Top 7 najlepszych miejsc do polowań w Europie

Joanna | 2024-04-10

Polowanie to nie tylko zamiłowanie do sportu czy rekreacji, ale też zainteresowanie bogactwem przyrody i sposób na bliski kontakt z naturą. W Europie znajduje się wiele miejsc, które oferują myśliwym zarówno doskonałe warunki do polowań, jak i zapierające dech w piersiach krajobrazy i dziką faunę. Poznaj 7 najlepszych miejsc na polowanie w Europie i już teraz zaplanuj wyjątkową wyprawę.

Polowanie w Europie: te miejsca musisz znać

Europa jest kontynentem pełnym malowniczych krajobrazów, niezwykle zróżnicowanym pod kątem występującej tu roślinności i gatunków zwierząt. To właśnie sprawia, że poszczególne europejskie tereny od lat przyciągają wielu miłośników polowań. Mnóstwo krajów Starego Kontynentu posiada bogatą i interesującą tradycję łowiecką, która inspiruje myśliwych pragnących doświadczyć ekscytujących przeżyć na innych, nieznanych dotąd obszarach. Zobacz, gdzie najlepiej wybrać się na polowanie w Europie i dlaczego warto poznać zwyczaje myśliwskie w innych krajach.

1. Szkocja

Szkocja to idealne miejsce dla wszystkich myśliwych, których interesują polowania na jelenie czerwone, sarny czy daniele. Jej dodatkowym atutem są wciąż dzikie i niezbyt gęsto zaludnione regiony. Położony na północno-zachodnim wybrzeżu Szkocji Highlands zachwyca niesamowitymi, zapierającymi dech w piersiach widokami, wyspami i jeziora, urzeka też tradycyjną szkocką gościnnością.

2. Andaluzja, Hiszpania

Południowa Hiszpania jest wprost stworzona dla tych, którym zależy na upolowaniu dzika europejskiego albo bażanta. Andaluzja słynie z górzystym terenów i lasów korkowych jej górzystym terenem i lasami korkowymi. To zdecydowanie najpopularniejszy region łowiecki na terenie Hiszpanii, warto więc z większym wyprzedzeniem zaplanować wyprawę.

miejsca na polowanie w Europie

3. Alpy, Austria

Austria słynie z obszarów, na których odbywają się polowania na kozice, świstaki i jelenie. Alpejskie krajobrazy, ze swoimi stromymi zboczami, pięknymi dolinami i gęstymi lasami, z pewnością nie pozostawią obojętnym żadnego z miłośników natury. Wyjazd obejmujący polowanie na kozice najlepiej jest zaplanować na sierpień albo przełom października i listopada. Wiele emocji może też dostarczyć wyprawa łowcza na jelenie, odbywająca się w okresie rykowiska.

4. Laponia, Finlandia

Północna część Finlandii jest bardzo dobrze znana wszystkim zainteresowanym polowaniami na łosie. Laponia to obszar, który charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami pogodowymi, dlatego warto we właściwy sposób przygotować się do takiej wyprawy. Region ten będzie też doskonałą opcją dla myśliwych polujących na ptaki — popularne na tych terenach są pardwy mszarne i górskie.

5. Transylwania, Rumunia

Transylwania to niezwykle ciekawa kraina historyczna w Rumunii, znana nie tylko z zamków, urokliwych wiosek i związków z legendą o Draculi, ale oferująca również świetne warunki dla wielogodzinnych wypraw łowczych. Gęste lasy i góry, a także polowania na niedźwiedzie brunatne i jelenie — to wszystko sprawia, sprawiają, że Transylwania w nieoczywisty sposób przyciąga szukających adrenaliny i nowych doświadczeń myśliwych.

6. Bawaria, Niemcy

Położona w południowych Niemczech Bawaria słynie w całej Europie z odbywających się od lat polowań na jelenie i dziki. Jest to region, w którym polowania odbywają się ze ścisłym przestrzeganiem rygorystycznych zasad lokalnego prawa łowieckiego, a także wyjątkowo rzetelnym poszanowaniem dla przyrody. Warto zaznaczyć, że egzamin na myśliwego w Niemczech jest jednym z trudniejszych w Europie.

7. Dordogne, Francja

Dordogne to region położony w południowo-zachodniej Francji, zwykle kojarzony z wyśmienitą kuchnią, majestatycznymi pałacami i zamkami, malowniczymi wioskami i przepięknymi krajobrazami. Dordogne ma jednak do zaoferowania coś jeszcze: obszary słynące z doskonałych warunków do polowań na sarny i dziki. Warto więc zorganizować wyjazd z myślą o połączeniu turystyki i polowania.

Podsumowanie

Każde z opisanych miejsc w Europie gwarantuje jedyne w swoim rodzaju, ekscytujące doświadczenia i możliwości dla miłośników łowiectwa. Bez względu na to, czy preferujesz duże gatunki zwierzyny łownej, czy może bardziej interesuje Cię polowanie na ptactwo, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Nie zapomnij o właściwym przygotowaniu do wyprawy — zabierz ze sobą odpowiednie akcesoria i odzież. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule: Co wziąć na polowanie? Sprawdź obowiązkowe wyposażenie myśliwego.

Zwróć uwagę na to, że wybierając się do konkretnego kraju na polowanie, musisz polegać nie tylko na swoich umiejętnościach strzeleckich, ale również stosować się do zasad narzucanych przez dane prawo łowieckie.

Najnowsze wpisy