Co zrobić jak się spotka niedźwiedzia na polowaniu?

Joanna | 2024-02-26

Niedźwiedź to potężne, a także stosunkowo niebezpieczne zwierze, z którym nikt nie chciałby stanąć oko w oko na swojej drodze. To prawdziwy koszmar, zarówno dla myśliwych, jak i również zwykłych osób, spacerujących po lesie. Choć spotkanie w lesie niedźwiedzia to raczej rzadkość, to jednak warto wiedzieć, co w takim przypadku należy zrobić, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Jak zachować się przy spotkaniu z niedźwiedziem? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania z poniższego wpisu!

Gdzie można spotkać niedźwiedzia w Polsce?

W Polsce niedźwiedzie występują głównie w polskich Karpatach. Obszar ich występowania obejmuje Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki oraz Gorce. Spotkać można je również w Tatrach, Beskidzie Śląskim i Żywieckim. To właśnie na tych obszarach niedźwiedzie posiadają odpowiednie warunki do życia.

Co zrobić jak spotkasz niedźwiedzia?

Jeśli spotkasz niedźwiedzia, ważne jest, aby zachować spokój i pamiętać o kilku istotnych zasadach. Warto wiedzieć, że niedźwiedź zazwyczaj nie atakuje sam z siebie – jeśli to zrobi, oznacza to, że czuje się zagrożony i działa w samoobronie. Samica może bronić swojego potomstwa, natomiast samiec padliny, znajdującej się w pobliżu. Absolutnie nie próbuj uciekać, ponieważ zostaniesz postrzeżony przez niedźwiedzia jako łatwy cel, czy też zdobycz. Niedźwiedź może biec z prędkością nawet 50 km/h i będzie ścigał uciekającego człowieka do skutku. Czego jeszcze nie robić przy spotkaniu z niedźwiedziem?

Nie podchodź do niedźwiedzia ani nie krzycz, ponieważ to może go sprowokować do agresji. Unikaj kontaktu wzrokowego, ponieważ patrzenie mu prosto w oczy również może wywołać agresywną reakcję. Powoli się wycofuj, mówiąc głośno i stanowczo, aby dać niedźwiedziowi znak, że nie stanowisz dla niego zagrożenia i masz pokojowe intencje.

spotkanie z niedźwiedziem

Jak zachować się podczas ataku niedźwiedzia?

W Polsce ataki niedźwiedzia są bardzo rzadkie, jednak w przypadku konfrontacji z takim zwierzęciem niezwykle ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności. Warto pamiętać, że szarżujący niedźwiedź często ma na celu jedynie zastraszenie i może wycofać, zanim dojdzie do bezpośredniego kontaktu. Dla człowieka jest to przerażająca sytuacja, jednak nie można dać się ponieść emocjom i należ zachować spokój. W sytuacji ataku, najważniejsze jest powolne wycofywanie się i stanowcze komunikowanie głosem swoich pokojowych intencji. Da to niedźwiedziowi sygnał, że nie stanowisz dla niego zagrożenia i zmniejszy ryzyko ataku przez dzikie zwierzę.

Jak uniknąć spotkania z niedźwiedziem w lesie?

Jak to mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć, a szczególnie gdy chodzi o spotkanie z niedźwiedziem w lesie. Istnieje kilka zasad, które należy przestrzegać, aby zmniejszyć ryzyko takiego spotkania i ewentualnego ataku. Po pierwsze, należy zachować ciszę, aby nie przyciągać uwagi zwierzęcia swoim hałasem. Po drugie, ważne jest, aby nie zostawiać śmieci ani jedzenia w lesie, ponieważ to może przyzwyczaić niedźwiedzia do obecności ludzi i sprawić, że stanie się on oswojony i chętniej będzie wychodził do ludzi. Przestrzeganie tych prostych zasad może pomóc w uniknięciu niebezpiecznego spotkania z niedźwiedziem.

Pamiętaj, że niedźwiedź jest pod ochroną!

Niedźwiedź jest w Polsce gatunkiem chronionym, co regulują dwie ustawy: ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku oraz rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Ma to na celu zapewnienie ochrony populacji niedźwiedzi i równowagi w ekosystemie. Oznacza to, że nie można ich krzywdzić ani na nie polować. Warto wiedzieć jakie zwierzęta są pod ochroną w Polsce, szczególnie jeśli często przebywasz w lesie.

Najnowsze wpisy