wywabienie zwierzyny z kryjówki.

Wabik na lisa Predator – skuteczny sposób na przywołanie zwierzyny

Jako jedno ze skuteczniejszych rozwiązań na przywołanie zwierzyny z kryjówki, wielu myśliwych wskazuje wabik na lisa Predator. Produkowane są one w jednym z amerykańskich przedsiębiorstw i stanowią nieodłączną pomoc podczas polowań. Dlaczego opcja ta jest aż tak skuteczna?

Tego rodzaju wabik na lisa emituje szeroką gamę dźwięków, a jego obsługa jest niezwykle prosta, przez co nawet początkujący myśliwy poradzi sobie z jego obsługą. Dźwięki ustawia się za pomocą nacięć znajdujących się na wabiku. Dużą zaletą tego modelu jest to, że jest on bardzo głośny, a dodatkowo umożliwia przywołanie różnorodnej zwierzyny – emituje on między innymi pisk gryzoni, zagryzanego zającą, a nawet rozpacz cielaka. Gdy posiada się dodatkowe akcesoria, polowanie na zwierzynę nie jest problematyczne. Warto przetestować różne rodzaje polowań i dowiedzieć się, które jest najskuteczniejsze.

Najnowsze wpisy