Co wziąć na polowanie? Obowiązkowe i dodatkowe wyposażenie myśliwego

Joanna | 2024-03-14

Myślistwo to pasja, która wymaga od uczestników polowania odpowiedniego przygotowania. Nie tylko wiedza dotycząca zwierząt oraz umiejętność posługiwania się bronią są istotne, ale także odpowiednie akcesoria oraz odzież. Dopiero lata praktyki pokazują, co faktycznie przydaje się na polowaniu, a co jest zbędne. Co zabrać na polowanie? Poznaj kompletną listę niezbędnych rzeczy dla każdego myśliwego i przygotuj się na udane polowanie!

Wyposażenie myśliwego, czyli co musi mieć myśliwy?

Wyposażenie myśliwego to tak naprawdę najważniejszy element każdego udanego polowania. Podstawą jest odpowiednia odzież, obejmująca wytrzymałe buty, ciepłą kurtkę lub kamizelkę na chłodniejsze pory roku, spodnie oraz czapkę, chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Niezbędne są także dodatkowe akcesoria, takie jak lornetka, luneta, sprzęt termowizyjny oraz nożyk, ułatwiające obserwację i poruszanie się w terenie. Nie bez znaczenia jest także broń, którą dostosowuje się do zwierzyny, na którą się poluje, a także do własnych preferencji. Dlaczego wszystkie te elementy są niezbędne? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Co zabrać na polowanie? Obowiązkowa odzież

Nie da się ukryć, że przygotowując się do polowania, niezwykle istotne jest odpowiednie wyposażenie, a zwłaszcza odzież myśliwska. Główną rolę odgrywają solidne buty, które są niezastąpione w lesie na nierównym terenie. Niezbędna jest także odzież dopasowana do warunków atmosferycznych — kurtka przeciwwiatrowa, przeciwdeszczowa czy też ubrania termiczne to obowiązkowa pozycja dla każdego myśliwego, który poluje przez cały rok. A jaka powinna być odzież myśliwska?

Przed przystąpieniem do polowania należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni kamuflaż. Wybór ubioru w kolorystyce odpowiadającej otoczeniu oraz uwzględnienie faktury i wzoru terenu są istotne dla skutecznego ukrycia się wśród drzew, krzewów czy zarośli. Dopasowany kamuflaż pozwala myśliwemu wtopić się w tło i minimalizuje ryzyko szybkiego zauważenia przez zwierzęta, na które się poluje. Nie zaleca się zakładania jaskrawych kolorów i błyszczących materiałów, które mogłyby przyciągać niepotrzebną uwagę zwierząt. Odpowiedni ubiór i sztuka kamuflażu zwiększają szansę na udane polowanie — warto o tym pamiętać.

wyposażenie myśliwego

Dodatkowe akcesoria jako obowiązkowe wyposażenie myśliwego

Dodatkowe akcesoria mogą wydawać się niepotrzebne podczas polowań, jednak prawda jest zupełnie inna. Wiele z nich to tak naprawdę równie obowiązkowe elementy wyposażenia myśliwego, co i odzież. Do potrzebnych akcesoriów można zaliczyć lornetki i lunety, które są niezbędne do wypatrzenia zwierzyny, szczególnie podczas polowania z ambony, podczas których cierpliwe obserwacje mogą zadecydować o skuteczności polowania.

Nie bez znaczenia jest także termowizja myśliwska, która jest niezbędna podczas tropienia zwierzyny w nocy lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Należy jednak pamiętać, że nie na wszystkie gatunki zwierząt można polować przy pomocy termowizji.

Na polowaniu warto mieć przy sobie także nożyk myśliwski, a także latarkę, która może okazać się niezbędna przy poruszaniu się w ciemnościach lub w trudno dostępnych miejscach. Te niepozorne akcesoria mogą okazać się niezbędne do tego, aby zwiększyć skuteczność polowania.

Broń myśliwska i amunicja

Na każdym polowaniu niezbędna jest broń myśliwska, a także zapewnienie odpowiedniej ilości amunicji, ponieważ może się ona skończyć w trakcie polowania. To podstawowy sprzęt, bez którego polowanie po prostu nie może się udać.

Wspomniane elementy składające się na wyposażenie myśliwego stanowią nasze propozycje, które mogą się przydać podczas polowania. Należy również samodzielnie rozważyć, co może być potrzebne w trakcie polowania. Każdy myśliwy ma swoje własne preferencje, dlatego warto zastanowić się, z czego najczęściej się korzysta i co może być przydatne w konkretnych warunkach terenowych. Zawsze można zasięgnąć rady bardziej doświadczonych kolegów, którzy mogą podzielić się wskazówkami.

Najnowsze wpisy